Milliárdokat ígértek, de csak a milliókat vitték el

Fogytán van azoknak a településeknek a türelme, amelyeket egy kft. évekkel ezelőtt azzal az ígérettel keresett meg, hogy milliárdos csatornafejlesztéseikhez vissza nem térítendő, "humanitárius" támogatást szerez. A sokmilliós pályázatírói tarifát előre kifizették neki, ám mindmáig nem történt semmi. A cég január végére ígéri a "sikertörténetet".

Ámítás vagy késedelmes teljesítés? - ezekben a hetekben erre a kérdésre keresheti a választ Rádtól Sülysápon át Bicskéig több tucat, a pénze után futó település; egy részük türelmét veszítve pert indított, a rendőrséghez fordult vagy mostanában fontolgatja ezt. Idestova három-négy éve mindhiába várnak ugyanis azokra a közelebbről soha meg nem nevezett, Nyugat-Európából érkező milliárdokra, amelyeket a budapesti RoBa Millenium Kft. ígért nekik önállóan vagy térségi társulásban megvalósítandó csatornafejlesztéseikhez. A kispénzű, nemegyszer hátrányos helyzetű, az állami pályázatokon rendre alulmaradó, eleinte gyanútlan önkormányzatok kapva kaptak a kecsegtető, lényegében önrész nélküli ajánlaton, és a pályázatírásra gondolkodás nélkül előre kifizették a nemegyszer tíz-húszmilliós összeget.

Örömük érthető, hiszen az olykor sok százmilliós önrész vagy az akkoriban épp elapadt, uniós támogatást felhasználó állami KIOP-források (Környezetvédelmi és Infrastruktúra-fejlesztési Operatív Program) híján sok helyhatóság eleve elesett a pályázati pénzektől. Bizalmukat erősíthette, hogy a kft. ajánlatának "hivatalos pártfogója" is akadt Nemcsók János, a Miniszterelnöki Hivatal akkori, az Alföld felzárkóztatásáért felelős kormánybiztosa személyében. Nemcsók a lehetőséget több ízben személyesen ajánlotta a települések figyelmébe, igaz, írásban azt is nyomatékosította: "az önkormányzatnak, a pályázatírónak és a kivitelezőnek (...) mindent szigorúan be kell tartani, mindent le kell dokumentálni. Bármilyen előnyös és bármilyen jó szerződés, mindenfajta kivitelezés az írott és íratlan szabályok szigorú betartása mellett történjen." Ám a beígért fejlesztések sehol nem jutottak tovább a kivitelezéssel megbízott projektcégek megalapításánál. A milliárdok és a beígért pályázatok egyelőre sehol sincsenek.

A RoBa határozottan állítja: január legvégére megkötik az első támogatási szerződéseket. A RoBa azonban, ahogy korábban az önkormányzatoknak, a Népszabadságnak sem adott magyarázatot az ügy egyetlen mozzanatára sem. Többszöri kísérletünk ellenére csupán fenyegető hangvételű elutasítást kaptunk. A kft. ügyvezetője, Krupa Mariann és jogi képviselője, Zakor Mária ügyvéd üzleti titokra hivatkozva heteken át minden kérdésünkre elutasító választ adott. Így azt sem tudni, hol vannak a pályázatírásra elkért tízmilliók, illetve annyi biztos, hogy egy kisebb részüket visszautalták azoknak, akik ezt kérték. Azok viszont, akiket - nem tudni, miért - a RoBa perelt be, egyelőre egy fillért se látnak viszont.

A településeknek nincs más választásuk, mint egyre-másra felmondani a megbízási szerződéseket, s visszakövetelni a pénzüket. Egy részük még kivár, talán a január végi sokadik ígéretben bízva. Mások a nyomozó hatóságoktól remélnek segítséget. Így például Sülysáp, amely húszmilliót fizetett a RoBának.

Horinka László polgármester lapunknak elmondta, hatmilliárd forint vissza nem térítendő támogatásra kaptak ígéretet 2005-ben. A kft. Hollandiából érkező, humanitárius pénzről tett említést. Már képviselőként - a testületben egyedüliként - sem támogatta a megállapodást, 2006-os városvezetői beiktatása után pedig többször kérdőre vonta a céget, de - mint állítja - a "rengeteg magyarázkodáson kívül" semmilyen konkrétumot nem tudtak felmutatni. Ezért négy hónapja felszólították a RoBát: azonnal fizesse vissza a pályázatírásra elkért összeget. Ez nem történt meg. Jelenleg a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vizsgálja az ügyet. Úgy tudjuk, a "holland vonal" bukkant fel korábban Baján is. A város gesztorként négy önkormányzat pályázatát fogta volna össze, 7,4 milliárdot remélve egy ugyancsak humanitárius célú, holland cégek által ajánlott forrásból. Az önkormányzat a pályázatírásra tíz- és húszmillió között fizetett.

A szintén Pest megyei Rád Penccel közösen pályázott volna, 2,5 milliárdos összegre. Előbbi - a képviselő-testületi jegyzőkönyvek tanúsága szerint - decemberi határidővel döntött a szerződésbontásról, január 15-én pedig arról, hogy január 31-ig keresetet nyújt be a váci bírósághoz a befizetett 1,2 millió forint és kamatai visszakövetelésére. A képviselők múlt héten arról is határoztak, hogy a település "egyetértve a gazdasági és korrupciós, valamint a szervezett bűnözés elleni egyre erőteljesebb fellépéssel, a maga eszközeivel is tenni kíván a közélet tisztaságáért. Ezért (...) a törvényes működés látszatát keltő működés miatt még ezen a héten panaszt nyújt be a Legfőbb Ügyészség Nyomozás Felügyeleti Főosztály Kiemelt Ügyek Osztályához, a RoBa Millenium Kft. ellen." A panasz jogcíme: "Rád Községi Önkormányzat és több megyében lévő kistelepülési önkormányzat megtévesztésének, és milliárdos nagyságrendű közberuházások (szennyvízcsatorna-beruházások) esetében tervezett közbeszerzési eljárások kikerülésének kísérlete."

Bicske is decemberben döntött "az azonnali hatályú szerződésbontásról", de az ötödmagával gesztorként pályázó településen az esetleges büntetőfeljelentést megelőzi a most induló belső vizsgálat. Tessely Zoltán polgármester elmondta, arra kell fényt deríteniük, hogy a 2006. szeptember 18-án kötött megbízási szerződés határozott tiltása ellenére miként történhetett meg az előzetes, 2,3 millió forintos pályázatírói díj kifizetése. Tessely szerint azért volt aggályos a kontraktus, mert senki nem tudta megmondani, milyen pénzről lenne is szó.

Erről Krupa Mariann Rád és Penc 2006. február 1-jei közös képviselő-testületi ülésén sem mondott közelebbit: "Minél hamarabb be kell nyújtani, ebben az évben kapjuk ezt a humanitárius összeget. Két hét alatt le kell zajlania. (...) Egy lehetőségünk marad, a pályázat megírását mielőbb meg kell kezdeni. Amikor (...) készen van, a továbbiak intézése már gyorsan megy. Ehhez az kell, hogy az önkormányzat határozatképes legyen, be kell fizetni a pályázatírási díjat." Befizették.

A RoBa a támogatás biztosítását egy közhasznú szervezeten keresztül bonyolította volna, sokáig a Robert Schuman Alapítványt emlegetve. Erről a rádiaknak egy 2007. május 22-i hiteles fordítási dokumentumot is bemutatott, eszerint az alapítvány tanácsadó testülete a kérelmet a "holland Straeter Nederland B.V. és az olasz AISPO N.V.S.A. céggel együttműködve" megvizsgálta, és az ügyvezetőt a támogatás folyósításáról biztosította. A dokumentum szerint "A támogatás összege a projekttel kapcsolatos költségek 100%-át fedezi. (...) Reméljük, hogy hamarosan találkozunk a Támogatási Szerződések aláírása érdekében." Nos, ha találkoztak is, a szignálás elmaradt: ez a vonal bedugult. Azt nem tudni, hogy az utána eltelt bő másfél évben mi történt, de a legutóbbi verzió szerint a még mindig ismeretlen eredetű európai milliárdok a csupán tavaly decemberben bejegyzett "Tizenkét Tölgy" a Magyar Vidék Fejlesztéséért Alapítvány közbeékelésével érkezhetnek az önkormányzatokhoz. A RoBa Kft. szerint az első támogatási szerződéseket január 31-ig megkötik.

Lapunk megkereste Nemcsók Jánost is, aki a cikk "személyére és a RoBa Kft.-re vonatkozó megalapozatlan, dehonesztáló megállapításai" miatt visszavonta nyilatkozatát.

Mélyülő gödör
Mélyülő gödör
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.