Nyerhető és nyerhetetlen harcok

Javunkra kell fordítani a vihar erőit annak érdekében, hogy a nagy átrendeződés után Magyarország jobb pozícióba kerüljön - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MTI-nek adott, tegnap közzétett interjújában.

A válság lehetőség és talán kényszer is egyben, hogy kölcsönös belátással, engedményekkel megszülessen egy átfogó - a következő hat-nyolc évre szóló - társadalmi-gazdasági megállapodás, amelynek a végrehajtását ebben a kormányzati ciklusban el lehet és el kell kezdeni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MTI-nek adott interjújában.

"Mindig lesz lejjebb"
"Mindig lesz lejjebb"

"A horizontot a máról és a holnapról át kell helyezni a következő évtized második felére", ami Gyurcsány szerint nem könnyű, mert a politikusoktól a választókig, az üzleti élet számos szereplőjétől más területek képviselőiig mintha a többség hozzászokott volna a rövid távú gondolkodáshoz és az azonnali haszon reményéhez. "Mi, politikusok is számtalanszor mutattunk ebben rossz példát" - fűzte hozzá.

El kellene fogadnunk, hogy a következő években nem az a kérdés, hogy miként növelhetjük a jóléti kiadásokat, hanem az, hogy miként tesszük könnyebbé a vállalkozást, a gazdálkodást, a munkahelyteremtést és beruházást - vélekedett, hozzátéve: erősebb gazdaság teremthet több jövedelmet, ma csak ez lehet a sorrend. Belátásra van szükség, reformpolitikára, de nem sokkterápiára, mert ez utóbbit nem fogadják el az emberek - jelentette ki.

A reformpolitika folytatására példaként említette az önkormányzati reformot, a kisebb parlamentet, a választójogi kérdéseket, a pártfinanszírozás átalakítását és a korrupció visszaszorítását.

Hozzátette, szükség van egy évekig tartó - széles körben támogatott - adóreform-folyamat elindítására, amely nyugodt, kiszámítható lépésekben átrendezi az adóterheket, hogy a munkára rakódó terhek csökkenjenek, és a vagyonra, illetve a fogyasztásra rakódó terhek növekedjenek.

Gyurcsány Ferenc nem tartja kizártnak, hogy ha meg lehet erről állapodni, akkor az első lépést akár már az idén megteszik. Hoszszú távon kell biztosítani a nyugdíjak kifizethetőségét és a nyugdíjkassza egyensúlyát, valamint folytatni kell az erről szóló vitákat. Emlékeztetett arra, hogy a nyugdíjrendszer egyes elemeit a következő évtized elején meg kell változtatni. Ehhez egyetértés kell. Mint mondta, érdemes végiggondolni azt is, hogyan lehet továbbvinni a szociális reformot, amelynek a legfontosabb elemét az Út a munkához program keretében ősszel már elfogadta a parlament.

A kormányfő jelezte: a felsőoktatásban és a közoktatásban a legfontosabb döntések már megszülettek, ezeket kell nyugodtan továbbvinni. Az egészségügyben nem lát lehetőséget az eddig megtett reformlépéseken túl rendszerszintű átalakításra, ehelyett nyugalomra, fejlesztésre és az egészségügy távlatos megújítását célzó szakmai, társadalmi konzultáció előkészítésére van szükség.

Gyurcsány Ferenc kérte a politika minden szereplőjétől, hogy adja fel a durvaságot, a küzdelem agresszivitását. A miniszterelnök szerint aki egy országot vezetni szeretne, nem lehet durva, mert aki durván és bántóan fogalmaz, annak durvák és bántóak a gondolatai, előbb-utóbb pedig durvák és bántóak lesznek a cselekedetei is. "Azt a harcot nem lehet megnyerni, hogy ki tud ocsmányabb módon viselkedni a politikai partnerével. Mindig lesz lejjebb" - fogalmazott.

Gyurcsány Ferenc úgy látja, hogy a rendszerváltozás 20. évfordulóját arra kellene felhasználni, hogy elismerjük: ami történt, az "a demokratizálásban érdekelt különböző színezetű politikai erők és a nemzet közös, nagy politikai teljesítménye". Olyan teljesítmény, amely lényeges pontokon szakít az 1989 előtti időszakkal, vagyis a rendszerváltozás alatt "egy pillanatra megszakad a történelmi idő", s ezzel megszakad a politikai folytonosság is. Azt ugyanakkor el kell ismernünk és tiszteletben kell tartanunk, hogy '89 előtt is volt élet Magyarországon, és a politikai rendszerrel szembeni kritika nem kérdőjelezi meg az akkori hétköznapok emberi teljesítményét. "Nem dobhatjuk el nagyszüleink, szüleink életének egyetlen darabját sem" - mondta a miniszterelnök.

A kormányfő időtállónak nevezte a húsz évvel ezelőtt létrejött magyar alkotmányos rendszert, de kiegészítené az akkor létrejött politikai, alkotmányos megállapodást egy átfogó társadalmi-gazdasági megállapodással arról, "hogyan rendezzük be a demokráciát, milyen legyen a magyar szociális piacgazdaság, és milyen legyen a magyar szabadság".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.