Kampányfinis a sok botrányt látott Fóton is
Három jelölt méretteti meg magát a hétvégi időközi polgármester-választáson Fóton. A korábbi polgármestert ugyanis elmozdították a székéből. A sok szálon futó történet egyik kiindulópontja, hogy a fóti fideszes polgármestert, Szent-Iványi Gézát nemrég a Fővárosi Ítélőtábla hetvenkétrendbeli, folyamatosan elkövetett törvénysértés miatt felmentette, pontosabban kimondta szakmai alkalmatlanságát. Elsősorban olyan ügyek miatt, amelyekben Szent-Iványi a jegyző ellenjegyzése nélkül vállalt kötelezettségeket. A volt polgármester ellen büntetőper is folyik, amelyben első fokon kétrendbeli hűtlen kezelés miatt már elítélték. Pénzbüntetést kapott.
Szent-Iványit kétszer is felfüggesztette a helyi testület, és fegyelmit is indított ellene. A felfüggesztést - az MSZP mellett - a Fidesz képviselői közül többen is megszavazták, köztük Móczár Béláné, a helyi Fidesz korábbi elnöke. Azért "korábbi", mert a párt országos választmánya időközben feloszlatta a szervezetet, mondván, a konfliktusok rendezésére ez az egyetlen megoldás. Móczárné, aki most függetlenként, de a helyi szocialisták háttértámogatása mellett indul, úgy reagált a szervezet feloszlatására, hogy "a gazdasági érdekcsoportok és a szélsőjobboldal, úgy látszik, felülírják az elveket".
A megüresedett polgármesteri székre - annak ellenére, hogy a helyi Fidesz mindig erős volt - nem Móczárnénak, hanem a jelenlegi MSZP-s alpolgármester Fábry Bélának és a Fidesz által támogatott KDNP-s jelöltnek, Mádly Zsoltnak van nagyobb esélye.
A fóti kampány két alaptétele a helyi egészségház, illetve a képviselő-testület jogszerű vagy jogszerűtlen működésének kérdése volt. Utóbbit mindkét fél másként látja. Tény, hogy Szent-Iványi Géza megválasztása után a polgármester nem vezette át a helyi szervezeti és működési szabályzatban, hogy a három alpolgármester közül (Bartos Sándor, Földi Pál és Fábry Béla) ki az általános helyettes, holott tudható volt, hogy a Fidesz által támogatott Bartost jelölte meg az akkori városvezető. Igen ám, de amikor Szent-Iványi ellen megindultak az eljárások, a testület többször is felfüggesztette. Szent-Iványi azonban az egyik átmeneti pillanatban, amikor épp hivatalban volt, visszavonta Bartos általános helyettességére vonatkozó megbízását. Szent-Iványit időközben végleg felállították, a város pedig - papíron - vezető nélkül maradt. A testület visszavonta Bartos és Földi jogköreit, a város átmeneti vezetésével pedig Fábry Bélát bízta meg. Ehhez az is kellett, hogy a testületben úgy alakuljanak az erőviszonyok - a "kiugrott" fideszesekkel -, hogy a szocialista Fábrynak legyen többsége. Időközben azonban a közigazgatási hivatal kimondta: az alpolgármesterek jogkörét a testület nem vonhatja vissza, csak a polgármester. Csakhogy ő már nem volt hivatalban. Jogerős bírósági ítélet is született, amely szintén megsemmisítette a testületi határozatot. A teljes jogi csavart az adja, hogy ugyanez a bírósági ítélet azt is kimondta: ha nincs polgármester, a három alpolgármester egyenlő, s a testületnek kell kijelölnie az általános helyettest. Meg is tették: ismét Fábryt jelölték ki.
Hasonlóan vitás a két politikai erő közt a fóti egészségház ügye. Az önkormányzat jelenlegi vezetése ugyanis egy új egészségház felépítéséről döntött, egy magáncég bevonásával. A vállalkozás 300 millió forint értékben ingyen építene meg egy új intézményt, de olyan telken, amely a területfejlesztési bizottság szocialista tagjának tulajdonában van. A jobboldaliak ingatlanpanamáról beszélnek, és attól tartanak, hogy bár a helyi egészségügyi ellátás megmaradna önkormányzati közfeladatként, de a működtetés feltételeit egy magántulajdonosi kör diktálhatná. A helyiek népszavazást kezdeményeztek az ügyben, amelyen ugyan az elutasító szavazatok többségben voltak, az alacsony részvétel miatt azonban a referendum érvénytelen és eredménytelen maradt. A szocialisták ragaszkodnak a projekthez, a kereszténydemokrata jelölt viszont azt ígérte: megválasztása esetén megvédi és megőrzi a jelenlegi egészségházat.
A kampány nem nélkülözte a meglepő fordulatokat. Miután kiderült, hogy a Fidesz kit támogat, megindult a jelölt retorikai támadása. Kétségtelen tény, hogy a kereszténydemokrata színekben ringbe szálló Mádly Zsolt eddig kevésbé volt ismert a helyi politikai életben. Kampányában arra épített, hogy korábbi jegyzői tevékenysége miatt jártas a közigazgatásban. A helyi sajtóban - legalábbis a szocialistákhoz kötődő orgánumokban - rendre olyan hírek jelentek meg, amelyek szerint Mádlyt nemegyszer alkalmatlanság miatt küldték el korábbi munkahelyeiről. Tény, hogy más önkormányzatoknál a KDNP-s jelölt meglepően kevés időt szolgált, de alkalmatlanságáról konkrét adatok nincsenek.
Mádly kampányát hatékonyan segítették viszont a helyi egyházi közösségek is, fórumokat tartottak a katolikus és a református plébánia közreműködésével. Sőt, a katolikus Sebők Sándor plébános nyílt levelet is közreadott, melyben tiltakozik, mert a szocialista induló Fót egyik legismertebb épülete, a katolikus templom fotóját használja háttérként. A plébános levele szerint nem a szocialistákat támogatják, ezért jobb lenne, ha inkább a művelődési ház homlokzata előtt pózolnának a templom helyett.
A szocialisták ugyanakkor ellenfelükről filmet forgattak, majd azt köztereken vetítették. Másfelől a szocialista Fábry Bélát telefonon megfenyegették, plakátjait vörös festékkel öntötték le, míg Mádly Zsolt óriásposzterét ízléstelenül összefirkálták - romániai származására utalva.
A közvélemény-kutatások szerint a kereszténydemokrata jelölt fölényes győzelme várható. Kérdés, hogy a KDNP-s politikus miként tud majd együttműködni a politikailag vele szemben álló képviselő-testületi többséggel. A három polgármesterjelölt ma délután tartja nyilvános vitáját, amelyen azonban csak Móczárné és Fábry Béla lesz jelen - Mádly Zsolt ugyanis épp ebben az időpontban tartja kampányzáró rendezvényét.