Egyórányira a munka világától

- Higgye el, szeretnék dolgozni! Halkan, mégis határozottan mondja ezt Bogdán Ottóné a Zalaegerszeg külvárosában lévő apró, öreg házának dohos alagsori konyhájában. Nagy levegőt vesz a 26 éves fiatalasszony, és belevág történetébe. Percekig beszél, mire elér odáig, miért is kell bizonygatnia, hogy dolgozni akar.

Egyéves volt, amikor édesanyja lemondott róla. Előbb egy zalaegerszegi csecsemőotthonba, majd nevelőszülőkhöz került. Durván bántak vele, ezért kilencévesen egy esztergomi leányneveldébe menekítette a hatóság. Elvégezte az általános iskolát, de nem tanult tovább, szakmát nem szerzett. Tizennyolc éves sem volt még, amikor egy nagykanizsai otthonba került. A dél-zalai városban megismerkedett egy fiúval, majd feleségül ment hozzá. Zalaegerszegre költöztek, s mindketten álláshoz jutottak: a fiú konyhai kisegítőként, ő takarítónőként. Az állami gondozás végén kapott otthonteremtési támogatásból meg hitelből megvettek egy zalaegerszegi hegyi lakot. Kilencszázezer forintot fizethettek ki a támogatásból, a nyolcszázezret hitelből állták. Időközben két fiuk született. Már-már úgy tűnt, hogy a hányatott gyerekkor után békés évek következnek az asszony életében, de nem így történt. Megromlott a viszonya a férjével, aki elhagyta őt és gyermekeit. Egyedül maradt a meleg víz, gáz, WC nélküli, öreg, omladozó házban két gyermekével meg a hitellel. Ráadásul 2006 óta állástalan: a gyes után alighogy újra dolgozni kezdett, egy leépítés során elbocsátották a takarítócégtől. A gyerektartás, a családi pótlék és a szociális segély révén összesen alig nyolcvanezer forint jön össze egy hónapban, ebből fizeti a kis ház húszezres hiteltörlesztését, s öltözteti, eteti két fiát.

A ház vakolata omladozik, de azért tiszta, rendezett minden. Az asszony azt mondja: szebb, jobb életre vágyott, de már azzal is beéri, hogy fiai nem éheznek, nem fáznak, szeretetben élnek.

- Ebből viszont már nem engedek! - mondja.

Márpedig az ősszel veszélybe került a segélye, ezzel pedig a megélhetésük. Kálváriája azzal kezdődött, hogy két év után végre munkát ajánlottak neki. A zalaegerszegi munkaügyi kirendeltség kereste meg azzal, hogy december elejétől közmunkásként alkalmazná a Zalaegerszeg és Térsége Többcélú Kistérségi Társulás - szociális intézményekben kellene takarítania, időseket gondoznia. A fiatalasszony felkereste a hivatalt, hogy megtárgyalják a részleteket, ám hamar kiderültek a bajok.

- Reggel héttől kellett volna dolgoznom. Ahhoz viszont, hogy reggel héttől dolgozhassak, már hatkor be kellett volna adni fiaimat a bölcsődébe, óvodába, ez viszont nem lehetséges. Nincs férjem, nincsenek szüleim, nagyszüleim, barátaim, akik segítenének, vigyáznának gyerekeimre, így nem tudtam vállalni a hétórás kezdést - mondja a fiatalasszony. - Kértem, hogy hadd dolgozhassak nyolctól vagy részmunkaidőben, de azt mondták, erre nincs lehetőség.

Szili-Fodor Dóra, a Zalaegerszeg és Térsége Többcélú Kistérségi Társulás munkaszervezetének vezetője szerint a felajánlott munkakörben valóban héttől kellett volna dolgozni, ám ahogy eddig mindig figyelembe vették az egyedi kéréseket, Bogdánné esetében is tudtak volna igazítani a munkarenden. Az elmúlt három évben - teszi hozzá - 650 embert alkalmazott közmunkásként a társulás Zalaegerszeg térségében, s egyetlen esetben sem fordult elő, hogy ne tudták volna megoldani a munkarendet. Bogdánné viszont - állítja Szili-Fodor Dóra - részmunkaidős állást kért, erre pedig nincs lehetőség.

Bár az vitatott, hogy végül miért nem jutottak dűlőre, tény: azzal, hogy Bogdánné nem fogadta el az állást, megszegte a munkaügyi kirendeltséggel kötött megállapodást. Ilyen esetekben pedig - mondja Rubi János, a zalaegerszegi munkaügyi kirendeltség vezetője - a hivatal nem tehet mást, mint hogy törli az érintettet az álláskeresők nyilvántartásából, ami a segély megszüntetését vonja maga után. A törvény ugyanis négy pontban rögzíti azt, hogy mikor adható felmentés a közmunka alól, ezek között pedig nem szerepel Bogdánné indoka. A segélyt megvonták az asszonytól, így 80 ezer helyett mindössze 40 ezer forintból kellett megélnie novemberben. Igaz, a kirendeltség döntése ellen fellebbezett, a hivatal pedig méltányosságból újra nyilvántartásba vette, vagyis ismét kapja a segélyt.

Látszólag megnyugtatóan zárult Bogdánné kálváriája - ám senki sem elégedett.

Bogdánné határozottan állítja: ő dolgozni szeretne, szívesen vállalna négy-, hat-, megfelelő időbeosztásban pedig nyolcórás munkát is, de ilyet nem talál. Megemlíti: a napokban egy sárvári húsüzemben lett volna munka, de a távolság meg a két műszak miatt szóba sem jöhetett. A munkaügyi kirendeltség és a kistérségi társulás is szeretné, ha foglalkoztathatnák őt.

- Bogdánné esete egyedi. Árván nőtt fel, két gyereke van, nincs hozzátartozója, ezért korlátozott időbeosztásban vállalhat csak munkát, szakmája sincs. Így még segíteni is nehéz neki - mondja Szili-Fodor Dóra. - Az ő esete is rávilágít arra, hogy a gyermeküket egyedül nevelő, hátrányos helyzetű anyák, apák érdekében fontos lenne segíteni a részmunkaidős foglalkoztatást.

Bogdán Ottóné: "Szeretnék dolgozni!"
Bogdán Ottóné: "Szeretnék dolgozni!"
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.