A kevés szavazó a Jobbiknak kedvez

A nagy pártoktól való általános elfordulás, a ferencvárosi választás tétnélkülisége, a hamisítási botrányok és a radikális szavazók fegyelmezettsége együttesen okozhatták a Jobbik megerősödését Kiszelly Zoltán politológus szerint.

Feljutott a dobogóra vasárnap a ferencvárosi időközi országgyűlési képviselő-választáson a Jobbik: a szélsőségesek a "győztes" Fidesz és az MSZP mögött végeztek, maguk mögé utasítva az SZDSZ-t. A voksolás ugyan érvénytelen volt (a szükséges 50 helyett csak 25 százalékos volt a részvételi arány: alig nyolcezren mentek el szavazni), de Kiszelly Zoltán politológus szerint ezzel együtt is érdekes következtetéseket lehet levonni az eredményből. Elsősorban azt, hogy a 8,5 százaléknyi szavazatot begyűjtött - fegyelmezett tagsággal rendelkező - Jobbiknak kedvezett leginkább az alacsony részvételi arány, illetőleg a jó mozgósítóképességgel rendelkező Fidesznek. Alighanem a radikálisok, illetve a nyugdíjasok mehettek el a legnagyobb arányban szavazni - vélekedett Kiszelly Zoltán. Másfelől az alacsony részvétel a két nagy párttól való elfordulást jelzi, ami a Jobbik retorikájában is hangsúlyosan szerepelt ("kétszínű - egy párt", "a kisebbik és a nagyobbik rossz").

Az emberek egyre inkább úgy érezhetik, hogy az MSZP, illetve a Fidesz leginkább csak egymással van elfoglalva az átlagemberek problémái helyett. Ezért nem sikerült megszólítaniuk a választókat, a Fidesz is csak a saját törzsközönségét tudta mozgósítani - az MSZP azt sem, bár az országos hatalmi viszonyokat illetően a választásnak számukra nem volt különösebb tétje. A Jobbiknak viszont volt, és a választási botrányok kirobbantásából is profitáltak, hiszen sikerült átemelniük az országos médiába a párt nevét, s mindezt a karácsonyi uborkaszezonban. Még az SZDSZ-t is sikerült belekeverniük a hamisítási botrányba, az pedig leginkább a liberális szavazókra hathatott negatívan, hogy a botrány nyomán a helyi választási bizottság SZDSZ-es delegáltja lemondott tisztségéről, amit akár beismerésként is értelmezhettek a választók. Az SZDSZ így még a begyűjtött ajánlószelvényeknél is kevesebb szavazatot kapott - igaz, ez a Jobbikra, a humanistákra és a Munkáspártra is érvényes.

Arra a kérdésünkre, hogy a Jobbik valóban harmadik erővé vált-e, ahogy elnökük, Vona Gábor hirdeti, Kiszelly azt válaszolta: ha két hét múlva is a harmadik helyen végez a párt, akkor a köztudatba bizony ez fog beégni - függetlenül a voksolás érvényességétől. Ezek után (az európai parlamenti választásokon) ráadásul már nem a létjogosultságukat kell bizonygatniuk, ellentétben az eddig a harmadik helyért küzdő MDF-vel, illetve az SZDSZ-szel, hanem immár a programjukról is beszélhetnek.

Ugyanakkor - tette hozzá a politológus - hazánkban is megismétlődhet a franciaországi Le Pen, illetve a romániai Vadim Tudor forgatókönyv, amikor a választók a szélsőségesektől való félelemből szavaztak mérsékeltebb erőkre, még ha nem is feltétlenül Chirac, illetve Iliescu volt a kedvencük. - Akár fideszesek és szocialisták is átszavazhatnak még stratégiai okokból az SZDSZ-re, vagyis a harmadik helyért folyó küzdelem korántsem eldöntött - érvelt Kiszelly Zoltán.

Eredmények



Helyezés
Jelölt Párt Szavazat Százalék
1. Bácskai János Fidesz-KDNP 4697 58,67
2. Bánsághi Tamás MSZP 1850 23,11
3. Szegedi Csanád Jobbik 681 8,5
4. John Emese SZDSZ 419 5,23
5. Várady Tibor Humanista Párt 295 3,68
6. Paulik Péter Munkáspárt 63 0,78

Vasárnap Ferencvárosban - a politológus szerint jobbára az idősek és a radikálisok mentek el voksolni
Vasárnap Ferencvárosban - a politológus szerint jobbára az idősek és a radikálisok mentek el voksolni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.