Közműtartozás és fagyhalál
A napokban egy nyolcvan év körüli idős házaspár került a Péterfy Sándor Utcai Kórházba. A hölgyet 23-24 fokos testhőmérséklettel vitték be a mentők. Napok óta az ágyában feküdt, nyakig betakarózva. A kihűléstől azonban már a takaró sem védte meg. A férje az aszszony ágya szélén ült. Így próbált segíteni, és így is találták meg őket a mentők. A férfi szervezete még bírta a hideget, a nénin viszont már nem tudtak segíteni. A házaspár egy budapesti családi házban fagyoskodott. Közműtartozásaik miatt jó ideje szinte semmilyen szolgáltatásuk nem működött, mindent kikapcsoltak a szolgáltatók. Az asszony volt a mostani téli hideg 51. halálos áldozata.
Valami súlyosan hibádzik abban a rendszerben, ahol emberek jól kiszámíthatóan halálos veszélybe kerülnek egyébként viszonylag könnyen kezelhető helyzetben.
- Nemcsak azt utcán, a lakásban is életveszélyes a hideg. Ezt bizonyítja, hogy egyre többen kerülnek otthonukból kórházba kihűlés tüneteivel. Szeptember óta több mint ötven esetünk volt. Közülük tízen a saját lakásukból kerültek be - mondja Zacher Gábor, a Péterfy kórház az ügyben illetékes, toxikológiai osztályának vezető főorvosa. Saját tapasztalataiból arra következtet, hogy rosszabb a helyzet, mint tavaly, vagy akár azelőtt. Egyre több az ilyen tragédia.
- Nemcsak tanyákon, elhagyatott viskókban vannak az idősek vagy legyengült szervezetű emberek veszélyben. Belvárosi bérházból is kerültek már be életveszélyes állapotban kihűlt emberek. A néni, aki elesett az előszobában és napok óta feküdt az amúgy fűtetlen lakásban, még a nagyvárosban sem tűnt fel a szomszédoknak - mondja a főorvos. - Ilyenkor már gyakran hiába az orvosi segítség, az idős betegek közül átlagban csak minden másodikon tudunk segíteni.
Egyelőre nem tudni biztosast arról, hogy miért több a kihűléses halál, ugyanis a közműcégeknél nem nőtt a tartozók, illetve a szolgáltatásból kikapcsolt lakások száma.
A Fővárosi Gázművek Rt. az ünnepekre való tekintettel december közepétől január 5-ig haladékot is adott, ebben az időszakban nem zárta el a csapokat. Azután viszont szándékai szerint érvényesíti jogait. Csallóközi Zoltán, a cég vezérigazgatója szerint alapítványok és egyesületek sora ad segítséget a rászorulóknak, a fizetési nehézségekkel küzdőknek, van tehát hová fordulniuk, a szociális szempontokat ezeken a fórumokon lehet érvényesíteni.
- A szolgáltatás kikapcsolása hatékony eszköz, ezt követően ugyanis az esetek 90 százalékában napokon belül rendezik a számlát. A gázszolgáltatás megszüntetésének lehetőségét a gázművek számára törvény adja meg. Egyébként mindenki többször is kap felszólítást, mielőtt a legvégső eszközhöz folyamodnánk, és viszonylag hosszú a türelmi idő - mondja Csallóközi Zoltán. A szolgáltatónak egyébként több tízezer adósa van.
(A Főtáv kommunikációs vezetője elmondta, még soha nem fordult elő, hogy kikapcsolták volna a fűtést bárkinél is. Erre ugyanis a távfűtéses lakásoknál nincs technikai lehetőség.)
A helyzet azonban súlyosabbnak látszik annál, mintsem hogy csak az alapítványokra lehetne terhelni a megoldás felelősségét. Ennél egyértelműbb, biztosabb gondoskodásra volna szükség, hogy legalább a leghidegebb hónapokban kötelező legyen valamiféle minimális energiaszolgáltatást nyújtani.
Karácsony és szilveszter között egyetlen megyében, Szabolcs-Szatmár-Beregben öt férfi halt meg kihűlés miatt.
Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, szilveszterkor Nagykállóban egy 73 éves helybeli férfi holttestét találták meg az utcán. Nyíregyházán az elsődleges orvosi vélemény szerint már hat napja meghalt fűtetlen lakásában az a 63 éves férfi, akire rokonai bukkantak rá. A Nyíregyháza melletti Nagycserkeszen a mezőőr fedezte fel egy 73 éves, Hajdú-Bihar megyében eltűnt férfi holttestét. Közvetlenül karácsony után Tiborszálláson egy 48 éves férfi fagyott meg, hétfőn a szomszédos Nagyecseden egy fűtetlen asztalosműhelyben bukkantak rá egy 66 éves férfi kihűlt holttestére.
Szén-monoxid, a téli gyilkos
Az értelmetlen és elkerülhető téli halálesetek között lassan már hozzászokunk a szén-monoxid-mérgezésekhez. Az interjú készítésekor ugyan mind a szolgáltatók, mind
a toxikológus főorvos még arról beszélt, hogy a tavalyihoz képest jelentősen csökkent az ilyen mérgezések száma (a gázművek szerint felére, a szakorvos húsz százalékról beszélt), de csak a cikk megírása idején két újabb esetről kaptunk hírt. Néhány órán belül két balesethez is riasztották a mentőket és a tűzoltókat Pest megyében: egy érdi család tragédiája után délelőtt Nagykovácsiban okozott bajt a gáz, a mentők az Erzsébet kórházba szállították a szén-monoxid-mérgezést szenvedett asszonyt, akinek az állapota nem volt életveszélyes. Péntekre virradó éjszaka hasonló eset történt Érd-Parkvárosban is, ahol egy család több tagja is rosszul lett szén-monoxid-mérgezés miatt, egyikük életét is vesztette, bár felvetődött, hogy a szerencsétlenül járt férfival nem a gáz, hanem szívinfarktus végezhetett. Két nő esetében viszont egyértelműen felmerült a szén-monoxid-mérgezés gyanúja, s a tűzoltók a lakás légterében valóban ki is mutattak kis mennyiségű szén-monoxidot, ami egy gázberendezés meghibásodása miatt kerülhetett a levegőbe. Még vasárnap éjjel szén-monoxid-mérgezés miatt nyolcan kerültek kórházba, köztük három gyerek. Egy józsefvárosi lakásban valószínűleg a gázkészülék hibásodott meg. A tulajdonos még a tűzoltók kiérkezése előtt ki tudta szellőztetni a szobákat, így nagyobb baj nem történt. Pilisvörösvárról egy családi házból szintén a rossz gázkészülék miatt vittek kórházba egy négytagú családot. Balassagyarmaton is meghalt egy idős házaspár.