Gáz van, de a nyomás csökkent
Tegnap délután óta folyamatosan esik az ukrán határon a Magyarországra betáplált gáz nyomása. Molnár Csaba szakminiszter rendkívüli sajtótájékoztatóján még arról tájékoztatott, hogy a nyomás délután 4 órakor a szerződés szerintinek tekinthető 47 barról 46,6 barra csökkent. Lapunk információi szerint ez a nyomásérték azóta is tovább mérséklődött. (A legutolsó adat 45 bar volt.) Korábban a hazai földgázrendszer irányításáért felelős, Mol-tulajdonban lévő FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél lapunkat úgy tájékoztatták: 40 bar alatt a berendezések a belföldi rendszerek védelme érdekében automatikusan leszabályoznak. Vagyis akkor Beregdarócról teljes egészében megszűnik Magyarország belseje felé az importgáz továbbítása. Elemzők szerint azonban elképzelhető, hogy az ukránok emiatt 40 bar környékén megállnak. Ideiglenesen - különböző, nem igazán elegáns megoldásokkal is - feltornászható a nyomás.
A miniszter megerősítette: az átadott mennyiség a nyomáscsökkenés ellenére nem mérséklődött. Molnár Csaba úgy fogalmazott: a délutáni események növelték egy krízishelyzet kialakulásának esélyét. A megfogalmazás jogi kategória: a törvények a hazai gázrendszer legkisebb megingását is krízishelyzetnek tekintik. A miniszter korábban és most is hangsúlyozta, hogy a lakossági ellátás a belföldi intézkedések következtében ekkor is teljes mértékben biztosított.
Ám - mint azt a tájékoztatót követően Zsuga János, az FGSZ vezérigazgatója lapunknak megerősítette - a mennyiség tekintetében is történtek tegnap furcsaságok. Az ukrán gázrendszerirányító szerződéses kötelezettsége ellenére reggel nem adta le a gázszállítási "menetrendet" az FGSZ Földgázszállítónak. Ezt követően délután viszont a Magyarországra szállított napi mennyiség - a miniszter tájékoztatása szerint 37 millió köbméter - 5 millió köbméteres csökkentéséről szóló nem hivatalos elektronikus levelet küldött.
Erre számítani lehetett. Az ukrán fél már csütörtök este bejelentette: 21 millió köbméterrel csökkenti az Európába továbbítandó, összesen mintegy 300 millió köbméteres gázmennyiséget. Mindez köszönőviszonyban sincs az elmúlt évek orosz és ukrán fogadkozásaival, miszerint egy esetleges orosz-ukrán gázvita semmilyen hatással nem lehet a külső országokba továbbított mennyiségekre.
A magyar fél nem fogadta el az ukrán szándékot a mennyiség csökkentésére, azt szerződésszegésre utaló közlésnek tekinti, és annak módosítására kérte az ukrán felet. (Hasonló email-váltások mindazonáltal a többi érintett európai ország rendszerirányítóival is folyhattak.) Ezek után viszont már az okozott meglepetést, hogy a mennyiség - lapzártánkig - mégse csökkent, csak a nyomás.
Zsuga János tájékoztatása szerint ez a kompresszorok megfelelő működtetésével az országon belül semmiféle zavart nem okoz a rendszerben.
Molnár Csaba közölte: a hazai ellátásban az sem jelentene zavart, ha az ukrán fél beváltaná ígéretét, és 37-től 32 millió köbméterre csökkentené a mennyiséget. Úgy becsülte, Magyarországon akkor alakulhatna ki jelentős ellátási probléma, ha az Ukrajna felől érkező 37 millió köbméteres szállítás kevesebb mint a felére esne vissza, és ezzel együtt nagyon rossz idő lenne.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései szerint az elkövetkező hetekben a mostanihoz hasonló hőmérséklet várható, ami alapján a miniszter az ellátási probléma esélyét csekélynek ítélte meg. Ugyanakkor helyesnek ítélte meg a kormány elmúlt években hozott tartalékolási döntéseit, illetve a kereskedelmi tárolók bővítését. (Ez utóbbit az E.ON saját forrásból és megtérülési garanciák nélkül hajtotta végre.) Leszögezte: ezek a fejlesztések még komoly importcsökkenés esetén is biztosítják a belföldi ellátás zavartalanságát.
Zsuga János lapunknak leszögezte: cégük nem fogadja el a mennyiség csökkentésére tett ukrán előrejelzést, amelyben a másik fél azt sem jelölte meg, hogy konkrétan mely magyar gázkereskedő mennyiségét kívánná mérsékelni. A miniszter szavait megerősítve hozzátette: ha az ukránok ma netán mégis beváltanák az ígéretüket, akkor sem lenne szükség a hazai korlátozási listának még a voltaképpeni "nulladik" szintjének foganatosítására sem. Ez azokat a gázerőműveket jelenti, amelyek szerződésben vállalták, hogy a kereskedőjük bármikor lekapcsolhatja a gázellátásukat, ezzel együtt pedig áttérnek a helyben tárolt olajra. Ezen túlmenően a hazai fogyasztók további öt körben kapcsolhatók le sorrendben, de a lakosság csak a legutolsóba tartozik.
Kérdésünkre Molnár Csaba leszögezte: tegnap nem tartotta szükségesnek a Földgázellátási Krízisbizottság összehívását. A gázellátás magyar államigazgatási és céges szereplőiből álló grémium először csütörtökön ült össze, amikor is a tagok beszámoltak az esetleges krízisre való felkészültségükről.
Magyarország továbbra is úgy tekinti, hogy a probléma orosz és ukrán társaságok közötti magánjogi vitára vezethető vissza, amiben jelenleg nagykövetségeken keresztül, diplomáciai úton tájékozódik - szögezte le Molnár Csaba.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió az eseményeket hivatalosan továbbra is két rajta kívül álló fél vitájának tekinti, amelybe nem kíván beavatkozni. Ezt az unió soros elnökségét ellátó Csehország közölte, ahol tegnap is járt egy ukrán tárgyalódelegáció. Szavai szerint az ukrán köztársasági elnök több érintett államtól - így Magyarországtól is - az unió közbeavatkozását kérte, amit Csehország elutasított. Az unió soros elnökségének érvelése szerint a vitát Oroszországnak és Ukrajnának kétoldalúan kell rendeznie.
Góczi István, a magyar gázellátásban részt vevő, ukrán hátterű Emfesz Kft. ügyvezetője lapunkat úgy tájékoztatta, hogy ők is szerződés szerint kapják a gázt. Figyelmeztetett: a részint Gazprom-tulajdonú (részint velük is tulajdonosi kapcsolatban álló), Ukrajnában gázt tároló RosUkrEnergo az ukrán tárolókból szintén igyekszik eleget tenni a nyugati szállításoknak.
Az unióval tárgyalna Moszkva és Kijev, nem egymással
Rendkívüli értekezletet hívott össze a soros cseh uniós elnökség az orosz-ukrán gázvita kapcsán hétfőre. A bejelentés szerint a helyzet odáig fokozódott hogy erre szükség van. Lengyelország hat, Románia 30-40 százalékkal kap kevesebb gázt a legfrisebb jelentések szerint.
A Gazprom péntek délelőtt jelentette be: nem sikerült egyezségre jutnia Ukrajnával arról: szombaton milyen mennyiségű gázt továbbítsanak. Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője szerint 303 millió köbméter helyett 296 millió továbbítását vállalta csupán ukrán partnerük. Közben továbbra is hiányozni fog az a 21 millió köbméter, amit - csütörtöki bejelentése szerint - Ukrajna "technikai okokból" tart vissza. A Gazprom úgy vélte: szombaton már érezni fogjuk a vita hatását.
Ez azért is lehetséges, mert az ukrajnai elosztótól mintegy 36 óra alatt érkezik meg a gáz az uniós országokba. Ha tehát az ukrajnai elosztónál lecsökkenne a nyomás abban a vezetékben, amely az unió felé továbbítja a gázt, akkor az másfél nappal később tapasztalható az EU-ban. A Gazprom - közlése szerint - növeli az egyéb útvonalon, például Fehéroroszországon keresztül szállított mennyiséget a kieső volumen pótlására.
Ugyanakkor Moszkva az Európai Parlament rendkívüli ülésének összehívását is javasolta. Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettes szerint az orosz félnek érdekében áll, hogy partnerei teljesen világosan lássák, mi történik Oroszország és Ukrajna között a gázszállítások kérdésében. Ugyanígy gondolja az ukrán fél is. Viktor Juscsenko ukrán elnök levelet küldött nyolc nyugati és európai uniós ország, köztük Magyarország vezetőinek és az Európai Bizottság elnökének, kifejtve az orosz-ukrán gázvitában képviselt álláspontját, de küldöttséget is menesztett több EU-tagországba hasonló céllal.
Arról pénteken nem esett szó: sikerült-e közelíteni az új gázszállítási szerződésről szóló álláspontokat, egyáltalán: tárgyaltak-e a felek. Ukrajnának a Gazprom részben azért nem továbbít gázt, mert nem sikerült megállapodni az árakról. A Gazprom a piaci árakra való áttérés jegyében a tavalyi 179,5 dollár helyett idén 250 dolláros kedvezményes árat kért ezer köbméterenként, de Ukrajna ezt sokallta, miközben az áremelésért cserébe többet kérne tranzitdíjként - és nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy Ukrajnában jelentős mennyiségű orosz exportgázt is tárolnak.
Londoni elemzők szerint egyelőre megjósolhatatlan, hogy meddig húzódhat el a gázvita. A három évvel ezelőtti konfliktushoz képest ugyanis most számos olyan új tényező is megjelent az orosz-ukrán konfliktusban, amelyek miatt eltolódás érzékelhető a két fél alkupozíciójában, és ez a patthelyzet elhúzódását is eredményezheti - áll a Goldman Sachs helyzetértékelésében. Egyrészt: Ukrajnának most nagyobb a gáztartaléka. Másrészt: az energiaárak zuhanása miatt Ukrajna most kisebb kedvezményt kapna, mint korábban. Harmadrészt: Oroszországnak sürgetőbb a vita lezárása, miután az felgyorsíthatja a tőkekiáramlását. (Hírösszefoglalónk)
Ha az Ukrajnából érkező gáz mennyisége a jelzett mértékben (napi 5 millió köbméterrel) csökkenne, akkor a maximálisan napi 51 millió köbméter kibocsátó-kapacitású hazai gáztárolókból a kisajtolt mennyiséget 28-ról 33 millió köbméterre kellene emelni. A gáztárolókat tulajdonló, német hátterű E.ON Földgáz részéről korábban azt a tájékoztatást adták: a jelenleg 3,1 milliárd köbméter gázt tartalmazó hazai kereskedelmi tárolók mintegy tíz napon át lennének képesek a napi 51 millió köbméter kiszolgálására; ezt követően a tároló belső nyomáscsökkenése miatt a kinyerhető mennyiség folyamatosan csökken. Az ország napi fogyasztása jelenleg - mínusz 4 fokos átlag-hőmérséklet mellett - 62-64 millió köbméter.