Nagy a valószínűsége a személyi jövedelemadó csökkentésének

Folyamatosan egyeztet a kormányfő a gazdasági válság kezelésében érintett minisztereivel. Lapunk úgy értesült: elsősorban a tb-járulék csökkentésében gondolkodnak, és készülnek számítások a szociális rendszer átalakítására.

Gyurcsány Ferenc a világgazdasági válság magyarországi hatásainak kapcsán a pénzügyminiszternek, a gazdasági miniszternek és a szociális miniszternek adta a legtöbb feladatot a legutóbbi, kibővített kormányülésen. Szűcs Erikával, Veres Jánossal és Bajnai Gordonnal a kormányfő tegnap külön-külön egyeztetett, a konkrét javaslatokat a jövő hét végére várja.

A Népszabadság információi szerint erősen gondolkodnak azon, hogy a személyi jövedelemadó (szja) vagy a társadalombiztosítási járulék (tb) csökkentése jár a gazdaság számára nagyobb haszonnal. Forrásaink szerint valószínű, hogy az szja-csökkentést választják. Ez a belső kereslet növelésével segítene a külső piacaiban megfogyatkozott gazdaságon. Az szja visszanyesése mellett szól, hogy differenciált tb-járulék- csökkentés már létezik: a kormány korábban meghozta azt a döntést, hogy az újonnan felvett dolgozók után nem kell járulékot fizetni, sőt további öt munkahelyre is kedvezményt kapnak. Jelenleg az Európai Unióval egyeztetnek arról, hogy miként lehet mindezt uniós forrásokból finanszírozni.

Forrásaink szerint a döntéshozók most azt vizsgálják, hogy a gazdaságélénkítés szempontjából kielégítő-e ez a differenciált tb-járulék-csökkentés, vagy szükség van-e általánosra is. Utóbbi esetében ugyanis nem lenne hatásos egy-két százalékpontos csökkentés, viszont egy nagyobb mértékű változtatás fedezete kérdéses. Úgy tudjuk, elképzelhető, hogy végül a differenciált tb-csökkentés mellett néhány százalékponttal mennének lejjebb az szja-val. Ehhez azonban meg kell teremteni a bevételt is, leginkább az áfa és a jövedéki adó emeléséből. A kormány asztalán számos olyan táblázat van, amely azt mutatja, hogy milyen mértékű áfaemelés mekkora szja-csökkentést tesz lehetővé. Számításba jön még bizonyos termékek jövedéki adójának emelése is. Forrásaink példaként a benzinárat említették, mondván, az utóbbi időben az üzemanyag ára határozottan csökkent, ezért elviselhetőbb lehet egy adóemelés.

Ami a szociális támogatások átrendezését illeti, forrásaink azt mondták: a családi pótlék rászorultsági alapra helyezése elsősorban szimbolikus lépés lenne, érdemi bevételt nem hozna. Lapunk úgy tudja, ez az intézkedés gesztus lenne a lépést évek óta sürgető szabad demokraták felé. Cserébe más változtatások támogatását remélik. (Kóka János nemrég újfent kijelentette, hogy adóemelést nem támogatnának.)

Szűcs Erikának feladatként adta ki a kormányfő a teljes szociális támogatási rendszer felülvizsgálatát. A kérdés, hogy rászorultsági alapra helyezés esetén mely területek hozhatnak érdemi bevételt. E tekintetben esélyt adnak a büdzsének a különböző lakás- és szociálpolitikai támogatások - utóbbiaknál például nem a gyerekszám, hanem a rászorultság alapján lehetne jogosultságot szerezni.

Ami az uniós pályázatokat illeti: már odaítélt pénzt nem vonnak el, de vizsgálják, miként lehetne szűrőt építeni az elbírálási rendszerbe. Vagyis, most már végképp nem szökőkutakat és élményfürdőket, hanem olyan infrastrukturális beruházásokat kívánnak támogatni, amelyek a gazdaság fellendítését és munkahelyek teremtését szolgálják. A válságkezelés részeként könnyítettek az uniós pályázati feltételrendszereken: nincs szükség például a reménybeli piaci és árbevétel-növelés kimutatására; ez ugyanis most szinte lehetetlen. A pályázati kiírásokban inkább a munkahelyteremtésre és -megőrzésre helyezik a hangsúlyt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.