Közmunkások a kórházakban
Összesen 900 igény érkezett a kórházaktól és a klinikáktól közmunkások foglalkoztatására. Vagyis, száz dolgozóval várnak többet, mint amennyit a kormány által indított program biztosít. A meghirdetésekor erősen vitatott kezdeményezés április 1-jétől decemberig biztosít egészségügyi munkát munkanélkülieknek, uniós forrásból összesen 4,5 milliárd forintos befektetéssel. Ugyan a szakdolgozók, valamint az intézményvezetők eleinte ódzkodtak az ötlettől, most mégis úgy tűnik, mindenki komolyan vette a lehetőséget. Az ötven jelentkező intézmény - megfelelő képzést biztosítva -, ápolási, ápolási asszisztensi, kórházi kisegítő és adminisztratív területre várja a közmunkásokat.
Csetneki Julianna, a Semmelweis Egyetem ápolási igazgatója, az ápolási egyesület egyik vezetője azt mondja: nem engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy ne adjanak esélyt a munkanélkülieknek.
- Közvetlen ápolási területre kilencven-száz embert várunk, míg újabb száz vehetne részt egyéb kisegítő munkákban. Az egyetemnek, ahogy más egészségügyi intézménynek sem igan van módja válogatni. Ráadásul már most is bevett gyakorlat, hogy képzetlen, általános iskolai végzettséggel vagy érettségivel rendelkező kollégákat munka közben képeznek ki ápolási feladatokra - mondja. Ők akár háromszáz embert is fel tudnának venni. A helyzet egyelőre nem javul: Budapesten a szakképzésben nincs egyetlen elsőéves nappali tagozatos ápolóhallgató sem.
- Az egyesület, illetve a szakmai kamara vezetői, valamint a munkáltatók is részt vesznek majd a válogatáson, leginkább az emberi hozzáálláson múlik majd, kivel dolgoznak együtt. Akármekkora is a létszámhiány, alkalmatlan embert egészen bizonyosan nem engednek betegágyhoz. A jelentkezők kikérdezése során kiderül, például ápoltak-e már valaha hozzátartozójukat, van-e gyerekük, vagyis gondoskodtak-e már másokról - mondja Csetneki Julianna, aki ugyan nem optimista, de úgy gondolja: miért ne lehetne egy gyári munkás is gondos betegápoló? Ágyazhat, etetheti a betegeket, ha emberileg erre alkalmas.
Bálint Attila, a szociális tárca szakmai tanácsadója szerint van remény arra, hogy a képzéssel egybekötött 9 hónap végén azokat, akik alkalmasak az egészségügyi pályára, véglegesítsék.
Kaposvár polgármestere úgy véli, jelentős késésben van a kormány a beígért közmunkaprogram indításával, továbbá nehezményezi azt is, hogy a regionális munkaügyi központ a tavalyi forrásnak még csak a felével sem rendelkezik. Szita Károly csalódottságának adott hangot amiatt, hogy a december vége óta rendelkezésre álló 50 milliárd forintos munkahelymegtartást szolgáló központi keret még nem hívható le.