Lehet-e a csendháborítás városi érdek?

Egy debreceni ingatlanon engedély nélkül folyt ipari tevékenység hónapokon át. A csendháborítás miatt panaszkodó lakók tavaly májusában fordultak először a polgármesteri hivatalhoz, de ügyükben csak az idén január 9-én született jogerős döntés. Szerintük szándékos volt a késlekedés.

Mit tehetünk, ha a szomszédunkban lévő üres telken nyár elején egyszer csak munkások és munkagépek jelennek meg, építőanyagokat szállító teherautók érkeznek, majd elkezdődik a munka, a reggeltől napestig tartó kopácsolás, fűrészelés, darabolás, majd kiderül, hogy a telektulajdonosnak semmiféle engedélye nincsen arra, hogy a lakóházakkal körülvett telken ipari jellegű tevékenységet folytasson? Ám ő folytat, mert nagyon fontos munkát végez: a cívisváros új büszkeségét, a Debrecen Fórumot építi, ehhez használja - mintegy kiszolgáló telephelyként - a lakóházakkal körülvett ingatlant.

A lakók már 2008 májusában írtak a polgármesteri hivatalnak, leveleztek különböző hatóságokkal, kihívták a rendőrséget és lakossági fórumot is rendeztek. Hiába. A munka csak karácsony előtt pár nappal állt le, majd az idén január 9-én megszületett a jogerős határozat: az ott folyó tevékenység tényleg engedélyköteles.

A szóban forgó telek a Bem téren található, tulajdonosa a Bem Téri Ingatlanfejlesztő Kft., amely Debrecen egyik legismertebb építési vállalkozójának, Tutor Lórántnak az érdekeltségébe tartozik csakúgy, mint az a cég, amely a múlt év végén átadott bevásárlóközpontot, a Debrecen Fórumot építette.

Ezen a ponton kapcsolódik össze a Bem téri lakók kálváriája a Debrecen Fórum építésével: a cégnek ugyanis a fórum építéséhez volt szüksége a Bem téri telekre az ott folyó építkezés kiszolgálása okán.

- Felháborító, amit a mi sérelmünkre elkövettek, hiszen úgy tűnik, mintha a hivatal szándékosan késlekedett volna a tiltó határozat kiadásával - panaszolja Párkányiné Molnár Ibolya, a Bem téri lakók egyik képviselője.

Szekeres Antal jegyző szerint azonban a polgármesteri hivatal korrekten és szabályszerűen járt el az ügyben.

- Nem sokkal az első panaszos levél után helyszíni szemlét tartottunk, ennek időpontja 2008. június 2-a volt, azaz nem lehet minket késlekedéssel vádolni - mondja a jegyző. - A helyszíni szemle megállapítása az volt: az ingatlanon folyó munka nem engedélyköteles.

Elmondása szerint újabb panasz érkezett hozzájuk július 3-án, s emiatt még aznap kimentek a telephelyre a hivatal dolgozói. Ismét arra az eredményre jutottak: az ingatlanon folyó tevékenység nem éri el azt a szintet, hogy engedély beszerzésére lenne szükség.

- De a lakók fellebbezhettek volna, s birtokvédelmet is kérhettek volna, amelyről írásban többször tájékoztattuk őket - teszi hozzá a jegyző. - Miért nem tették?

Kérdésemre, hogy júliustól egészen novemberig miért nem tartottak szemlét a helyszínen, a jegyző azt válaszolja:

- Ez sem jogilag, sem szakmailag nem indokolt, hiszen ha egy ügyet érdemben lezárunk, és döntésünkben kötelezést nem írtunk elő, akkor nincs minek a végrehajtását ellenőrizni.

A polgármesteri hivatal munkatársai 2008. november 3-án lakossági bejelentésre tartottak szemlét. Megállapították: az ingatlanon éppen engedélyköteles munka folyik, s mivel engedély erre nincs, a tevékenységet meg kell szüntetni. Erről a hivatal határozatot is hozott.

Arra a kérdésemre, hogy miért csak novemberben születhetett meg a tiltó határozat, a jegyző azt a választ adja: mert az ott folyó tevékenység addigra érte el azt a szintet, hogy be kellett avatkozni, másrészt az érintett cég képviselője is ekkorra ismerte el a tevékenység tényleges jellegét. Megjegyzésemre, miszerint az ügynek olyan látszata van, mintha megvárták volna a Debrecen Fórum felépítését, Szekeres Antal úgy fogalmaz: visszautasítja az ilyen jellegű alaptalan feltételezést, mert ennek semmi valóságtartalma nincs. Hozzáteszi: a bevásárlóközpontnál a munkálatok még nem fejeződtek be, hiszen ott épül az új színház, s folytatódik az utcarekonstrukció.

Szerettem volna beszélgetni Tutor Lóránttal is, de a vállalkozó elhárította megkeresésemet. Így több kérdésre nem kaphattam választ, az azonban biztos, hogy Tutor cége megfellebbezte a jegyzői határozatot.

Az illetékes közigazgatási hivatalban - új nevén: az Észak-alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal - január 9-én született döntés az ügyben. Kerekes Edit, a hivatal vezetője megkeresésemre azt mondja: a telepengedélyhez kötött tevékenység engedély nélküli gyakorlását megtiltó jegyzői határozatot a hivatal helybenhagyta.

S hogy mi erről a lakók véleménye? Párkányiné Molnár Ibolya a döntéssel kapcsolatos kérdésre kérdéssel válaszol: ők kezdettől fogva tisztában voltak vele, hogy a telephelyen olyan tevékenység folyik, amire nincs engedély, de miért kellett ennek kimondására 2008 nyarától 2009 januárjáig várni? Talán városi érdekből?

A telek, ahol egyszer csak munkások és munkagépek jelentek meg
A telek, ahol egyszer csak munkások és munkagépek jelentek meg
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.