ÁSZ: Lassú a közigazgatás reformja

A közigazgatás reformja elindult, de lassan halad, és csak részterületeken jelenik meg - állapította meg legutóbbi jelentésében az Állami Számvevőszék. A közigazgatás reformja a rendszerváltozás óta része a közgondolkodásnak és a kormányok cselekvési programjának. Az elmúlt két évtizedben 54 kormányhatározat készült e tárgyban. Több területen is születtek részeredmények, ám ezek elszigeteltek maradtak - áll az ÁSZ legutóbbi, "A magyar központi közigazgatás modernizációjának ellenőrzéséről" szóló jelentésében.

A 2006-ban megkezdett modernizáció az uniós iránymutatásokkal összhangban kijelölte az irányokat, csakhogy nem rendelt hozzájuk részletes ütemtervet, forrásokat. A közigazgatás egészének megújítását a kormány által létrehozott Államreform Bizottság hatáskörébe utalta, amely meghatározta ugyan a "jó kormányzás" biztosításához szükséges követelményeket, de a feladatok kiosztására nem került sor. Az átfogó fejlesztési célokat végül az Új Magyarország fejlesztési tervben rögzítették.

Az üzemeltetési-ellátási feladatok központosítása nagyobb részben megvalósult, de nem sikerült közös ernyő alá vonni a flottaüzemeltetést, az ingatlanhasznosítást és a vagyonkezelést. Az intézkedéssel így nem az elvárt mértékűre faragták a költségeket. Felemás eredményt hozott a tartós kiadáscsökkentés alapjának szánt létszámleépítés is. A minisztériumok létszáma nem változott lényegesen az elmúlt években, a központi közigazgatásban dolgozók száma viszont 18 százalékkal csökkent. Ez 320 milliárd forint megtakarítást eredményezett, de ez főként az önkormányzatokra korlátozódott. A költségvetésre azonban csak a szervezeti rendszer átalakítása gyakorolhatna hosszan tartó hatást.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.