Ellenőrizetlen "baráti cégek"
A Nemzei Nyomozó Iroda (NNI) indítványozta, hogy 60 nappal hosszabbítsa meg a bíróság Papp Istvánnak, az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőség elnökének és Cseke Zoltánnak, a főfelügyelőség ellenőrzési osztálya vezetőjének előzetes fogva tartását.
A főfelügyelőség elnökét és osztályvezetőjét - miként korábban arról már hírt adtunk - december 17-én vették őrizetbe az NNI nyomozói. Kollégái "az elnök úr halaszthatatlan elfoglaltságára hivatkozva" mentették ki Papp Istvánt a főfelügyelőség aznapra meghirdetett sajtótájékoztatójáról.
Két nappal később az ügyészi előterjesztésnek megfelelően 30 napra elrendelte a bíróság Papp és Cseke letartóztatását. A később másodfokon is helybenhagyott fogva tartás határideje jövő hétfőn jár le.
Az NNI egy névtelen bejelentés alapján tavasz óta vizsgálódott a főfelügyelőségnél. Négy tisztviselő ellen (ők kezdettől szabadlábon védekezhetnek) már javában folyt az eljárás az elnök és az ellenőrzési osztályvezető őrizetbe vételekor. Ők a nyomozás eddigi adatai szerint - az esetek többségében felsőbb utasításra - nullás igazolást adtak ki olyan "baráti cégek" számára, amelyeknél korábban a munkaügyi ellenőrzések súlyos szabálytalanságokat (például feketefoglalkoztatást) tártak fel.
A rendőrség a szűkszavú hivatalos tájékoztatás szerint egyelőre csak hivatali visszaéléssel gyanúsítja a munkaügyi vezetőket, ami azt sejteti, hogy most még nem tehet tudni, hogy a jogszerűtlenül kiadott nullás igazolásokért főfelügyelőség vezetői (és munkatársaik) kaptak-e kenőpénzt vagy bármilyen más ellenszolgáltatást. Erről hivatalosan az NNI-nél csak annyit mondtak, hogy vizsgálják a korrupció lehetőségét is.
Más források kizártnak tartják, hogy "a két szép szemükért" kaptak volna nullás igazolást az ügyben érintett cégek, amikor annak hiányában százmilliós, milliárdos állami megbízásoktól eshetnek el.
A rendőrség egyelőre nem kívánja nyilvánosságra hozni, hogy pontosan hány "baráti cégnak" állítottak ki a feltárt törvénysértések, illetve munkaügyi szabálysértések ellenére nullás igazolást, s ezzel lehetőséget is arra, hogy akár milliárdos bevétellel kecsegtető állami, önkormányzati pályázatokon indulhassanak. (A nullás igazolással nem rendelkező cégek ugyanis nem indulhatnak az állami, önkormányzati pályázatokon.) Értesülésünk szerint jelenleg 20-25 cég igazolását vizsgálja a rendőrség, de ez a szám a nyomozás előrehaladtával akár változhat is.
A rendőrség - Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány egy korábbi nyilatkozata szerint - csak akkor vizsgálja a nullás igazoláshoz jutott "baráti cégeket", ha az ügyben azok büntetőjogi felelőssége felmerül. Azaz - teszik hozzá független szakértők - ha bebizonyosodik, hogy fizettek az őket meg nem illető igazolásért.