"Ez a mérkőzés még nem dőlt el"
"Nem" - csak ennyit mondott Kiszelly Zoltán arra, hogy a vasárnapi időközi választásokon elért nagyarányú Fidesz-győzelem valóban azt jelenti-e, hogy - idézzük a győztest, a fideszes Bácskai Jánost -, a rá leadott 60 százalék feletti szavazatarány azt jelzi, hogy az emberek döntő többsége azt szeretné, "ha véget érne a kormány vesszőfutása, ha változás lenne az országban, és ezt a változást a Fideszre bíznák". A politológus úgy fogalmazott: "túltupírozza a győzelmét a Fidesz", nem szabad az országos helyzetre vonatkozó következtetéseket levonni a ferencvárosi választás eredményéből. Szerinte Fóton sem elsősorban azért vesztett a MSZP-s polgármesterjelölt, mert baloldali, hanem mert "ügyei voltak".
Arra a kérdésünkre, hogy valóban történelmi-e a Fidesz győzelme a Ferencvárosban (ezt azzal indokolják, hogy a rendszerváltás óta időközi választáson baloldali körzetben a jobboldal még nem nyert), Kiszelly Zoltán emlékeztetett: 1998-ban a "rendes" választásokon a szóban forgó ferencvárosi körzetben a fideszes Tirts Tamás szerzett mandátumot. 2006-ban is a Fidesz jelöltje, Zombory Miklós kapta a legtöbb szavazatot; azért lett az SZDSZ-es Gegesy Ferenc a képviselő, mert a szocialista Kökény Mihály visszalépett a javára. - Ha vasárnap valódi lett volna a választás tétje, sokkal több baloldali szavazó voksolt volna - jegyezte meg Kiszelly Zoltán. Szerinte a Jobbik EP-választási eredményét befolyásolhatja, hogy a ferencvárosi választás után "a szélsőjobbaldali szubkultúrába az ég bele", hogy ők a harmadik erő.
Somogyi Zoltán szerint egyértelmű, hogy nem tartanák a választók hatalmon a szocialistákat, de nincs kormányelsöprő hangulat. Több mint egymillió aktív Fidesz- és körülbelül félmillió MSZP-szavazó van, az időközi országgyűlési választások, illetve a közvélemény-kutatók ezt jelzik. Öt- és hatmillió közötti választó megy el általában az országgyűlési választásokon szavazni. Kérdés, hogy a több millió passzív szavazó 2010-ben hogyan dönt - mondja a Political Capital (PC) igazgatója. "Nincs kétségem, hogy most a Fidesz nyerné az általános választást, ugyanakkor az általános választói passzivitás miatt ők sem dőlhetnek hátra, ez a mérkőzés még nem dőlt el" - véli a politológus.
A PC vezetője megköszönte a képviselőjelölteknek, hogy megértették, és nem kreáltak politikai ügyet abból, hogy a PC aggódik a 2010-es választások megkérdőjelezhetetlen alkotmányosságáért, amelynek érdekében az AB-hoz is fordultak. Somogyi Zoltán szerint a ferencvárosi választás olyan, mint egy lakmuszpapír, minden eddig feltárt választási problémára rávilágított: 2006-ban javasolták a kampánycsend eltörlését - most is volt kampánycsendsértés. 2007-ben javasolták az ajánlószelvényes rendszer eltörlését - most az ajánlásból alakult ki botrány. 2008-ban a külképviseleti szavazással kapcsolatos helyzet rendezését indítványozták - a ferencvárosi választások első fordulójáról lemaradtak a külföldön szavazni kívánók. - Ennek csúcsa a választókerületek népessége közötti súlyos, alkotmánysértő aránytalanság, amellyel szemben kezdeményezésünkkel felléptünk. 2010-ben ugyanis már késő lenne szólni - figyelmeztet a PC igazgatója.