Fidesz: Válságkezelés csak kormányon
Orbán Viktor biztosra veszi - legalábbis a Financial Timesnak adott interjúja szerint -, hogy a jövő évi parlamenti választásokon, "ha nem még előbb", el tudja távolítani tisztségéből Gyurcsány Ferencet, s hatalomra kerülhet. E nyilatkozata mellé viszont a Fidesz elnöke nem tett le konkrét programot; a brit lapnak sem árulta el, hogy milyen aktuális (reform)intézkedésekkel kezelnék válságot, ugyanakkor azt állította, hogy kellenek szerkezeti reformok. Az erre vonatkozó kérdések hallatán a fideszesek az Erős Magyarország-programra szoktak hivatkozni amit másfél évvel a válság kirobbanása előtt szerkesztették.
"Mire a választópolgárok a Fideszt megtisztelik a kormányzás felelősségével, addigra le fogjuk tenni az asztalra a részletes válságkezelési programot" - mindössze ennyit mondott Navracsics Tibor frakcióvezető munkatársunknak arra a kérdésére, hogy az íróasztalfiókban van-e válságmenedzselő programjuk, s ha van, miért nem állnak elő vele.
- A Fidesz-program első pontja: "Menjetek el!" - ez Varga Mihály visszatérő fordulata a Gyurcsány-kormánynak címezve, amikor a válságkezelés konkrét repceptjéről kérdik. Tállai András, a párt egyik pénzügyi és adópolitikusa is csak arról beszél: politikai válság van, mert a kormány hiteltelen. Ezért a legfontosabb az, hogy egy olyan új kormány hozza meg a válságkezelő döntéseket, amelyben bíznak a választók. "Az csak a következő pont, hogy konkrétan melyek is a válságkezelő pontok" - tette hozzá.
Az ellenzéki oldalon az MDF és az SZDSZ is programszerűen tudatta, álláspontjuk szerint hol kéne szigorítani. A Fidesz elnöke viszont a Financial Timesnak is csak általánosságban beszélt arról, hogyan segítené a Fidesz a válságból való kilábalást - holott a kormányt naponta sürgetik, hogy hozzon kríziskezelő döntéseket, mutassa be az ezermilliárdos adóátrendezési tervét.
Orbán Viktor szerint a fideszes reformok a 386 fős Országgyűlés 200 fősre csökkentésével kezdődnének, a közkiadások visszafogását pedig a bürokrácia lefaragásával érnék el; Orbán "negyven különböző hatóságot egyesítene" egyetlen szervezetbe. Azt nem tudni, ezek melyek lennének. A Fidesz a hivatalnokokra összepontosítana a tanárok, a rendőrök helyett, már ami a spórolást illeti, s a mostani 8 százalékosról 6 százalékos (GDP-arányos) uniós átlagra csökkentené a bürokrácia finanszírozását - nyilatkozta Orbán Viktor. Így valószínűleg maradna a 13. havi nyugdíj és a közszféra 13. havi juttatása is.
A Fidesz, most úgy tűnik, népszerű reformokat tervez: az ellenzéki párt visszatért a teljes körű radikális adócsökkentéshez, amely 1200-1300 milliárdos lenne; az orbáni "aranyháromszög" képlete szerint ugyanis a pénzügyi és szociális egyensúly, plusz adócsökkentés egyenlő növekedési program. Orbán szerint a legfelső, 40 százalékos adókulcs mérséklésére lenne szükség, de a Fidesz elnöke a brit lapnak csak annyit mondott: Magyarországnak versenyképesnek kell lennie Szlovákiával és Romániával, ahol 19, illetve 16 százalékos a legmagasabb adókulcs. A Fidesz járulékmérséklést is szorgalmaz, úgy tudjuk, 10 százalékpontos csökkentést látnának célravezetőnek.
Az adóreform mellett a Fidesz elnöke tavaly politikai-kormányzati reformról (parlamenti és önkormányzati létszámcsökkentés), foglalkoztatáspolitikai, valamint fejlesztéspolitikai reformról (uniós pénzek átcsoportosítása) is beszélt, de ezeket sem fejtette ki bővebben.
Megszorításokról nem esik szó a Fidesz részéről; sőt deklarálták, hogy semmilyen adóemeléshez nem lesznek partnerek. "Ha reggel bemennék a Pénzügyminisztériumba, estére biztos találnék néhány százmilliárdot" - mondta nemrégiben Tállai András. A múlt heti rendkívüli parlamenti ülésen Varga Mihály is úgy vélte: van itt pénzt, csak nem arra költik, amire kellene. A Fidesz a kormányzati "luxuskiadásokon", a kommunikációs és pr-költségeken takarékoskodna: becslések szerint ezzel mindössze 40-60 milliárd forintot lehetne nyerni. Azt hallani, hogy a Fidesz szerint meg kellene vizsgálni, "a kormány milyen kötelezettségek vállalt privatizációs ügyeletek kapcsán" - de milliárdokról, konkrét beruházásokról/nagyságrendekről e téren sem esik szó.
Információink szerint a Fidesz vezérkara a jövő hét elején Gyulán készül a tavaszi politikai szezonra; vélhetően a válságkezelés kérdése is napirenden lesz.
A jelenlegi Országgyűlésnek napirendre kell vennie a feloszlatásáról való szavazás kérdését, miután az Országos Választási Bizottság (OVB) szerdai ülésén jóváhagyta az erre irányuló népi kezdeményezés aláírásainak ellenőrzését.
Az OVB 2008 májusában hitelesítette a Magyar Polgári Demokráciáért Alapítvány által benyújtott kezdeményezést. A hitelesített íven az szerepel: "Kezdeményezzük, hogy a 2006-ban alakult Országgyűlés kimondja a feloszlatását."
A határozat ellen kifogásokat nyújtottak be, ám az Alkotmánybíróság helybenhagyta az OVB döntését.
Később az egyik kezdeményező, Fricz Tamás politológus bejelentette, a szükséges ötvenezer helyett hatvannégyezer aláírást gyűjtöttek és nyújtottak be. A népi kezdeményezés szabályai szerint ebben az esetben a parlamentnek napirendre kell tűznie a kérdést, majd belátása szerint dönthet.
A képviselők néhány hónappal ezelőtt szavaztak az MDF-nek a parlament feloszlatását célzó javaslatáról, amit elutasítottak.