A tulaj követelése saját cégétől
A balmazújvárosi önkormányzat pár hete 414 milió forintos fizetési meghagyást nyújtott be a Hajdú-Bihari Önkormányzatok Vízmű Zrt.-vel szemben, mert - a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítélete szerint - a társaság éveken át figyelmen kívül hagyta Balmazújváros lakossági ivóvíz-ellátási és szennyvízelvezetési díj megállapításának jogát. A Hajdú-Bihari Önkormányzatok Vízmű Zrt. több mint hatvan településen látja el a vízműszolgáltatást. A balmazújvárosi önkormányzat - amely a többi társult településsel együtt a társaság egyik tulajdonosa - még 2005-ben fordult bírósághoz.
Belgyár István, az SZDSZ debreceni elnöke tegnap sajtótájékoztatón azt mondta: több olyan önkormányzat is lehet Hajdú-Biharban, ahol jogszerűtlenül állapították meg a víz- és szennyvízdíjakat.
Gál István, volt balmazújvárosi polgármester érdeklődésünkre úgy fogalmazott: a részvénytársaság menedzsmentje már a kezdetekben is indokolatlanul magas vízdíjat szavaztatott meg a cég közgyűlésével - ő pedig hiába próbálta meggyőzni a zrt. vezetését és a közgyűlést a helyzet tarthatatlanságáról. Arra a kérdésünkre, miképpen képzelhető el, hogy egy tulajdonos önkormányzat éveken át nem tudja érvényesíteni az akaratát az általa is tulajdonolt társaságban, Gál István azt válaszolta: a társaság közgyűlésében javaslataikat sorozatosan leszavazták a kisebb tagönkormányzatok. Hozzátette: a társaság legnagyobb lélekszámú tagtelepülései - mint Balmazújváros vagy Létavértes - viselték a legnagyobb terheket, hiszen a nagyobb településeken több pénzt lehetett beszedni, mint a kistelepüléseken. Gál István úgy fogalmazott: azért terelték jogi útra az ügyet, mert nem nyugodott bele a lakosság és az önkormányzat érdekeinek semmibevételébe.
Létavértes polgármestere, Menyhárt Károly megkeresésünkre azt mondta: náluk is problémát jelent, hogy a lakosság nem a helyi képviselő-testület által javasolt víz- és szennyvízdíjat fizeti, hanem azt a magasabb összeget, amit a vízmű közgyűlése határoz meg. Hozzátette, ebbe nem törődtek bele. Minden évben rendeletet hoznak a fizetendő díjakról, de ezeket a társaság közgyűlése mindig felülírja. Menyhárt Károly szerint a problémát megfontoltan kell megoldani, mert a teljes vízműtársaság tönkremehet, s a tagönkormányzatokat is súlyosan megterhelheti anyagilag, ha kifizetik a Balmazújváros által igényelt pénzt.
Tiba István fideszes balmazújvárosi polgármester megkeresésünkre azt nyilatkozta: folynak az egyeztetések a vízmű vezetésével, ezek lezárultáig nem kíván a részletekről nyilatkozni. Ugyanezt mondta érdeklődésünkre Kovács László, a vízmű vezérigazgatója is. Hozzátette: ha a társaság kifizetné a 414 millió forintot, akkor olyan súlyos pénzügyi helyzetbe kerülne, hogy a céget föl kellene számolni. A társaság hamarosan rendkívüli közgyűlést hív össze a helyzet megvitatására.