'Dolgozni szeretnék!'
Két olyan egészségügyi dolgozóval beszélgetek Egerben, aki két hét elteltével, november közepén ismét munkára jelentkezett - ugyanott. Ők korábban ellenezték, hogy a HospInvest Zrt. átvegye az intézményt, s ezért nem írták alá a munkaszerződést a magáncéggel. Később azonban megbánták ezt a lépést, és újra kérték a felvételüket. Szerencséjük volt: nem alkalmaztak még a helyükre másokat, szükség is volt a munkájukra, visszakerülhettek. Rajtuk kívül jelenleg nagyjából hatvan-hetven olyan ember dolgozik az egri kórházban, aki októberben elment, később mégis visszatért: többségük ápoló, asszisztens, mindössze két-három orvos akad közöttük. Körükből két ápolónő vállalta, hogy beszél a távozásáról és a visszatéréséről, de csak abban az esetben, ha megőrizhetik névtelenségüket. Ezt a kérésüket azzal indokolták, hogy még ma is feszült a viszony az egri gyógyító intézményből eltávozott "kórházvédők" és a maradás mellett döntők, a viszszatérők között.
- Amikor állástalan lettem, az első napokban még elfoglaltam magam: kitakarítottam a lakást, főztem, vártam haza a gyereket - mondja az egyik asszisztens. - Egy hét múlva azonban rám tört a szorongás, mert otthon már nem volt mit tennem. November közepén vettem egy nagy levegőt, és bejelentkeztem a korábbi kórházi főnökömnél. Megmondtam: szégyen ide, szégyen oda, rossz döntést hoztam, szeretnék visszakerülni. Hála az égnek, ő azt válaszolta, szükség van rám, ugyanúgy asszisztens lehetek.
- Sosem voltam ott egyetlen tüntetésen, nem írtam alá kiáltványokat, egyszerűen elbizonytalanított a HospInvest megjelenése, féltem az ismeretlentől - mondja az egyik asszisztens.
Amikor azt kérdezem, miben bíztak, amikor még az utolsó pillanatban sem írták alá a munkaszerződést, tanácstalanul néznek egymásra.
- Több százan nem léptünk át az új működtetőhöz. A kórházvédők azt mondták: ha nem találnak helyettünk embert, a HospInvest nem tudja majd beindítani az osztályokat. Később kiderült, hogy kevesebb dolgozóval, sok problémával küzdve, de mégis működik a kórház.
Amikor tavaly november közepén munkára jelentkeztek, azt is vállalták, visszafizetik a végkielégítésüket. Egyikük csaknem másfél millió, a másikuk hatszázezer forintot kapott.
- A HospInvesttel ezért úgy szerződtünk, hogy a végkielégítésünk összegét részletekben, havonta vonják a fizetésünkből - mondják. Így jó néhány évig mindketten nagyjából hetven-hetvenötezer forintot visznek haza. Egyikük egyedül neveli kamasz gyerekét, a fiatalabbnak férje, óvodás gyerekei vannak, nemrég építkeztek.
- Egy keresetből lehetetlen megélni, a lakás részleteit is fizetni kell. Miután munka nélkül maradtam, nézegettem az álláshirdetéseket, de nem találtam a végzettségemnek megfelelőt. Nagyon megkönnyebbültem, amikor visszafogadtak a kórházba - állítja.
A "visszafogadásnak" minden esetben szigorú feltételei voltak - tudtuk meg Kosztura Lászlótól, a HospInvest régiós igazgatójától. A közalkalmazotti munkaviszony megszüntetésekor felvett végkielégítést vissza kellett fizetni. Emellett csak olyanokat vettek vissza, akiknek az állása betöltetlen maradt.
A kórházat elhagyók közül sokan még mindig állástalanok. A munkaügyi központ egri kirendeltségén, január végén mindössze egyetlen olyan, gyerekgondozói álláshelyet hirdettek, amelyet egészségügyi végzettséggel lehetett volna betölteni. Az orvosok közül többen elköltöztek Egerből, s más megyében vállaltak gyógyító munkát. Aki maradt, magánpraxisból igyekszik megélni. Az orvosoknak voltak tartalékaik. Az ápolónők, asszisztensek többségének nem volt miből félretennie.
Az egri kórházban várhatóan a jövő héten ismét lesz kardiológiai osztály, miután az elmúlt hetekben sikerült osztályvezetőt, továbbá két szakorvost szerződtetni, s további két orvos, valamint három rezidens felvétele folyamatban van. Az egyikük külföldi munkavállalása után tér haza, egy másikuk néhány hét múlva teszi le a szakvizsgáját, a többiek pedig az ország más kórházaiban dolgoztak - tájékoztatta tudósítónkat Kollányi Gábor, a HospInvest Zrt. elnöke, aki nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy vajon a magasabb fizetéssel sikerült-e Egerbe csábítani a gyógyítókat. Az ÁNTSZ és az Országos Módszertani Szakmai Központ tavaly decemberben szakemberhiány miatt függesztette fel a kardiológiai osztály működését, s további négy osztályon is feltártak hiányosságokat. Minden részlegen pótolták a hiányzó létszámot, a fertőző osztályt pedig a tisztiorvosi szolgálat elvárásainak megfelelő helyre költöztették - mondta a cég elnöke. (D. J.)