Szocialista pozíciósakk
Amennyiben határozatképes lesz a budapesti MSZP mai tisztújító ülése - többen ugyanis távol maradnak - az eredmény borítékolható: a felső vezetés a helyén marad. Nem érkezett ugyanis új jelölés a fővárosi szocialisták elnöki posztjára, Burány Sándor az egyetlen induló. Kihívó nélkül maradt az ügyvezető elnök Molnár Zsolt, illetve a gazdaságpolitikai alelnök, Józsa István és a társadalompolitikai alelnöki székben Horváth Csaba főpolgármester-helyettes.
A tisztújító küldöttgyűlésen - amelyet egy hajón tartanak - részt vesz Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök is.
A budapesti tisztújítás, pontosabban tiszt-nem-újítás az MSZP országos kongresszusán eldöntendő személyi kérdésekre is kihathat. A budapesti szervezet ugyanis mandátumarányosan jelentős befolyással bír: egy-két erősebb megyével összefogva (kis túlzással) bármilyen személycserét képes végrehajtani. A fővárosi elnökség megerősödése Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes győzelmének is tekinthető. Az ő térnyerése az országos tisztújításon elsősorban Mesterházy Attilának és Ujhelyi Istvánnak kedvezhet - mindketten eséllyel indulnak az alelnöki posztokért. A budapesti szocialisták körében Gyurcsány Ferenc és Simon Gábor választmányi elnök támogatottsága megkérdőjelezhetetlen.
A tavaszi tisztújító kongresszuson Gyurcsány Ferenc pártelnökként bizonyosan újrázni fog; egyelőre nem érkezett másra pártelnöki jelölés. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy egyes csoportok kettős jelölést akarnak beadni a pártelnöki posztra: Gyurcsány mellett Szekeres Imre nevét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a honvédelmi miniszter pártelnöki posztra törne - ezek a várható jelölések inkább csak a taktikus "fölé lövések" közé tartoznak. A szocialistáknál gyakorlat, hogy bizonyos politikusokat inkább magasabb posztra jelölnek, hogy ha "lecsorog", akkor is megfelelő helyre kerüljön.
A második vezetői szinten, az elnökhelyettesek között Szekeres Imre és Juhász Ferenc újrázása valószínű. Juhásznak azonban várhatóan versenyre kell majd kelnie Lamperth Mónika elnöki kabinetvezetővel. Ő ugyanis pártvezetőségi poszttal is szeretné megerősíttetni jelenlegi pozícióját. Ezt az alsóbb szinteken vegyesen fogadják: támogatják Lamperthet, de a kabinetvezetői poszt mellé sokan nem látják indokolnak egy újabb szék megszerzését. Van erre a posztra támogató voksa Mesterházy Attilának és Hiller Istvánnak is - utóbbinak saját körzetében.
Jelenleg három alelnök van, de nincs akadálya annak, hogy négy vagy még több legyen. E poszton Kiss Péter kancelláriaminiszter helye biztos és jók az esélyei Mesterházynak és Ujhelyinek is, de a legtöbb jelölése ezen a szinten most Hiller Istvánnak van. Abban a jelentős többség egyetért, hogy a pártvezetésben szükség van egy "elméleti emberre": ez pedig Hiller István.
Kapott alelnöki jelölést Veress János pénzügyminiszter is; abból a megyéből, ahol ő az elnök.
Az országos elnökségi tagságért is jelentős a versenyfutás. A tagság egy része ott akarja látni többek között Molnár Csaba közlekedési minisztert és Ficsor Ádám miniszterelnöki kabinetfőnököt is. Ficsor egyébként megyei pártalelnök lesz Borsodban, 2010-ben pedig várhatóan országgyűlési képviselőnek indítják; az elnökségi mandátum megszerzése talán csak az előbbiek előkészítésének része. Ifjúsági kvótán szeretne az országos elnökségbe kerülni Bárándy Gergely. Miután azonban a három ifjúsági helyből kettőt Mesterházy és Ujhelyi biztos elvisz, Bárándynak a másik kvótás Varga Lászlóval (Societas) kell megküzdenie. Ezzel együtt Bárándy a budapestiek támogatásával könnyen lehet, hogy kvótán kívül is bekerül az elnökségbe.