Gyász és indulat Csepelen
A Széchenyi utca végén álló szürkésfehér színű iskola egy kertvárosba ékelődik. Körötte családi házak, szemközt lakótelep. Rendőrségi szalaggal lezárt kapuja mellett egy papírlapon rövidke mondat: "A mai napon a tanítás elmarad."
- Agresszív ember mind a kettő, sose tudtak köszönni! - így jellemzi a gyilkosság gyanúsítottjait az iskolával szemközti üzletsor egyik dolgozója. A középkorú nő jól ismeri a környéket, hasonlóképp a Csepel-sziget iskolásait és tanárait, akik gyakran megfordulnak nála. Az eladó szerint másfél éve azért hozták ide őket, hogy "rendet tegyenek ebben a zűrös suliban, ehelyett ellopták a vagyonát". Hozzáteszi, hogy az iskola környékén mindennaposak a verekedések, de hát "ezek már csak ilyen gyerekek". Milyenek is? A 2006 szeptemberétől működő, többcélú közoktatási intézményt a 2002-ben alapított Csepel-sziget Humánerőforrás Fejlesztő és Foglalkoztatást Támogató Alapítvány működteti. Az intézmény a hátrányos helyzetű, tanulási problémákkal küzdő fiatalok 5-8 évfolyamos oktatását, majd ezután szakmához jutását segíti elő. "Iskolánk teljes keresztmetszetében jogosult a sajátos nevelési igényű tanulók integrált oktatására, különös tekintettel a részképesség- és iskolai teljesítményzavarral küzdő, továbbá hátrányos helyzetű, beilleszkedési zavarokkal, magatartási rendellenességgel, tanulási nehézségekkel küzdő különleges elbánást igénylő gyerekek nevelésére." (...) "Tanulóink 70 százaléka roma származású."
Jóllehet az oktatás ingyenes, ám az alapítvány gazdasági tevékenységéről, pénzügyi hátteréről az ezzel foglalkozó szakportálok oldalain egyetlen adat sem található. A bevételek közt feltüntetett támogatás, az 1 százalékos felajánlás, a pályázaton nyert pénz, a tagdíjból, a vállalkozási tevékenységből származó bevételek és az egyéb elnevezésű rovatok mellett a "n. a.", vagyis a "nincs adat" megjelölés áll.