Léggömbök hotelmagasságban
Már javában dolgozniuk kellene az építőmunkásoknak a balatonalmádi Kristóf motel területén. Legalábbis az ingatlan gazdái - a legnagyobb tóparti kempingeket tulajdonló SCD Group és az ír Quinlan Private- csoport - a tavaly januárban megtartott tapolcai konferenciájukon úgy mutatták be az almádi motel átalakítását, mint a terveik közül az elsők között megvalósuló, 2008 első felében induló projektet. Jelenleg azonban még nyomuk sincs a munkagépeknek. Már csak egyetlen dolog hiányzik a starthoz: a balatonalmádi önkormányzat jóváhagyása. Erre azonban egyelőre hiába vár a befektető.
Mint ismert, az SCD a Quinlan Private-tel közösen hirdette meg azt az öt-hét éves balatoni fejlesztési programot, amely a kempingek területén 25 projekt keretében százmilliárd forintos turisztikai beruházást ígér. Az egyes fejlesztések többsége még csak az előkészítésnél tart, a kivitelezések általában egy-két éven belül kezdődnének, de Balatonalmádiban - az SCD saját vállalása alapján - már állniuk kellene az új apartmanhotel falainak.
A kétcsillagos Kristóf motel egyébként a város legfrekventáltabb részén található, a vasút és a strand között. A hetvenes évek színvonalát idéző létesítményt azonban ma már nem lehet nyereségesen üzemeltetni, a múlt nyáron például már ki sem nyitották. Igaz, ennek az volt a legfőbb oka, hogy a tulajdonos tervei szerint már tavasszal megindult volna az átépítés. Az egyhektáros ingatlanra egy kétezer négyzetméteres épület kerülne, amelyben 60-70 apartmant alakítanának ki.
- Egyetlen oka van annak, hogy nem kezdődött el a kivitelezés: a balatonalmádi önkormányzat nem módosította a település rendezési tervét, így a Kristóf motel még mindig kempingként van nyilvántartva, márpedig az építkezés megkezdéséhez át kell minősíteni a területet üdülőházas övezetté - mondja Elkán Péter, az SCD kommunikációs igazgatója. - A sors fintora, hogy ezt 2007-ben egyszer már megtette a testület.
Az akkori módosítás azonban nem lépett életbe.
- Ennek két oka volt - mondja Keszey János, Balatonalmádi polgármestere. - Az első: a rendezési terv módosításának két és fél millió forintos költségét eredetileg az SCD vállalta magára, ám azt a megadott határidőig nem fizette ki. A második: mivel időközben a magyar befektetőkhöz csatlakozott a Quinlan Private csoport, így velük is külön szerződnünk kellett volna. Megingott a bizalmunk az SCD-ben.
Pedig 2007-ben még többségben voltak azok a városatyák, akik támogatták a beruházást. Az SCD kérésére például a képviselő-testület módosította a helyi építési szabályzatot, amellyel lehetővé tette, hogy az egykori kemping területén tízről húsz százalékra emelkedjen a beépíthetőség, valamint négy és fél méterről nyolc méterre az építménymagasság. Az SCD mindent bevetett, még prezentációt is tartott, léggömbökkel mutatta be, milyen magas lenne a majdani apartmanszálló.
- A rendezési terv módosításának költségeit természetesen továbbra is átvállalnánk az önkormányzattól, de a pénzt csak akkor bocsátjuk a település rendelkezésére, ha megszületik a terület átsorolásáról szóló döntés. Furcsa lenne, ha a képviselők emiatt ne bíznának a társaságunkban - mondja Elkán Péter.
Hiába enyhültek a helyi építési szabályzat előírásai, a rendezési terv módosítása nélkül mindez nem sokat ér.
- Az önkormányzat megosztott a módosítás ügyében - magyarázza a polgármester. - A bizalomvesztésen túl a többség azért ellenzi a változtatást, mert nem szeretné, ha apartmanház lenne az egykori motel helyén. Korábban ugyanis évente milliós nagyságrendű adóbevételt hozott a városnak, hogy a motel kereskedelmi szálláshelyként működött. Márpedig az SCD értékesíteni kívánja az általa építendő apartmanokat, ami azt jelenti, hogy elesnénk az idegenforgalmi adótól.
- Már tavaly nyáron jeleztük az önkormányzatnak, hogy készek vagyunk a kompromisszumra és a készülő épületnek csak az egyötödét szeretnénk értékesíteni, a lakások nyolcvan százalékát viszont apartmanhotelként működtetnénk, ami azt jelenti, hogy nem csupán megmaradna, hanem növekedne is az idegenforgalmiadó-bevétel a településen, hiszen az itt épülő komplexum nem csupán nyáron, hanem egész évben képes lenne kiszolgálni a vendégeket - mondja Elkán Péter.
- Az SCD-nek erről a szándékáról csupán egy levél tanúskodik, már-pedig a képviselőket csak egy írásban rögzített megállapodással lehetne meggyőzni - mondja a polgármester.
Elkán Péter szerint érthető, hogy egy Balaton-parti városban éles viták előzik meg az ilyen beruházásokat, hiszen az ezekről szóló döntések évtizedekre meghatározhatják egy-egy település arculatát, adóbevételeinek alakulását.
- A balatonalmádi tortúra azonban már számunkra is érthetetlen - teszi hozzá a kommunikációs igazgató. - Mi úgy érezzük, hogy a város és az SCD érdekei a Kristóf motel ügyében megegyeznek. Nem tehetünk mást, tovább-ra is bízunk a kompromiszszumban.