Danubius és Sláger: csak novemberig biztos

Káosz alakult ki a "frekvenciafronton". Magát a médiahatóságot is megosztotta a Danubius és a Sláger Rádió novemberben lejáró frekvenciaengedélyének ügye. A médiahatóság elnöke pályáztatna, Wéber János pedig új döntést kezdeményez. Ma még az sem zárható ki, hogy ősszel "bezár" a két rádió - bár a folytatásra készülnek.

Még jár a Sláger Rádió órája
Még jár a Sláger Rádió órája

Megosztotta az Országos Rádió és Televízió Testületet (ORTT) saját, január 8-án többségi határozattal elfogadott döntése. Eszerint: addig nem pályáztatják meg a Danubius Rádió és a Sláger Rádió november végén lejáró frekvenciahasználati engedélyét, amíg az Alkotmánybíróság nem dönt egy idevágó törvénymódosítás alkotmányos vagy alkotmányellenes voltáról.

A médiatörvény azon módosításáról van szó, amelyik lehetővé tenné a két kereskedelmi rádió engedélyének automatikus meghosszabbítását további öt évre, a médiatörvényben amúgy is garantált, és mindkét adó által egyszer már "kihasznált" automatikus hosszabbításon túl. Sólyom László államfő azonban - főként, mert a verseny korlátozását látja az újabb automatikus hosszabbításban - aláírás helyett előzetes alkotmánybírósági normakontrollra küldte a jogszabályt; vagyis az AB döntéséig az nem lép hatályba. Addig is a hatályos médiatörvényt kell alkalmazni. Ez pedig nem ad mérlegelést, a médiahatóság köteles volna azonnal megkezdeni a két rádiós frekvencia pályáztatását. Ezt az álláspontját saját testületének többségével szemben is képviseli Majtényi László alkotmányjogász, az ORTT vezetője. Majtényi véleményét osztja Tímár János is, a testület SZDSZ-es tagja.

Csakhogy mindketten alul maradtak véleményükkel a testület január 8-i ülésén, ahol is a fideszes Szalai Annamária javaslatát támogatták a tagok, ahogy ő fogalmazott "meggyőző többséggel". Szalai azt vélelmezi, hogy a hatályos médiatörvény nem rendelkezik arról, hogyan kell pályáztatni az egyszeri újrázást már kihasznált adókat, a jogszabály idevágó rendelkezései szerinte csak az 1996 utáni "első alkalmat" szabályozták le. Azt azért ő is elfogadja, hogy "kiterjesztő értelmezéssel lehet pályáztatni", vagy "vissza is lehetne adni a frekvenciát a hírközlési hatóságnak".

Laikusként nehéz belátni, hogy a pályáztatást és annak körülményeit részletesen leíró tíz paragrafus rendelkezéseit miért ne lehetne alkalmazni a mostani esetben is. Szalai másik indoka: alkotmánybírósági határozatok szólnak arról, hogy a médiatörvény nem biztosítja az átlátható pályáztatást.

Egyes, nevük elhallgatását kérő elemzők szerint a kialakult helyzetről maguk a rádiók is tehetnek. Miután decemberre mégsem lett új médiatörvény (ez már nem írt volna elő pályáztatást a rádiós frekvenciákra, számolva a digitális átállás utáni frekvenciabőséggel - a szerk.), a rádiók lobbiztak a hatályos médiatörvény fentebb elemzett módosításáért. Csakhogy - mondják az elemzők - "eltaktikázták" magukat, nem számolva azzal, hogy a köztársasági elnök "megakasztja" a jól végiggondolt folyamatot.

Határozottan cáfolta ezt az elméletet a lapunknak nyilatkozó Heal Edina, a Sláger Rádió vezérigazgatója. - Cégként sem szeretnék semmiben benne lenni, ami erősen versenyellenes - szögezte le a rádiós vezető, hozzátéve: az idő előrehaladottsága miatt számukra most már a hosszabbítás lenne a kedvező. A rövid idő szerinte amúgy is azoknak a játékosoknak kedvez, akik a piacon vannak, tehát a most sugárzó adóknak. - Az azonban rendkívül rossz - tette hozzá -, hogy nem tudják tervezni üzleti életüket.

Szerinte egyébként az egész probléma abból adódik, hogy a digitális átállást szabályozó törvény 2008 végéig megtiltotta a lejáró frekvenciák pályáztatását. - Mi már júniusban a pályázatra készültünk. Amikor októberben láttuk, hogy nem függesztik fel a moratóriumot, és nem lesz sem új médiatörvény, sem új médiahatóság, akkor kezdtük kongatni a vészharangot, mondván, nem volna-e célszerű átmenetileg hosszabbítani (az államfő által kifogásolt törvény azonban már nem átmeneti, hanem ötéves hosszabbítást tett volna lehetővé - a szerk.).

A másik érintett, a Danubius Rádió csak egy rövid közleményben reagált a fejleményekre: a cég tulajdonosai hosszú távon terveznek. Készek a hosszabbításról tárgyalni vagy a pályázaton részt venni.

Wéber János, az ORTT MDF-es tagja lapunknak elmondta: megpróbálja ismét "asztalra tenni" az ügyet. Azt javasolja majd: ezúttal döntsön a pályáztatásról a testület. Wéber abban bízik: a tagok belátják, hogy mulasztást és törvénysértést követnek el, ha tovább halogatják a rádiós frekvenciák versenyeztetését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.