Mobilozhatnának a börtönben a rabok

Használhatnák saját mobiljukat a fegyelmezett rabok - ezt tervezi az igazságügyi tárca. A börtönökben évente mintegy ezer becsempészett maroktelefont foglalnak le, miközben a hívások zavarására nincs pénz. Olcsóbb, ha a készülékek korlátozott használatát legalizálják.

"Amit nem tudsz megakadályozni, annak állj az élére" - tartja a De Gaulle egykori francia köztársasági elnöknek tulajdonított mondás. Most már a magyar igazságügyi és rendvédelmi tárca vezetői is ezt vallják. Juhász Gábor államtitkár a Magyar Televízióban nyilatkozta ugyanis: a jövőben engedélyeznék az elítélteknek, hogy mobiltelefont helyezhessenek letétbe, és ha a magaviseletük alapján kiérdemlik, akár naponta használhassák.

A fogvatartottak egy részénél már ma is van mobil - évente ezret koboznak el -, ezért tényleg egyszerűbbnek tűnik, ha a maroktelefonon történő beszélgetést bizonyos feltételek esetén lehetővé teszik. Vagyis: aki tiszteletben tartja a börtönrezsim játékszabályait, jutalom gyanánt léphessen legálisan kapcsolatba a külvilággal - véli Kökényesi Antal, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka.

Ezt részben osztják a lapunk által megkérdezett kriminológusok is. Ha a telefon azt szolgálja, hogy a szabadulás előtt álló vagy gondatlan bűncselekmény miatt bezárt elítélt a külvilággal fenntartsa a kapcsolatait, a szándék üdvözlendő. Ám úgy tartják, hogy például a kifejezetten anyagi haszonszerzésre irányuló, illetve a szervezett bűnözéssel vagy kábítószer-terjesztéssel összefüggő, esetleg erőszakos cselekmények elkövetői esetében csínján kell ezzel bánni. Szintén óvatosságra intenek az előzetes letartóztatottak esetében, akik befolyásolhatják a büntetőeljárás kimenetelét, ha telefonálhatnak. Ez összecseng az államtitkár véleményével, aki hangsúlyozta: a mobil engedélyezése elsősorban a szabadulók reintegrációjának elősegítését szolgálná.

"Hát megáll az ember esze, nem? Most már lehet majd intézni a maffiadolgokat zavartalanul, belülről is" - ez egy blogger véleménye. Más ezzel szemben úgy véli, hogy "megjött a bv (büntetés-végrehajtás - a szerk.) józan esze". Eddig szerinte állandó konfliktus forrása volt a becsempészett mobil, amit a "legkülönbözőbb és a leglehetetlenebb helyekre dugtak el". Ebben mellesleg igaza van, mert egy korszerű készüléket a látogatók, sőt az ügyvédek is a legváltozatosabb módon csempészhetnek be: süteménybe sütve, gyümölcsbe vagy a gyári csomagolásúnak tűnő borotvahabba, de akár a testüregekbe rejtve. A profik meg zsebrádióba építve próbálkoztak, de állítólag műlábban is került be maroktelefon a rácsok mögé.

Az elzártságban marad a kiabálós "börtöntelefon" - tartja egy másik blogger. Vagyis: a fogvatartott a zárka ablakából üzen a külvilágnak, ami "a környéken lakók idegeit készíti ki szinte végleg". De szerinte az sem jobb, ha a korrupció teszi lehetővé a kapcsolattartást "a kicsempészett levél, a becsempészett mobiltelefon" révén. Ez mellesleg korántsem fikció, hiszen épp egy éve emelt vádat a katonai ügyészség olyan börtönőrök, valamint ügyvédek és egy orvos ellen, akik jó pénzért kényelmes cellát, tévét, mobilt, eltávozást ígértek a tököli és az egri börtön lakóinak.

A törekvés mindazonáltal elgondolkodtató, hiszen néhány hete még médiahír volt, hogy mobilt találtak Zuschlag János szocialista politikus fogdájában, bár azt egyelőre nem tudni, hogy melyik zárkalakóé volt a készülék. A telefont egyébként a szemetesvödörben, egy cigarettásdobozban elrejtve találták meg. A becsempészett mobiltelefon miatt csak akkor indulhat újabb büntetőeljárás Zuschlag ellen, ha kiderül, hogy tanúkat próbált meg befolyásolni. A készülék illegális használata ugyanis mindössze fegyelmi vétség, de az igazságügyi tárca szándékai az előzetes letartóztatásban levő személyekre nem is terjednének ki.

A korlátlan liberalizációnak forrásaink szerint a kormány sem híve. Nem változna ugyanis az a gyakorlat, amely szerint az elítéltek kapcsolattartását ellenőrzik. A hatályos szabályok lehetővé teszik, hogy a fogvatartottak az engedélyezett személyekkel korlátlanul levelezzenek, ám a büntetés-végrehajtás az üzenetek tartalmát megismerheti. Ennek megfelelően a telefonálást is csak úgy tennék lehetővé, hogy a beszélgetésbe bármikor belehallgathassanak. Ez további beruházás nélkül kizárólag akkor valósulhatna meg, ha a telefon lehetővé tenné a hívás kihangosítását, és a párbeszédet egy börtönőr kísérné figyelemmel.

Zavaróberendezések több országban

Néhány éve szóba került, hogy a hazai börtönökben a mobilhívásokat blokkoló berendezéseket szereljenek fel. Ez igen költséges volna, miközben a készülékek a
bv-intézetek környezetében kezdeményezett hívásokat is blokkolnák. Az ötlet nem vált valóra. Néhány éve például több svájci börtön számára is engedélyezték, hogy a létesítmények körül - kísérleti jelleggel - a mobilhívásokat zavaró rendszert telepítsenek. Ausztráliában és Németországban a hatóságok ehhez nem járultak hozzá, de Franciaországban engedékenyebbnek bizonyultak az illetékesek. Sajátosan viszonyulnak a kérdéshez az USA-ban. Marylandben vetették be először azokat a speciális kutyákat, amelyeket mobilok kiszagolására képeztek ki. Számos amerikai városban üzemel olyan fegyintézet, ahol a rabok már napi 130 dolláros tarifáért jobb körülményekben részesülhetnek. Így a maroktelefonjukat, iPodjukat és számítógépüket is bevihetik magukkal, és ezért évi kilencmillió forintot is fizethetnek. Ebben a kiváltságban általában csak azok részesülhetnek, akik nem erőszakos bűntett elkövetése, illetve droggal való visszaélés miatt kerültek bíróság elé. (L. K.)

Sátoraljaújhelyi börtön, fegyház képviselők börtönlátogatáson, emberi jogok bizottsága testület kihelyezett ülése,
Sátoraljaújhelyi börtön, fegyház képviselők börtönlátogatáson, emberi jogok bizottsága testület kihelyezett ülése,
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.