"Angliában a legjobb élni, ha valaki nem fehér"
Kereken tíz évvel ezelőtt született meg Nagy-Britanniában az úgynevezett Macpherson-jelentés, amelyet egy megrázó rasszista gyilkosságot követően készítettek el. A legnagyobb brit rendőr-főkapitányság, az országos feladatokat is betöltő Metropolitan Police a vizsgálat szerint azért nem tudta az igazságszolgáltatás elé állítani a fekete tinédzser, Stephen Lawrence gyilkosait, mert a szervezet "intézményesen rasszista" volt. Az évforduló kapcsán Trevor Phillips, a kormányhoz közel álló Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottság színes bőrű elnöke elismerte, hogy a brit rendőrség "maszszív" változáson ment keresztül, és Európában Nagy-Britannia a nem fehérek számára legkellemesebb közösség.
A dicséret ellenére országosan igaz, hogy a fekete kisebbséghez tartozókat hétszer akkora valószínűséggel állítja meg és motozza meg a rendőrség, mint a fehéreket, három és félszer nagyobb a letartóztatás és ötször az elzárásra ítélés veszélye. Míg az úgynevezett BME csoportok (Black and Minority Ethnic Groups, azaz feketék és más etnikai kisebbségek) a társadalom 9 százalékát teszik ki, a börtönökben fogva tartottak 29 százaléka közülük kerül ki. A brit közvéleményt az aránytalanság bántja és nem az, hogy az igazságügyi minisztériumhoz tartozó büntetőjogi reformiroda gyűjti az etnikai adatokat.
Miskolc és az emberi jogok megcsúfolása
Lehet a bűnözők származása alapján statisztikákat készíteni, nem csak Nagy-Britanniában, hanem az Egyesült Államokban is, de csak akkor, ha azok nem egy csoport, nem egy kisebbség ellen irányulnak - mondja Heller Ágnes filozófus. Szerinte éppen ez a különbség a brit igazságügyi minisztérium és Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány "nyilvántartása" között. - Ha a rendőrkapitány azt is részletesen felsorolja, hogy az adócsalók vagy a sikkasztók szinte kizárólag magyarok Miskolcon, akkor elmondhatja, hogy a romákra milyen bűncselekmények jellemzőek - teszi hozzá. Heller Ágnes szerint ebben az esetben nem ez történt. Úgy véli, hogy a rendőrkapitány kizárólag a romákra koncentrált, megszólalása ellenük irányult. - Nem lehet kiemelni egy csoportot és kizárólag az ő bűneiket számba venni - mondja. Heller Ágnes szerint más perspektívából látja a történteket az, aki az egyenlőséget, az emberi jogokat tartja szem előtt, és máshonnan, aki például Miskolcon lakik és fél. - Ők azt látják, hogy a rendőrkapitány fellépett a biztonságuk érdekében és nem veszik észre, hogy eközben megaláztak egy embercsoportot - mondja. A filozófus szerint egy városban, ahol sok a rablás, meg kell erősíteni a rendőrséget, minél hatékonyabban fel kell lépni a bűnözés ellen, de nem egy embercsoporthoz rendeljék a bűncselekményeket. (M. D.)