A közszféra nem áll le, de a sztrájkbizottság marad

Nem lesz sztrájk a közszférában január 12-én, tegnap hajnalban megegyezett a kormány az egységes közszolgálati sztrájkbizottság húsz szakszervezetével, csak ketten nem írták alá a megállapodást. Az egyezség része a szeptemberig vállalt sztrájkmoratórium.

Tegnap hajnalban tűzszünet kötött a kormány a közszféra húsz szakszervezetével, a sztrájkbizottság egyelőre lefújta a január 12-ére jelzett közszolgálati sztrájkot. Két szervezet nem írta alá a megállapodást. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elégtelennek tartja a kormány ajánlatát, s fenntartja sztrájkfelhívását. Még karácsony előtt meghatározzák a további akcióik ütemezését - közölte Kerpen Gábor, a tömörülés elnöke. A Munkástanácsok vezetője, Palkovics Imre indokai szerint nem kívánják legitimálni a mostani helyzetet. A kormány ugyan egyoldalúan, egyeztetés nélkül felrúgta a szakszervezetekkel kötött megállapodást.

Az egyezség szerint a közalkalmazottak, a köztisztviselők, a fegyveres és rendvédelmi szervek munkavállalóinak 2009-ben kieső 13. havi juttatását 180 ezer forintos fizetésig teljes egészében, az annál nagyobb kereseteket havi 15 ezer forintos pótlékkal kompenzálja a kormány. A szakszervezetek cserébe sztrájkmoratóriumot vállaltak - tájékoztatta lapunkat a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. Csizmár Gábor értékelése szerint tizenegy órás kemény, kimerítő tárgyalás végén született meg a kompromisszumos, átmeneti egyezség, amely kiszámíthatóvá teszi a jövő évet csaknem 700 ezer közszolgálatban dolgozó számára. A közszféra munkavállalóinak 70 százaléka ugyanis megkapja a 13. havi illetményének teljes összegét, a magasabb fizetéseket havi 15 ezer forinttal kiegészítik. A kompenzációra 119,6 milliárd forintot fordít a kormány. A pénz egy része egyébként szerepelt a Miniszterelnöki Hivatal és az érintett szaktárcák költségvetésében, a többit tartalékokból "szedték össze". Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a megállapodáshoz csatlakozott a Cser Ágnes vezette EDDSZ is, noha 2002, a közszféra ötvenszázalékos béremelése óta erre nem volt példa.

Nem csatlakozott az egészségügyben 500 taggal jelen lévő Munkástanácsok és a hatezer oktatási dolgozót képviselő, a Ligához tartozó Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.

"Semmit nem adtunk fel a követeléseinkből, szeptemberben, a gazdaság, a költségvetési helyzet alakulásának megismerése után visszatérünk a tárgyalóasztalhoz" - fogalmazott lapunknak Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára. Az érdekvédő áttörésként értékeli a megállapodásnak azt a pontját, amelyben a kormány vállalta, lehetővé teszi, hogy a közszférában is létrejöhessenek az ágazati párbeszédbizottságok, hogy húsz év után a közszolgálatban is kollektív szerződéseket lehessen kötni.

A sztrájkbizottság nem szünteti meg magát, mert az ágazatokban január 15. és február 15. között még meg kell állapodni a többletjuttatásokról és a különböző bérintézkedésekről. A sztrájkmoratórium szeptemberig tart, s ha a féléves adatok alátámasztják, ismét elővezetik követelésüket, a reálbérek szinten tartását, a teljes 13. havi kompenzáció kiterjesztését és béresítését.

Az SZDSZ szerint a kormány súlyos hibát követett el azzal, hogy a közszféra szakszervezeteivel megállapodva parlamenti felhatalmazás nélkül döntött 80 milliárd forint szétosztásáról. A liberális párt közleménye szerint a párt azért szavazta meg a költségvetést, hogy biztosítsa az ország stabilitását. Ezt kezdte most felélni Gyurcsány Ferenc, hiszen ezek a döntések komolyan megkérdőjelezik a kormány szavahihetőségét és hitelességét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.