Nővédő szervezetek szerint káros az új távoltartási törvény
Károsnak tartják nők elleni erőszakkal foglalkozó civil szervezetek az új távoltartási törvényt. A Patent Egyesület, a Stop-Férfierőszak Projekt és a NANE Egyesület szerint a december 15-én elfogadott törvény továbbra sem védi az erőszak áldozatait, nem mondja ki az elkövetők felelősségét, sőt rontja a fennálló helyzetet.
Hónapokkal ezelőtt írtunk egy javaslatot, ami szerintünk megfelelt a nemzetközi normáknak. Ehhez képest az a szöveg, amit az SZDSZ benyújtott, már visszalépés volt. Amit pedig a módosítások után elfogadtak, még rosszabb lett - mondja Spronz Júlia, a Patent Egyesület munkatársa. Annak ellenére, hogy még novemberben is egyeztetett az Igazságügyi Minisztérium a civilekkel, javaslatainkat egyáltalán nem vették figyelembe.
Elmosták, hogy erőszakról van szó, úgy kezelik, hogy ez valamilyen konfliktus, amit közvetítéssel, mediációval, életvezetési tanácsokkal kell megoldani - állítja a jogvédő. A civilek kifogásolják, hogy a 72 órás rendőri távoltartásról szóló döntés meghozatalára 12 órája van a rendőrségnek. Ez idő alatt a bántalmazó otthon lehet. Maga a 72 óra viszont kevés a nővédő szervezetek szerint, ők osztrák mintára 10 napot tartanának kívánatosnak.
Kifogásolják továbbá, hogy a törvény egy ma még ismeretlen hatóságot, egy "családvédelmi koordinációért felelős szervet" is bevonna a folyamatba. - Bár a törvény homályosan fogalmaz, szerintünk ennek a szervnek azt a feladatot szánják, hogy kötelezze békülésre a bántalmazót és az áldozatot - mondja Spronz Júlia. Úgy vélik: a mediáció és a családi csoportkonferencia káros és veszélyes a bántalmazott nő számára, mert újból teret enged a férfi erőszakos befolyásának.
A civilek szerint az új törvény több olyan szervnek ad hatáskört, mely eddig egyáltalán nem, vagy "előítéletesen, áldozathibáztató szemlélettel nyúlt a családon belüli erőszakhoz". Nem a jegyzőnek vagy a gyámhatóságnak, hanem már működő civil szervezeteknek kellene az áldozatokkal foglalkozniuk - állítja a jogvédő. Az osztrák távoltartási törvény szerint például a rendőri távoltartás másnapjától civilek által működtetett intervenciós központok foglalkoznak az áldozatokkal.
Bár a törvény elrendeli a távoltartási esetek soron kívüli tárgyalását, a civilek szerint ez megvalósíthatatlan. - A gyorsabb eljárás feltételei nem adottak, a bíróságoknak nincsenek erre forrásaik - állítja Spronz Júlia.
A civilek arra kérik Sólyom László köztársasági elnököt, hogy a most elfogadott törvényt küldje vissza a parlamentnek.
Megfojtotta a feleségét egy férfi Tatabányán, aztán feladta magát a rendőrségen - közölte a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság hivatalvezetője szerdán. A családban folyamatosak voltak a veszekedések, a férfi tegnap délben is bántalmazta, aztán megfojtotta az asszonyt. (MTI)