Női szemmel a fővárosról

Ausztriában már kötelező, Magyarországon még nem sokan hallottak róla: ez a gender budgeting, vagyis a nők és férfiak esélyegyenlőségén alapuló költségvetés. Budapesten nemsokára változhat a helyzet.

A Mariahilferstrasse a magyarok által is jól ismert hely Bécsben. Azt azonban kevesen tudják, hogy a bevásárlóutca nem csak a fogyasztók, hanem az esélyegyenlőség elvárásainak is megfelel. Olyan széles, hogy babakocsival, sőt babakocsival és még egy kisgyerekkel is kényelmesen lehet rajta sétálni. Az úttest akadálymentes, a lámpa pedig olyan hosszan zöld, hogy járókerettel, bottal is át lehet jutni a túloldalra. Nem véletlenül lett ilyen: Bécsben már megvalósult az úgynevezett gender budgeting, vagyis a nemekre "érzékeny" költségvetés. Magyarország csak most ismerkedik a kérdéssel. Hogy mit jelent a női esélyegyenlőséget segítő költségvetés, megvalósítható-e Magyarországon, milyen előnyei, milyen haszna van - ezekre a kérdésekre keresték a választ az UNIFEM (az ENSZ női esélyegyelőséggel foglalkozó szervezete) Magyar Nemzeti Bizottsága által rendezett konferencián.

Mariahilfer strasse
Mariahilfer strasse

Az ilyen költségvetés nem azt jelenti, hogy külön női költségvetés készül, még csak nem is azt, hogy a nőkre több pénzt költenek. Inkább a pénz igazságosabb elosztása a cél. Egy egyszerű példa: a tömegközlekedés fejlesztéséből inkább a nők profitálnak. Azon egyszerű okból, hogy ők többet használják. A legtöbb családnak ugyanis egy autója van, amit a családfő használ a hétköznapokon. Egy svéd vizsgálat kimutatta, hogy ha a tömegközlekedés romlik, ha ritkítják a járatokat, ez indirekt módon hat a nők munkaerőpiaci részvételére. Ha van is bölcsőde vagy óvoda, ahova beadhatják a gyerekeket, amíg dolgoznak, amennyiben a menetrendek nem illeszkednek az intézmények nyitva tartásához, a nők nem tudják jól megoldani a munkájuk és magánéletük összehangolását. Gerald Sirlinger, a bécsi önkormányzat szakértője elmondta, hogy még 2004-ben jelentette ki az osztrák pénzügyminiszter, hogy szeretné kötelezővé tenni az egész országban a nemek esélyegyenlőségén alapuló költségvetést. Először Bécsben próbálták ki. A város költségvetésének ezer fejezetét nézték át abból a szempontból, hogy ki és hogyan élvezi az egyes tételek előnyeit, csökkenti vagy növeli az adott kiadás a férfiak és nők közötti egyenlőtlenségeket. Azután ennek szellemében kezdték nőbaráttá alakítani a városukat. A változás számos területet érintett: a közbiztonságot, a közlekedést, az oktatást, az egészségügyet.

Gerald Sirlinger néhány példát is bemutatott. Bécsben körülbelül kétszáz közpark van. Ezek jó része nem, vagy nem eléggé volt kivilágítva. Sötétedés után nem érezhette magát biztonságban, akinek ezeken keresztül vezetett az útja. Vagy kerülővel ment haza, vagy kockáztatott. A probléma a nőket természetesen fokozottabban érintette. Ma mind a kétszáz közpark erősen ki van világítva. Egy női szempontból kialakított költségvetésben az ilyen tételek elsőbbséget élveznek. Ugyanígy a különböző lépcsők, feljárók átalakítása. Sok helyen babakocsival (vagy tolószékkel) felmenni lehetetlen vagy körülményes volt. A felújítások után korlátok és rámpák segítenek. Változásokat vezettek be az óvodákban is. Megszüntették a külön-külön lány és fiú játszósarkokat, és növelték a férfi- gondozók számát. Gerald Sirlinger szerint ezzel elérték, hogy már a nagycsoportosoknak is sokkal nyitottabb elképzeléseik vannak a pályaválasztással, a nő- férfi szerepekkel kapcsolatban. De része a programnak a bántalmazott nők védelme is: Bécsben menedékházak sora várja őket.

Ami Magyarországot illeti, eddig egy város, Pécs pénzügyeit elemezték ebből a szempontból, lesújtó eredménnyel. Schadt Mária, a Pécsi Tudományegyetem professzora elmondta, hogy az általuk megkérdezett városvezetők vagy feleslegesnek tartják a kérdést, vagy attól félnek, hogy túl sokba kerülne. A főváros költségvetését nem, de városfejlesztési koncepcióját, bűnmegelőzési stratégiáját már átnézték "női szemmel", hasonló eredménynyel. Igaz a közeljövőben változhat a helyzet. - Van ígéretünk, hogy hamarosan lesz egy munkatárs a városházán, aki a közgyűlés minden határozatát véleményezni fogja női szempontból - mondta Sajgál Rózsa, a Budapesti Szociális Forrásközpont szakértője. Szerinte ez komoly lépés lehet a valódi esélyegyenlőség felé.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.