Pontozni fogják a bírákat
A testület - amelynek elnöke a mindenkori főbíró, akit tavaly nyár óta nem sikerült a parlamentnek megválasztania - azonban nemcsak a szavát hallatja, hanem érdemi tevékenységet is végez, legalábbis ezt hangsúlyozta Fazekas Sándor, a tanács elnökhelyettese. Így javítani kívánják tevékenységük átláthatóságát, ezért a jövőben valamennyi ülés napirendjét és a döntéseket közzéteszik a világhálón. A nyitás része, hogy a Somogy Megyei Bíróság elnökét szóvivővé választották (eddig szinte kizárólag Lomnici Zoltán volt főbíró nyilatkozott).
A tanács döntött arról is, hogy törvénymódosítást kezdeményez: azt javasolják, hogy az OIT választott bíró tagjainak legfeljebb kétharmada legyen vezető, így három beosztott bíró mindenképpen bekerülhetne a testületbe. Ma a kilenc bíró szinte mindegyike megyei vagy helyi, illetve táblabírósági elnök. Ugyanakkor kezdeményezik, hogy bizonyos döntéseknél kétharmados, esetleg négyötödös többséget írjanak elő. Ezzel lehetővé tennék, hogy a külső tagok - az igazságügy-miniszter, a két parlamenti delegált, a legfőbb ügyész és a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke - nélkül ne hozhassanak határozatot. Ujkéri szerint ezzel is cáfolni szeretnék azt a vádat, hogy az elnökök saját magukat igazgatják.
A bírósági szervezeti törvény módosításához kétharmados többségre volna szükség, ráadásul sürget az idő, hiszen az OIT tagjainak megbízatása decemberben lejár, és legkésőbb augusztus 8-ig össze kell hívni a küldöttválasztó összbírói értekezleteket. Az ítélkezési szünet miatt azonban erre június közepéig sort kell keríteni. Ha tehát a jogalkotók komolyan gondolják, hogy módosítani kell a testület összetételén, még tavasszal el kellene fogadni a törvénymódosítást - hangsúlyozták a bírók.
Új, a bírák teljesítményének értékelésére is alkalmas statisztikai rendszert kívánnak bevezetni - mondta Fazekas. Ennek lényege, hogy a bírákat az egyes ügyek bonyolultsága alapján pontozni fogják. Ha például egy perben több a vádlott, vaskosabb a vádirat, sokakat hallgatnak ki, több szakértőt vonnak be, az magasabb pontszámot ér. Így összevethető az egyes bírák tevékenysége, és az alkalmasság is jobban megítélhető.