Óvatossággal megelőzhető a tragédia

A tűzoltókat évente átlag hatezer lakástűzhöz riasztják, ez a szám jó ideje nem csökken. A lángok tavaly 136 emberéletet követeltek.

Százharminchatan haltak meg tavaly lakástűzben, nyolccal többen, mint 2007-ben. A sérültek száma viszont százzal csökkent - mondta el Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltószövetség szóvivője. A múlt esztendőben összesen több mint 23 ezer tűzeset volt Magyarországon, lakásban mintegy hatezer esetben pusztítottak a lángok.

A tűz rendre ugyanazokra az okokra vezethető vissza. Dobson szerint a leggyakrabban a nyílt láng - például a hagyományos kályha, kandalló - okozza a bajt. A konyha sem kevésbé veszélyes, mert a tűzhely gázégői könnyen meggyújtanak minden éghető anyagot. Elektromos főzőlap is okozhat bajt, hiszen ha bekapcsolva felejtve túlhevíti például az olajat, az nyílt láng nélkül is égni kezd. Ha pedig valaki vizet önt rá, a lángoló folyadék szétspriccel az egész konyhában.

A szóvivő a másik jellemző tűzokként a gyertyák nem megfelelő használatát emelte ki, hangsúlyozva, hogy ezeket gyakran olyan helyekre - asztalra vagy polcra helyezve - rakják, ahol könnyen tüzet okozhatnak. Korábban a fenyőfát is gyertyákkal díszítették, ám mára a legtöbb helyen marad a fényfüzér, így egyre kevesebb a karácsonyfatűz. Az év végi ünnepeken más is okozhat tüzet: szilveszterkor Miskolcon petárdából kipattanó szikrák miatt kapott lángra egy lakás erkélye.

Az elektromos készülékekkel is óvatosan kell bánni, hiszen hétfőn például Dunakeszin egy bekapcsolva hagyott hősugárzó miatt két ház égett porig. A megelőző napon Tiszakécskén egy garázsban álló autó kapott lángra, talán az akkumulátortöltő hibája miatt.

A villamos berendezések zárlata is sokszor okoz tüzet. Ezért Dobson hangsúlyozza, hogy a készülékeket használat után érdemes kikapcsolni, és nem csak készenléti állapotba helyezni. Aki pedig hosszabb ideig nem tartózkodik otthon, jól teszi, ha a berendezést áramtalanítja, vagyis kihúzza a dugót a konnektorból. Talán kevesen tudják, hogy a lakások elektromos hálózatát kilencévente felül kell vizsgáltatni, és aki ezt elmulasztja, azt is kockáztathatja, hogy a falban levő vezetékek okozta tűz miatt a biztosító nem fizet neki - hívja fel a figyelmet a szóvivő.

Az ágyban dohányzás különösen veszélyes: ilyenkor, ha baj történik, többnyire nem a tűz, hanem az égés során keletkező szén-monoxid okoz tragédiát. A tapasztalatok szerint az ágyban dohányzás sokszor alkohol fogyasztásával vagy altatószedéssel jár együtt.

A gyerekek elől pedig ugyanolyan gondosan el kell zárni a tűzszerszámokat, mint a gyógyszereket vagy a háztartási vegyszereket.

A tragédiáknak figyelemmel és néhány ezer forintnyi beruházással sokszor elejét lehetne venni - hangsúlyozta Dobson. A lakókat szirénázással figyelmeztető füst- és tűzérzékelők, illetve szén-monoxid-szondák többnyire időben jeleznék a bajt. Egy kézi tűzoltó készülék sem drága, és segítségével egy kisebb elektromos vagy konyhai tüzet el lehet oltani. A szóvivő figyelmeztetett: a tűzoltókat ilyenkor is érdemes kihívni, mert a biztosítók hatósági igazolást kérnek.

Munka közben
Munka közben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.