'Nem szeretnék úgy járni, mint Bokros Lajos'
- Tervezik-e rövidíteni a gyes időtartamát? - kérdeztük Szűcs Erikát.
- A rendszerváltás legfájdalmasabb kudarca a foglalkoztatottsági szint alacsony volta. Ezért van az, hogy az összes olyan intézkedéstől, ami a szociális rendszert érintené, mindenki frászt kap és rettentően megijed, miközben egyetértünk abban, hogy dolgozni kéne. De hogyan? A szociális ügyek kulcsa a foglalkoztatás. Szent meggyőződésem, hogy ezt a dolgot is így kell kezelni. A gyeses kismamák összetétele speciális. Nagyon sokan közülük vidéken élnek, alacsony iskolai végzettségűek. Az ő esetükben, úgy gondolom, a foglalkoztatás és a képzés a kulcs. Nem a három év a hosszú a gyes esetében, hanem azok az esetek fájdalmasak, amelyek során újabb és újabb három évek következnek, mert a segély a megélhetést jelenti, és nincs motiváció arra, hogy az anya egyszer csak a lábára álljon. Az érintetteket öszsze kell hozni a munkaerőpiaccal. De ennek részletei még titkosak.
- A miniszterelnök nem is oly rég még bölcsességnek nevezte azt, ha nem "robbantják fel a családi támogatási rendszer egységes jellegét, mert az széjjelszedése lenne valaminek, ami együtt tart egy országot". Hogy jutottunk innen a rászorultság elvéig?
- A gazdaság élénkítéséhez mindenképpen forrásokat kell felszabadítani, ebből a spirálból másképp nem lehet kimozdulni. De ezzel a helyzettel az elveket is konfrontálni kell. Megjegyzem: épp emiatt nem tudok még rászorultsági jövedelemhatárt említeni. A családtámogatási rendszer fontos a szegénység és a gyermekszegénység elleni küzdelemben. Felhasználását célzottabbá kell tenni. A mostani 360 milliárd forintból nagyon sok pénz nem arra a célra fordítódik, mint amire szánjuk. Ugyanarra a problémára többféle megoldás létezik, az egészet rendszerbe kell raknunk. Ugyanakkor a családi pótléknál lehet talán a jelentősebb összegeket megtakarítani.
- A jövedelmi piramis mely részéből lehet elvonni?
- Az a baj, hogy túlságosan rejtettek és felderíthetetlenek az adott család jövedelmi és vagyoni viszonyai, ezért nehéz válaszolni: ha nagyon lent húzzuk meg a hozzáférés határát, mert azt feltételezzük, hogy rejtett tartalékok is vannak, akkor olyan családok életébe is beavatkozunk, ahol nagyon nagy a szükség a családi pótlékra. Ha túl magasan húzunk határt, akkor megmaradnak a járadékvadászok, akiknek erre nincs igazán szükségük. Ez nagy probléma.
- Ha hozzányúlnak az alanyi jogú ellátásokhoz, hogyan előzik meg, hogy a Bokros-csomag sorsára jussanak, hiszen akkor alkotmányellenesnek bizonyult a szociális rendszerek átalakítása?
- Azt gondolom, külön csapatot kell felállítani, amely az alkotmányossági kérdéseket vizsgálja. Nem szeretnék úgy járni, mint Bokros Lajos, a járhatatlan utakat tehát eleve ki kell zárni. De ha nincs bevétele az országnak, és nincs aki az adósságot finanszírozza, akkor alkotmánybírósági döntés ide vagy oda, valamit csinálni kell. Komoly probléma. Erre vonatkozóan még csak ötleteim vannak.