Védőoltás vagy influenza?

Az elmúlt évek legnagyobb influenzajárványára számítanak a szakemberek. A védőoltás azonban segít.

Megtörténhet, hogy az elmúlt évekhez képest duplájára nő az influenzás megbetegedések száma ezen a télen. Ennek oka egy merőben új vírus, amely Nyugat-Európában terjed, és Magyarországon is kimutatták már. Bár a kórokozó új, az oltás védelmet biztosít ellene. Magyarországon eddig a lakosság tizede oltatta be magát.

Ha pandémiát, vagyis a spanyol náthához hasonló világjárványt még nem prognosztizáltak is, de az eddigieknél tömegesebb fertőzésektől tartanak az orvosok. S ha csak abból indulunk ki, hogy a Nyugat-Európában már elindult influenzajárványt valóban az az influenzatörzs okozza, amelyet a járványügyi szakemberek vártak, valószínűleg hihetünk az előrejelzésnek. A kontinens egyes területein már "tomboló", máshol még csak szórványos megbetegedéseket döntően egy új, 2007-ben izolált variáns, az úgynevezett H3N2 Brisbane 10 vírustörzs okozza. Ez az, amely tavaly a megszokottnál háromszor több megbetegedést okozott Ausztráliában, ahol hat gyerek bele is halt az influenza e válfajába.

- Ez egy olyan, az eddigi években fertőző vírusoktól jelentősen eltérő törzs, amellyel így a hazai lakosság eddig nem találkozhatott. A háromkomponensű oltóanyag összetevői közül az egyik azonban ebből a vírusból készült, vagyis a védőoltás mégiscsak megfelelő védelmet nyújt - mondja dr. Szolnoki István, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának helyettes vezetője. A szakember szerint viszont a helyzet annyiban mégiscsak új, hogy míg a korábbi években azoknál automatikusan kialakult bizonyos védelem, akik átestek a fertőzésen, most ez csak védőoltással érhető el.

- Ezzel a vírustörzzsel az emberek szervezete még nem találkozhatott, így nem tanulhatta meg az immunrendszer a szükséges válaszokat. Miután a "mesterséges", oltóanyaggal kialakított védelemről nagyon kevesen - a lakosság mindössze 15 százaléka - gondoskodtak, a járványt ezen a módon nem lehet megakadályozni - állítja a szakértő. - Teljes védettség legfeljebb olyan kisebb közösségekben alakulhat ki, ahol csaknem mindenkit beoltottak. Az viszont valamit enyhít a helyzeten, hogy a leginkább veszélyeztetett csoportok megkaphatták időben az oltást - teszi hozzá Szolnoki doktor, aki szerint még lehet oltani, de fontos tudni, hogy a védettség 10 nap alatt alakul ki. Különösen ajánlják a védőoltást azoknak, akik a következő hetekben Nyugat-Európába készülnek.

Az Európai Influenzafelügyeleti Program szakértői szerint az influenzaveszély - amely nyolc éve a legsúlyosabbnak számít - a következő hetekben súlyosbodni fog, hiszen a betegség hagyományosan január és március között tetőzik.

Az Egyesült Királyságban, Bulgáriában, Írországban és Spanyolországban közepes, míg Portugáliában nagy intenzitású az influenzaaktivitás. Tizenegy országban folyamatosan nő a megbetegedések száma. A következő hetekben előreláthatóan több európai országban is járványszintűre erősödik az influenza. Nálunk egyelőre nem nőtt a rendelők forgalma, de a szakemberek szerint csak szilveszter után derül ki, hogy támad-e már a betegség.

rendelő Jáhn Ferenc Dél-pesti kórház és rendelő intézet influenza
rendelő Jáhn Ferenc Dél-pesti kórház és rendelő intézet influenza
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.