Gyurcsány nemzetstratégiát visz a mai rendkívüli parlamenti ülésre

Két és fél, esetleg három- százalékos recesszióval számol a kormány új gazdasági prognózisa, de ezzel együtt is tartani kívánják az egyensúlyi hiánycélt. A kormányfő ma elsősorban nemzetstratégiáról beszél a rendkívüli parlamenti ülésen, konkrétumokat a február közepén kezdődő rendes ülésszakra ígért.

Elkészült a pénzügyminiszter legfrissebb prognózisa a gazdasági krízis várható következményeiről és annak a magyar gazdaságra gyakorolt hatásairól. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a tegnapi, kibővített kormányülés szünetében elmondta: az előrejelzés - változatlan feltételek mellett - az idén 2,5-3 százalékos recesszióval és ugyanilyen mértékű inflációval számol. A cél, hogy ennek ellenére a költségvetési hiány maradjon meg a tervezett 2,6 százalék "környezetében". Ehhez kapcsolódik, hogy a Reuters hírügynökség jelentése szerint a Veress-féle dolgozat az export 3 százalékos csökkenésére számít, szemben a korábbi csaknem 4 százalékos növekedési prognózissal. A várakozásoknál nagyobb mértékben szűkül az import is: az előre jelzett 2 és fél százalék helyett 3-3 és fél százalékkal. Gyurcsány ismét megerősítette, hogy nincs lehetőség radikális adócsökkentésre, helyette az adórendszer, a szociális és foglalkoztatási, valamint a közteherviselési rendszer öszszevont reformjára van szükség. Hozzátetette: olyan gyorsan nem lehet a kiadásokat csökkenteni, hogy csak az így felszabaduló pénzből jelentős adócsökkentést lehessen kompenzálni. A kormány az adórendszer belső szerkezetét, s vele az adózók magatartását szeretné megváltoztatni.

(A miniszterelnök "félretájékoztatásra alkalmasnak" nevezte lapunk keddi információját, amely szerint a kormány jelenleg körülbelül ötszázalékos járulékcsökkentést tartana reálisnak. Arról nem szólt, mennyiben volna téves a hír. Egyéb konkrétumot sem említett.)

Gyurcsány Ferenc a választójogi törvény megújítását is sürgette, hogy kevesebb képviselőből álljon a parlament. Szerinte szükség van önkormányzati, igazgatási reformra is, mert az emberek jelentős része bizalmatlan a politikai és igazgatási rendszer működésével szemben. A parlamenti ülésről azt mondta, hogy nemzetstratégiáról, modellstratégiáról fog beszélni, nem minden konkrétum nélkül, de magukat a válságellenes intézkedéseket csak a tavaszi ülésszak elején jelenti be. A kormányülést követően tájékoztatta az MSZP-frakciót is az irányokról és az elképzelésekről.

Szociális számla bevezetését tervezik

- Úgy tűnik, hogy nincs szükség a közszférában további megszorításokra - jelentette ki a köztelevízió Nap-Kelte című műsorában tegnap Szűcs Erika. A szociális miniszter szerint "kétségtelen, hogy van túlelosztás, nemcsak a szociális szektorban, hanem a közszférában is". Az adó- és szociális támogatási rendszert úgy kell átrendezni, hogy elsősorban a munkavállalásra ösztönözzön, és kifejezetten oda jusson, ahol szükség van rá. Bizonyos intézkedések terveik szerint csak 2010-ben lépnének hatályba, hogy az emberek felkészülhessenek rájuk. A tárca arra törekszik, hogy ne két vagy több kifizető helye legyen a támogatásoknak (önkormányzat, OEP, államkincstár), hanem jellemzően csak egy. A miniszter elmondta: létrehoznák az úgynevezett szociális számlát, amelyen egy helyen jelenhet meg a szociális támogatás és mellette a munkajövedelem - ezzel is segítve az ellenőrizhetőséget.

Ma nem tárgyalnak az Országgyűlés feloszlatásáról

Március 8-i hatállyal oszlatná fel az Országgyűlést a Fidesz és a KDNP frakciószövetsége, indítványukat a mai rendkívüli parlamenti ülésen tűzik napirendre. Pontosabban csak tűznék, mert az MSZP és az SZDSZ már a napirendre vételét sem támogatja. A jobboldali pártszövetség azt szeretné, ha a júniusi EP-választásokkal egy időben tartanák meg az új országgyűlési választásokat. A házbizottság tegnapi ülése után Szili Katalin házelnök azt mondta: két szavazással kerülhet napirendre ma a parlamenti ülésen a javaslat: először a sürgősségről, majd a napirendre vételről voksol a Ház, de ha a sürgősséget nem szavazzák meg, akkor a napirendre vételről már nem is voksolnak. Tájékoztatása szerint az MSZP-frakció a sürgős tárgyalást nem támogatja, de azt igen, hogy normál menetrendben vegye napirendre a Ház az indítványt. Vagyis, a rendkívüli ülést követő első ülésen a szocialisták készek napirendre tűzni a javaslatot. Az SZDSZ nem támogatja a napirendre vételt. Fodor Gábor pártelnök ezt azzal indokolta, hogy szerintük jelenleg a válságkezelés a legfontosabb, nem a válság elmélyítése. Az MDF támogatja a napirendre vételt, arról viszont csak ma döntenek, hogy megszavazzák-e a sürgős tárgyalást.

Útban újabb egyeztetésre  - Szűcs Erika, Hiller István és Lamperth Mónika
Útban újabb egyeztetésre - Szűcs Erika, Hiller István és Lamperth Mónika
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.