Anyák krízisben: házhoz jön a segítség
Zsuzsa fiatal anya, most született meg a harmadik gyermeke. Nincsenek nagyszülők vagy barátok a közelében. Gyakran érzi úgy, hogy egyedül van, kimerült és túlhajszolt.
Egy fiatal párnak hármas ikrei születtek. Tapasztalatlanok, még az esti fürdetés is gondot okoz nekik. Egy gyerek ellátása is óriási kihívás lenne, de hárommal, úgy érzik, már képtelenek megbirkózni.
Vak édesanya neveli egyedül a gyerekét. Otthon gond nélkül ellátja, de a játszótéren gondot okoz egy izgága háromévesre vigyáznia. Barátja, rokona, aki rendszeresen ráér, hogy elkísérje, nincs.
Néhány élethelyzet, amelyben az otthoni segítségnyújtás megoldás lehet. Ilyenkor egy önkéntes kezdi látogatni a családot, néhány hétig, hónapig részt vesz az életükben, segít megtalálni a megoldást. Amikor úgy látja, hogy a család "sínre került", búcsúzik.
Az otthoni önkéntes segítségnyújtás ötlete 1973-ban Angliában, egy Margaret Harrison nevű szociális munkásnak jutott eszébe. Maga is három gyereket nevelt, és felismerte, hogy heti néhány óra segítség is hatalmas megkönnyebbülést jelenthet a túlhajszolt anyáknak. Ma már több mint húsz országban működik ilyen hálózat, Magyarországon 2001 óta.
Az Otthon Segítünk Alapítvány működése egyszerű: úgynevezett szervezőket képeznek, akik a tanfolyam elvégzése után saját lakóhelyükön önkénteseket toboroznak. Magyarországon körülbelül harminc szervező dolgozik, fejenként 5-15 önkéntest koordinálnak. Az önkéntesek mennek segíteni a családoknak, természetesen ingyen. Önkéntes bárki lehet: mindössze annyi a feltétel, hogy legyen legalább egyszeres szülő vagy nagyszülő.
- Sok nyugdíjas van önkénteseink között, olyanok, akiknek nincs unokájuk, és így pótolják a hiányt. De van olyan is, akinek tíz unokája van és mellettük is jut ideje idegenek segíteni - mondja Lehőcz Monika, az alapítvány igazgatója.
A segítség a kulcsszó: egy-egy önkéntes heti egyszer 2-3-4 órában segít a kiválasztott családnak. Az igazgató kiemelte: nem bébiszitternek és nem házvezetőnőnek mennek. - Mi a szülők részvételével segítünk olyan helyzetekben, amelyeket nem tudnak egyedül megoldani. Nem helyettesítjük őket, hanem támogatjuk - hangsúlyozza Lehőcz Monika. Bármilyen furcsa, de egy két-három gyerekes anyának sokszor még az is gondot jelenthet, hogy levigye a gyerekeket a játszótérre. Van olyan anya, aki magas emeleten lakik, lift nélküli házban. Neki abban segítenek, hogy lejusson két babakocsival és még egy kisgyerekkel. Másnak fejlesztésre szoruló ikrei születtek, az önkéntes heti egyszer segít gyógyúszásra vinni őket. Persze előfordul, hogy egyszer-egyszer besegítenek a házimunkába is. - Ha az önkéntes látja, hogy az édesanya teljesen elúszott a házimunkával, megteheti, hogy például elmosogat, ez rájuk van bízva - mondja az igazgató.
A legfontosabbnak mégsem ezt tartja, hanem az alkalmatlanság és a magárahagyottság érzésének enyhítését. - Biztatjuk a szülőket, hogy jól csinálják. Minden azt sugallja körülöttük, hogy tökéletesnek kell lenniük, és sokan úgy érzik, hogy képtelenek ennek megfelelni - meséli az igazgató. Akkor is babaúszásra és nyelvórára járatják a gyereküket, ha ezt sem anyagi helyzetük, sem idejük nem engedi meg. - Megbeszéljük velük, hogy attól még, hogy a játszótéren minden hároméves tanul angolul, ők nem lesznek rossz szülők, ha nem íratják be a gyereküket - mondja Lehőcz Monika.
A másik probléma, hogy sokkal többen vannak egyedül, mint régebben. Vagy nincsenek rokonaik, vagy távol élnek tőlük. - Ez már az a generáció, amelyben nincs sok testvér, unokatestvér. Mi a hagyományos nagycsalád helyett vagyunk - fogalmaz a vezető.
- Az egyik tipikus probléma, hogy a szülők nem tudnak időben, négy óra körül odaérni a gyerekért az óvodába vagy a bölcsődébe. Ebben csak átmenetileg tudunk segíteni, ilyenkor inkább együtt ötletelünk a családdal, segítünk megkeresni a megoldást - meséli Lehőcz Monika. Szerinte segíthet például egy magányos szomszéd bevonása, aki egyébként egyedül ülne otthon a lakásában.
Az Otthon Segítünk Alapítványt általában a védőnők ajánlják, ha úgy látják, hogy egy-egy fiatal anya, család feje fölött kezdenek összecsapni a hullámok. De segítséget mindig az érintetteknek kell kérniük, a szervezet magától nem keres fel senkit. Az önkéntesek titoktartást fogadnak, vagyis senkivel nem beszélik ki egy-egy család problémáit. Minden hónapban jelentést írnak arról, hogy halad a munka az adott családdal. Az alapítvány mindig felkészíti önkénteseit az elszakadásra, hiszen egy-egy családot általában három hónapig segítenek. - Minden segítő szolgálatban tudni kell tartani bizonyos távolságot, ez nálunk sincs másképp - teszi hozzá az igazgató. Persze így is akad, aki a hivatalos otthon segítés után is kapcsolatban marad a családdal, mert barátok lettek.