Feloszlatná az Országgyűlést a Fidesz
Tavaly ősszel az MDF már kezdeményezte az Országgyűlés feloszlatását, de ezt a szocialisták és a szabad demokraták együttesen leszavazták. Akkor a Fideszben is voltak olyan hangok, hogy az MDF az elsietett kezdeményezéssel a miniszterelnököt "segítette". Most, forrásaink szerint a Fidesz azért állt elő az ellenzéki oldalon is bizonytalan kimenetelű javaslattal, mert szimpatizánsaik jó része (s nem csak a radikálisabbja) hiányolja a "kormánybuktató" ellenzéki akciókat. A sajtótájékoztatón Navracsics Tibor arra a kérdésre, mi változott ősz óta, miért gondolják, hogy most az MDF és az SZDSZ is megszavazza a feloszlatást, azt válaszolta: ősszel az MDF és az SZDSZ azzal "mentegette" az adótörvények és a költségvetés megszavazását, hogy ezzel a válságból való kilábalást segíti. - Amihez a szavazatukat adták, kártyavárként összeomlott. Nem történt meg a válságból való kilábalás. Jó lenne, ha minden képviselő félretenné az egzisztenciális félelmeit, és a választók érdekét nézné - tette hozzá a fideszes politikus.
Dávid Ibolya feltételekhez köti a feloszlatás támogatását. Az MDF elnöke közleményben tudatta: a rendkívüli parlamenti ülés kiváló alkalom a Fidesznek, hogy "megmutassa igazi arcát", és részletesen kifejtse: szerinte hogyan kerülje el Magyarország az összeomlást. Vagyis - mondja az MDF -, mi is az a gazdasági program, amellyel rendbe lehetne tenni az országot. Ha a Fidesz hiteles programmal áll elő, és az jó Magyarországnak, akkor az MDF partner lesz a feloszlatáshoz.
Fodor Gábor, a szabad demokraták elnöke szerint az SZDSZ érdemben megfontolja a Fidesz javaslatát. Az ügyvivői testület pénteken, a frakció pedig a jövő héten veszi napirendjére a kérdést. A felvetés tárgysorozatba vételét támogatják. Az SZDSZ elnöke közleményben tudatta: a párt vezető testületei egyetlen kérdést mérlegelnek, jelesül azt, hogy mi áll az ország érdekében: a jelenlegi válságkezelés felgyorsítása vagy új válságkezelő program kidolgozása és megvalósítása ősszel, egy előre hozott választás után.
"Gazdasági világválság idején van ennél fontosabb dolgunk: menteni kell a munkahelyeket, segíteni kell azoknak, akik ilyenkor bajba jutnak" - így reagált Gyurcsány Ferenc a Fidesz feloszlatást célzó javaslatára. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető szerint nagy baj, hogy a Fidesz nem vet számot azzal, mekkora katasztrófát okozna a gazdasági világválság közepette egy előre hozott választás a magyar gazdaságnak. - Ennél sokkal súlyosabb a helyzet, ha a Fidesz nem gondolja komolyan a javaslatot, csak politikai blöfföt dobott be a hírversenybe, mert a parlamenti cirkusszal meg szeretné előzni, hogy a rendkívüli ülésen végre kivitelezhető javaslatokkal kelljen előállnia.
A csütörtöki parlamenti ülésről ezúttal nem vonul ki a Fidesz és a KDNP, Navracsics Tibor tegnap azt mondta: "egészen rendkívüli miniszterelnöki beszédre számítanak", így az ülésteremben maradnak, ezt a gesztust megteszik.
Sem az MDF, sem az SZDSZ nem akarja a parlament feloszlatását. A Klubrádió Kontra c. műsorában Horn Gábor, a liberálisok részéről közölte, a csütörtöki parlamenti ülés nem a Fidesz javaslatáról fog szólni, Herényi Károly MDF-frakcióvezető azt mondta: a válság közepén nagyon veszélyes a politikai stabilitást megkérdőjelezni.
Szili Katalin házelnök közlése szerint a Fidesz kezdeményezéséről ma, soron kívüli házbizottsági ülésen tárgyalnak. Ha az Országgyűlés csütörtökön úgy dönt, hogy napirendre veszi a Fidesz javaslatát, még egy szavazás következik a sürgősségről - az elfogadáshoz egyszerű többség kell. A mostani 385 fős parlamentben az ellenzéknek 190 szavazata van: 138 fideszes (Bácskai János még nem tette le az esküt), 23 KDNP-s, 10 MDF-es, 19 SZDSZ-es képviselő van, s öt független képviselő. Közülük Tóth András, Almássy Kornél, Vas János általában a kormány ellen szavaz, Császár Antal többnyire, Gyenesei István önkormányzati miniszter pedig minden esetben mellette. A jelenlévő képviselők többségével lehet kimondani az Országgyűlés feloszlását. (MTI)