Üvegzsebek krízis idején
A parlamenti pártok elnökei közül Gyurcsány Ferenc könyvelheti el a legmagasabb éves bevételt (az Altustól kapott osztalék tavaly meghaladta a 114 milliót), de továbbra is csak egy pápai társasházi lakás van a nevén, vagyis ingatlantulajdonban Orbán Viktor és - még inkább - Dávid Ibolya is megveri. Az MDF elnök asszonya egy zamárdi üdülő kétharmadát, két II. kerületi lakás felét, illetve egy III. kerületi társasházi lakás haszonélvezeti jogát tudja felmutatni. Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke "csak" egy XIV. kerületi, hatvan négyzetméteres lakás felét birtokolja, viszont van egy Saabja, míg pártelnök kollégái közül egynek sincs saját kocsija.
Az MDF elnöke hárommilliós megtakarítást jegyzett be, Fodor bankszámláján 1,2 millió van, a kereszténydemokrata Semjén Zsolt 1,9 milliót tett félre. Orbán megtakarításai 15 millióval csökkentek 2007-hez képest, Gyurcsány Ferencnek pedig annyi megtakarítása sincsen, hogy azt be kellene vallania - a határ: 1,4 millió. Ami a fizetéseket illeti: Dávid Ibolya 662 ezret visz haza (tiszteletdíj és költségtérítés), Fodor Gábor 470 ezret (ebben benne van egyetemi tanári juttatása is), Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki fizetése 1,5 millió forint (ezt jótékony célra ajánlja fel), Orbán Viktor közel 600 ezer forintra számíthat minden hónapban, ebben benne van 400 ezres elnöki fizetése a Fidesztől és a képviselői alapdíj. Az ellenzéki vezető könyvkiadásból bevallása szerint több mint négymilliót keresett tavaly. Semjén Zsolt viszi haza papíron a legtöbb havi állandót: 672 ezer képviselői és frakcióvezetői díj, 266 ezer költségtérítés, 115 ezer szállásköltség-térítés és esetenként 35 ezer forint a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen való vizsgáztatásokért.
A frakcióvezetők közül (Semjént nem számolva) az MDF-es Herényi Károlynak nőtt egymillióval a megtakarítása, és továbbra is megvan a balatoni Alfa vitorlása. A liberális Kóka János megtakarításai a 2007-es adataihoz képest mintegy 100 millióval csökkentek. Lendvai Ildikó bevallásának adatai állandóságot mutatnak, a tíz éve meglévő V. kerületi lakás mellett 1600 dollár szerepel a bankszámláján, tartozása nincs. A fideszes Navracsics Tibornak most "alig" 4,5 milliós megtakarítás szerepel a bevallásában, 2007-ben még 15 milliónyi befektetési jegye volt. Ingatlan nincs a nevén, csak egy 2006-os Renault.
Ami a kormánytagokat illeti, a független Gyenesei István önkormányzati miniszter számos ingatlannal rendelkezik és jelentősek a tartalékai is - főleg OTP-részvényben és befektetési jegyben. Több mint egymilliós miniszteri fizetése mellé képviselőként további 200 ezret vesz fel, Somogy megyei önkormányzati tagként újabb 65 ezer, egy gazdasági társaság osztalékából 38 ezer illeti meg, ingatlanbérbeadásból több mint 140 ezer forinthoz jut. Az új infrastrukturális miniszter, Molnár Csaba egy győri lakást, hat és fél milliós megtakarítást és tízmilliós bankhitelt tud felmutatni. A szociális tárcát irányító Szűcs Erika egy 180 négyzetméteres miskolci házat és "gazdasági épületet", valamint két autót birtokol. A legmódosabb kormánytagnak Veres János pénzügyminiszter tűnik, aki számos ingatlant (ház, üdülő, erdő, szántó, gyümölcsös) tud felmutatni. Veresnek nincs magánautója, csak egy utánfutója. Megtakarítása csaknem háromszázmillió és érdekelt több cégben.
A legvagyonosabb képviselő továbbra is Kapolyi László (MSZP-MSZDP), ingatlanjai rá sem fértek egy oldalra. Magánautója nincs, tavalyi összjövedelme (osztalékokkal, járandóságokkal) meghaladta a kétmilliárd forintot.
Közérdekből nyilvános a négy állami cég vezetőinek fizetésére vonatkozó valamennyi adat a Fővárosi Ítélőtábla kedden hozott jogerős döntése szerint. A négy alperesnek, a Magyar Postának, a Magyar Villamos Műveknek, a Szerencsejáték Zrt.-nek és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek ki kell adnia a felperesnek, a Blikk főszerkesztőjének a vezető tisztségviselők kereseteinek, kapcsolódó juttatásainak, jutalmainak és esetleges végkielégítéseinek összegét. (MTI)