Lyukat üt a költségvetésen a nagyobb recesszió
Késő délután a szocialisták politikai szezonkezdő tanácskozásán, Noszvajon információink szerint a pártelnök leszögezte, nem kész tervekről van szó, hanem arról, hogy ha szükségessé válik, legyenek kész elképzelések a teendőkről. Ezen belül ő nem költségvetési kérdésnek tartja az esetleg kialakuló, a jelenleginél is nehezebb helyzet kezelését, hanem olyan megoldásokhoz kért ötleteket és támogatást az MSZP elnökségének jelen levő tagjaitól, amelyek sem az egyensúlyt, sem a reformok lendületét nem veszélyeztetik. Ezeket ugyanis nem szeretné feladni, miközben tisztában van azzal is, hogy ilyen helyzetben fokozottak a politikai kockázatai minden olyan lépésnek, amely nem találkozik az emberek jóindulatával.
A kormány azokkal az elemzésekkel foglalkozik, amelyek a gazdasági növekedés 2-3 százalékos visszaesését jelzik. Ha ezek az előrejelzések igazolódnak, akkor legalább 100 milliárd forinttal kisebb lesz az állam bevétele, amit a legegyszerűbben áfaemeléssel lehetne ellensúlyozni, de elképzelhető a tervezett költségvetési hiány növelése is.
Gyurcsány Ferenc felkérte Veres János pénzügyminisztert, hogy két héten belül készítsen új makrogazdasági előrejelzést a 2009-es költségvetéshez. Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy egyetlen szám sincs kőbe vésve a költségvetésben, de az egyensúlyi pályáról nem lehet letérni. Kizárta az adóemelés és az általános adócsökkentés lehetőségét is, ugyanakkor úgy vélte, hogy át kell rendezni az adóterheket.
Reális és pesszimista forgatókönyvnek tartják a 2-3 százalékpontos recessziót a makroelemzők és az adószakértők. Az új várakozás egybevág az Állami Számvevőszék által korábban jelzett kockázatok lehetséges eredményével is. Arról nagyjából megegyezően vélekednek a szakértők, hogy a visszaesés költségvetési hatása nem éri majd el a napokban sokat emlegetett 200-300 milliárd forintos szintet.
Az elemzők szerint a bevételcsökkenés a forgalmi adóban, a regisztrációs adóban, a béreket terhelő adóban és járulékokban, valamint a társasági nyereségadóban lesz érzékelhető. Hogy a kormány a többször átdolgozott költségvetési számokban esetleg túlértékelte a vállalkozások teljesítőképességét 2009-re, azt az Állami Számvevőszék már a büdzsé legutóbbi verziójához készített jelentésében is megfogalmazta. A Pénzügyminisztérium ugyanis növekvő társaságiadó-bevétellel számolt recessziós környezetben, ami az elemzők szerint nem több mint kincstári optimizmus. Komoly kockázata van annak is, hogy a költségvetésben szereplő 0,6 százalékos mértéknél jobban - akár 2,53 százalékponttal - romlik a foglalkoztatottság.