Tribuszerné szabadon hallgat
- Margitka Komlón van. Már többször is összefutottam vele, legutóbb egy boltban. Rajtam kívül senki nem ismerte fel. Amikor felém fordult, elfordultam. Nem akartam beszélni vele. Fura, hogy én szégyellem, hogy becsapott. Kétszázezer forintot veszítettem miatta, sok pénz volt az nekem, akkoriban havi tizenötezer forintból éltem. Belebetegedtem ebbe az ügybe.
Egy nyugdíjas komlói aszszony a napokban osztotta meg velem a fentieket. Szavai nyomán elindultam, hogy megkeressem a hívei által egykor csak Aranyos Margitkának becézett pilótajáték-szervezőt - a hívek közül kevesen tudták, hogy az asszony leánykori neve valóban ez. Arra is kíváncsi voltam, hogy a komlóiak hogyan emlékeznek Tribuszernéra, és az éppen tizenöt éve kirobbant Tribu-ügyre.
Nos, az általam megkérdezett, huszonévesnél idősebb komlóiak emlékeznek a sztori lényegére. A 43 éves Csordás Szilvesztert az egyik belvárosi parkolóban állítom meg:
- Tribuszerné pilótajátékot működtetett, sok ismerősömet átvágta. Engem nem, mert nekem nem volt befektetni való pénzem. Nem hiszem, hogy visszajön Komlóra, sok a haragosa.
A többi, általam megkérdezett komlói már nem vállalta a nevét. Egy nyugdíjas asztalos az egyik sörözőben így elmélkedik:
- Sokan átkozták. Pedig inkább magukat kellett volna. Miért hitték el neki, hogy egy hónap alatt tíz meg húsz százalék hasznot tud fizetni a pénzükre?
Az áruház előtt hasonló véleményt hallok egy ötvenéves férfitól:
- Megérdemeltem a sorsom, mert éreztem, hogy valami nem stimmel az egészben. De a lépcsőházban már mindenki a Tribu Bt. ügyfele volt, a feleségem meg az anyósom azt szajkózta: mi is tegyünk be valamennyi pénzt. Hát betettem százezret. Egy hét múlva Tribuszerné lebukott. Annyi hasznom volt belőle, hogy otthon az asszonyok egy időre elcsendesedtek.
- Én jól jártam vele - állítja egy 42 éves autófényező Komló kökönyösi lakótelepén. - Százezret tettem be, és három hónap múlva visszakaptam százötvenet. Amúgy azt se tudtam, hol a Tribu irodája, egy barátom vitte be a pénzemet. Az ismerősöm újra és újra betette a pénzét, ami végül bent ragadt. Utána azt mondta, sejtette, hogy piramisjáték ez az egész, és magát okolta, miért nem szállt ki időben.
A szilvási lakótelepen egy negyvenhét éves tanár így beszélt:
- A rendszerváltástól sokat vártak az emberek, ehelyett jött a munkanélküliség. Eközben néhányan érthetetlenül gyorsan gazdagodtak meg. Ennek hatására az emberek már nem a munkában, hanem a csodában kezdtek el hinni. Tribuszerné pedig csodát ígért nekik: add ide pénzed, neked semmi dolgod, én majd megforgatom, mert én értek hozzá, és befolyásos barátaim vannak.
Azt, hogy Tribuszerné viszszatért volna Komlóra, a tanár kétli. Egy sarokkal távolabb viszont a Tribu egyik volt ügynöke megerősíti a telefonon kapott hírt:
- Tényleg itt lakik, de hogy hol, azt nem tudom - morogja a harmincnyolc éves asszony. - Úgy hallottam, hogy olyan kapszulákkal üzletel, amelyek serkentik az őssejtképződést. Margit jól néz ki, de anyagilag nem mehet neki valami fényesen. Egy volt kolléganőm mesélte, hogy megpróbált kérni tőle 400 ezer forintot, de nem adott neki. Sokan azt jósolták, ha Margit kijön a börtönből, előszedi a dugipénzt, de erre eddig semmi nem utal. Arról nem hallottam, hogy bárki kártérítési pert kezdeményezett volna ellene, vagy megfenyegette volna.
Végül eljutok ahhoz a házhoz, ahol állítólag Tribuszerné lakik. Becsöngetnék, amikor a szemközti oldalon, a buszmegállóban felfedezem a törékeny alkatú, ápolt asszonyt, aki alig változott. Arca ma is megnyerő, tekintetében a gyerekes huncutság és a megtörtség sajátos kevercse. Tizenöt éve csak drága autóba láttam beszállni, sofőrje, testőre volt, most a nyirkos télben buszra vár. Egykor magabiztos vállalkozók és ügyvédek vették körbe, ezúttal két fáradt asszonnyal együtt pásztázza a ködbe vesző utat, jön-e már a busz.
Ráköszönök. Megismer, rám mosolyog, de elzárkózik:
- Nem nyilatkozom.
- Hogy van? - szeretném tovább szőni a szót.
- Köszönöm, jól.
- Mikor szabadult?
- 2005 februárjában.
- Mivel foglalkozik?
- Nem akarok beszélgetni.
- Azt hallottam, hogy őssejt-kapszulával üzletel.
- Már nem.
- Meglep, hogy visszajött Komlóra.
- Igen, visszajöttem.
Több kérdést is föltennék neki a múltról, de minden gesztusa arról vall, hogy semmi esélyem. A busz is beáll már. Előszedi bérletét, felszáll. Ahogy az arcát keretezi a becsapódó ajtó ablaka, olyan, mintha ma is fogoly lenne. Az is. A titkai foglya.
Tribuszer Zoltánné 1952-ben született. Az érettségizett asszony a rendszerváltás előtt nagyvállalatoknál dolgozott adminisztrátorként. 1977-ben férjhez ment, férje bányász volt, a párnak egy fia született. A kilencvenes évek elején Tribuszerék elváltak, attól kezdve az asszony nevelte a fiút. Tribuszerné 1991-ben munkanélküli lett, s akkortájt sokat nélkülözött. A gazdasági életben járatlan asszony 1993 elején azt terjesztette magáról, hogy jó üzleti kapcsolatokkal rendelkezik, s a rábízott pénzt képes havi 20-50 százalékos haszonnal megforgatni. Az üzlet beindult, s Tribuszerné egyre nagyobb létszámú ügynökhálózattal működő "befektetésszervező" cégei - a Tribu Bt., valamint a T és KG Kft. - előbb Komlón, majd az egész régióban roppant népszerűek lettek, hisz az ügyfelek a pénzük után a havi 10 százalékos kamatot kaptak.
1994 januárjában a bankfelügyelet vizsgálni kezdte a két komlói cég működését, és feljelentést tett az ORFK-n jogosulatlan pénzügyi tevékenység gyanújával. A nyomozás február közepén indult, s hamarosan kiderült, hogy Tribuszerné cégei semmilyen befektetésről sem tudnak számot adni, s az ügyfelek hozamát a később belépők pénzéből fizették ki. A két cég összesen 14 ezer 500 ügyfelet csapott be, az okozott kár elérte a 2,5 milliárd forintot. Utóbb az ügyfelek a befizetett pénzük 24 százalékát kapták vissza a cégek felszámolása végén.
Tribuszernét különösen nagy kárt okozó csalásért 1997 júliusában kilencévi börtönre ítélték. A cég könyvelőjét, Bathó Erzsébetet - aki a rendszerváltásig a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője volt - három és fél évre ítélték. Mindkét elítélt megszökött a büntetés elől. Tribuszernét 1999. november 19-én pesti albérletében, a Teve utcai rendőrpalota szomszédságában vették őrizetbe a rendőrök. Bathót 2000 szeptemberében Németországban fogták el.