Jön az "ezermilliárdos reform"

A kormányfő tegnap ismertette a válságkezelő csomag főbb pilléreit, de a parlament rendkívüli ülésén csak az irányok váltak világossá, a részletek még nem. Eszerint szja- és tb-csökkentés, a különadók eltörlése, mérsékelt áfa- és jövedékiadó-emelés és bizonyos adókedvezmények szűkülése várható. Az adóátrendezés 800-1000 milliárd forintot mozgat meg.

Szinte mindenre és mindenkire kiható gazdasági válság van, amelynek hatásai alól Magyarország sem húzhatja ki magát - így kezdte a felszólalását tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, a kríziskezelés érdekében összehívott rendkívüli parlamenti ülésen. A kormányfő általános helyzetelemzéssel kezdte expozéját, rámutatva, hogy világszerte munkahelyek sokasága szűnik meg, a vállalatok exportja zuhan, nincs pénz finanszírozásra és beruházásokra.

- Nem ismerek olyan előrejelzést, amely biztosan megmondja, hogy meddig tart a krízis. Az unió szerint az idei év második felében talán növekedés lesz, de bennem van szkepszis. Nem szeretném, ha légvárakat építenénk. Csökkenteni, tompítani tudjuk a hatást, a veszteségek egy részét kompenzálni, és a legdrámaibb hatásokat kivédeni. De sérülni fognak az érdekeink, a lehetőségeink, nehezebb lesz az életünk 2009-ben, még akkor is, ha a legjobb tehetségünk szerint cselekszünk, és minden úgy sikerül, ahogy szeretnénk. Ez a globális válság nem állítható meg a határainknál - mondta. Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, hogy már hosszú ideje megállt a 90-es éveket jellemző reformfolyamat. "Magyarország a saját ügyeivel volt elfoglalva és nem a világ dolgaival. Az igazi ok, hogy az elmúlt évtizedet érthetetlen módon a belpolitikai háborúskodás, a gyűlölködés, az illúziókeltés jellemezte (...) Sokan mondják, hogy kormányváltás kell. Ezt a parlament és a választók fogják eldönteni. Ennél szerintem többre van szükség. Arra, hogy a politikai elit szembenézzen a teljesítményével; mindazzal, amit az elmúlt tíz évben mutatott. Azzal, hogy háborús árkot húzott a nemzet két oldala közé. Magyarország igazi feladata ezt megoldani. Egyik fél se érezze azt, hogy a másik győzelmével a saját léte kerül veszélybe. Ezt követően majdnem mindegy, hogy milyen kormány van" - mondta Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: háború helyett békét, illúziókeltés helyett reformpolitikát ajánl. A miniszterelnök egyúttal kritizálta a bankokat is, amelyek nem segítik kellő tempóban a kisvállalkozások hitelfelvételeit, holott erről megállapodások születtek. Gyurcsány azt mondta: "az nincs rendben, hogy amikor ők voltak bajban, mi segítettünk nekik. Most pedig azt mondják, hogy a vállalkozások megsegítéséhez idő kell. Felelősségük van, hogy tudjuk kezelni a válságot. Ha csak önmagukra figyelnek, baj lesz. Ezt nem tehetik meg". A kormányfő bejelentette, hogy Bajnai Gordon gazdasági miniszter tárgyalni fog a bankokkal a hiteltempó meggyorsításáról, és ő maga is tárgyalóasztalhoz hívja a bankok, a bankfelügyelet és a bankszövetség vezetőit, hogy a panaszokat megvitassák.

A miniszterelnök közölte: a jelenlegi prognózis szerint a nemzeti jövedelem az idén 2,5-3 százalékkal csökken, és így a költségvetési bevételek is csökkenni fognak. A válságkezeléssel kapcsolatban az adórendszer, a szociális és a foglalkoztatási rendszer együttes és átfogó reformját tartja szükségesnek. Gyurcsány bejelentette, hogy egyszerre kívánják csökkenteni a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot, ezzel együtt pedig eltörölnék a vállalati és magánszemélyekre vonatkozó különadót. Az ezermilliárdos átmozgatás forrásoldala: szűkítik az adórendszerben lévő kivételeket és mentességeket, mérsékelten növelni fogják az általános forgalmi adót, és a ma meglévő vagyoni típusú adózást (a kommunálistól a telekadóig) felváltják egy társadalmilag igazságos, egységes vagyonadóval. (A miniszterelnök ugyan beszédében nem említette, de megbízható forrásból tudjuk: a kabinet a jövedéki adó mérsékelt növelésével is számol.) "Kevesebb teher a munkára, több teher a forgalomra és a vagyonra" - így összegzett Gyurcsány Ferenc.

A szociális rendszer átalakítása kapcsán a kormányfő célzottabb, a rászorultság elvét figyelemben tartó átalakításról beszélt. "Legyen célzottabb, a rendszer ne kezeljen azonosan magas és alacsony jövedelműt. Azokat a támogatásokat - a nyugdíjat ide nem értve -, amelyeket nem célzottan adunk (ilyen például a családi pótlék - a szerk.), bruttósítsuk fel és vegyük adó alá" - fejtette ki felszólalásában.

Gyurcsány véleménye szerint kisebb parlament kellene, s az erre vonatkozó elképzelések mellé le kell tenni a választójogi törvény, illetve az alkotmány módosítására vonatkozó javaslatokat. Át kell alakítani a javadalmazásokat, a költségtérítéseket. "Ha nem tesszük meg, nem lesz jogalapunk a többi reformhoz sem" - fogalmazott, hozzátéve, hogy csökkenteni kell az önkormányzati képviselők számát, az igazgatás méretét, és át kell tekinteni a pártfinanszírozás kérdését.

Nemcsak az ülés rendkívüli, hanem a helyzet és a felelősség is - ezt mondta Lendvai Ildikó a kormányfő felszólalása után. - Ez a válság nem olyan, mint egy influenza, hogy elmúlik, aztán minden a régi lesz magától - tette hozzá az MSZP frakcióvezetője, aki szerint modellváltásra van szükség, mert a magyar modell is válságban van. A szocialista politikus épp ezért megköszönte a fideszes és a kereszténydemokrata képviselőknek, hogy ezúttal nem vonultak ki, így "normális képet mutat a parlament". Az viszont szerinte nem normális, hogy egy "ülésrendcserével" már kölcsönösen el tudnák mondani egymás szövegét Navracsics Tiborral.

Navracsics Tibor megtette azt a szívességet Lendvai Ildikónak, hogy arról beszélt, amit a szocialista frakcióvezető előre bemondott: a miniszterelnök a meghívott közjogi méltóságokat "biodíszletnek" használja, egy és negyedóra alatt sem tudták meg, hogy mit szándékozik tenni a kormány a válsággal. Amióta Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök, a gazdaság sikertelen. Az államadósság az IMF becslése szerint 70,1 százalékos lesz, a gazdasági növekedés recesszióba fordult, a munkanélküliség nő. Ezért pedig a kormányfő a felelős. Ezt követően azon ironizált, hogy Gyurcsány Ferenc szerint olyankor, amikor válság van, nem az előre hozott választásokkal kellene foglalkozni. - Ha jövő tavasszal is válság lesz, akkor sem lehet választást tartani? - vetette fel. "Ön Ágnes asszonyként mossa a patakban a véres ruhát az őszödi beszéd után, de mindig önön marad a hazugság vádja, mert ön hazudott" - hangoztatta Navracsics, aki elismerte, hogy összefogásra van szükség, de hozzátette: választani kell, hogy Gyurcsány Ferenccel vagy a választópolgárokkal fognak össze. "Azt mondom, hogy a választópolgárokkal kell összefogni".

Kóka János szabad demokrata frakcióvezető közölte, hogy ők "nagy vonalakban egyetértenek" a Gyurcsány Ferenc által tervezett lépésekkel, de az áfa-emeléssel bizonyosan nem. Fodor Gábor pártelnök előtte arról beszélt, hogy "zene füleinek" a rászorultsági elv bevezetésére, az adócsökkentésre, az igazságosabb közteherviselésre vonatkozó javaslat. Ugyanakkor ötpárti tárgyalást javasolt az euró bevezetésének dátumáról, a szociálpolitikáról, a közigazgatási reformról, a közteherviselésről, a demokratikus intézményrendszer erősítéséről (pártfinanszírozás, összeférhetetlenség, ügynökakták); valamint a válságot megoldó új törekvésekről. Az SZDSZ elnöke azt indítványozta politikustársainak: kössenek megállapodást, amelynek egyik alappillére, hogy a Fidesz fölhagy azzal a politikával, amellyel előre hozott választást akar kicsikarni, az MSZP pedig vállalja, hogy végre cselekszik a kommunikációs offenzíva helyett.

Dávid Ibolya a rendkívüli helyzetnek megfelelő kormányzati programot hiányolta. "Mire jó a szó, ha nem követik tettek?" - kérdezte az MDF elnöke, aki szerint bátor és fájdalmas lépésekre lenne szükség.

- Az állam nem bírja tovább a kádári osztogatást, vége a feneketlen zsákkorszaknak! - hangoztatta az MDF elnöke, aki annyi konkrétumot mondott, hogy a fórum változatlanul egykulcsos jövedelemadót szeretne.

A KDNP szerint az áfaemelés a szegények adója, így azt elutasítják. Hargitai János úgy fogalmazott: reméltek valamit, de csodára nem számítottak, és az el is maradt.

Zárszavában a miniszterelnök elsősorban a Fidesz- KDNP szövetséget ostorozta, amiért érdemben nem reagáltak az ajánlott intézkedésekre. "Aki évek óta másról sem beszél, mint hogy felkészült a kormányzásra, igazán mondhatna már három-négy mondatot, hogy miként akar erős Magyarországot. Mi is azt szeretnénk. Félnek, mint ördög a tömjénfüsttől, hogy kiderül: nincs olyan, hogy jön a király, ráteszi a kezét az ő nemzetére, és azt mondja: gyógyulj, nemzet, és az meggyógyul" - mondta.

A parlamenti vitáról szólva Gyurcsány megjegyezte: a T. Ház többsége a jelzett irányokat inkább pozitív szándékkal figyeli. A kormány a következő ülésre számszerűsíti a javaslatokat, majd ezt követően benyújtják a szükséges törvényjavaslatokat.

Marad az eva és az ekho

Gyurcsány Ferenc szerint a kormány egyelőre nem tervezi az eva és az ekho megszüntetését. A miniszterelnök a csütörtök délután tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: van ugyan ebben igazságtalanság, de megéri fenntartani, mert az eva és az ekho bevezetése sok embert hozott be az adórendszerbe. A vagyoni adókkal kapcsolatos kérdésre azt mondta: meg kell fontolni ezek egységesítését. Emlékeztetett arra: a négyféle vagyoni adóból jelenleg 80 milliárd forint bevétele van az önkormányzatoknak, terveik szerint ennek nagyságrendje nem változna, és ugyanúgy a helyhatóságok kapnák a pénzt, mint eddig. Érdemes lenne úgy gondolkodni: azok vállaljanak többet, akiknek nagy vagyonuk van - fogalmazott, de "a nagy vagyon" értékét egyelőre nem határozta meg. Gyurcsány Ferenc kitért arra: a gyest és a gyedet nem érintik az átalakítások. (MTI)

Intézkedések következménye

Csökkenő terhek

Növekvő terhek

Egyéb intézkedés

 

Terület Várható mérték
Szja középső sávhatár markáns feltolása
Tb-járulék körülbelül 4-5 százalék
Különadók (szolidaritási, vállalati) eltörölve
Terület Várható mérték
Áfaemelés

körülbelül általános 2-3,5 százalék (de általános élelmiszerek nem)

Egységes vagyonadó kidolgozás alatt (ingatlanalapú, más adók összevonásával
Jóléti kiadások az alanyi jogon járó támogatások felbruttósítása és adó alá vonása
(pl. családi pótlék, kivéve a nyugdíj)
Adókedvezmények szűkülése természetbeni juttatások adómentességének megnyirbálása
Jövedékiadó-növelés elsősorban benzin, esetleg a szeszipari termékek is
Kisebb parlament képviselői létszám csökkentése
Választási törvény módosítása kizárólag listás rendszeren való bekerülés
Képviselői fizetések alapfizetés megnövelése, a költségtérítések átláthatóvá tétele
Pártfinanszírozás a párttámogatások és a finanszírozás átláthatóvá tétele
A politikai elitnek szembe kell nézni a teljesítményével - mondta a miniszterelnök
A politikai elitnek szembe kell nézni a teljesítményével - mondta a miniszterelnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.