Vízművita - milliárdos rizikóval

A városi vízművagyon privatizálására készül a pécsi közgyűlést irányító szocialista frakció. Az ellenzék szerint a város milliárdokat bukhat az üzleten.

A Pécsi Vízmű kisebbségi tulajdonát 1995-ben adta el a baranyai megyeszékhely önkormányzata. Jelenleg a francia Suez-csoport kezében van a részvények 49 százaléka. Noha a városé a többségi tulajdon, a menedzsmentjog a franciáké. A cég héttagú igazgatóságába a város négy tagot delegál, ám minden döntéshez öt szavazat kell, így a város csak akkor tud élni többségi jogaival, ha megegyezésre jut a kisebbségi partnerrel. A pécsi közgyűlést irányító MSZP-frakciónak - mint azt Tasnádi Péter, a város polgármestere mondta - két alapvető gondja van a vízművel. Az egyik, hogy drága a víz- és csatornadíj. A másik panasz, hogy a cég számos leány- és "unokavállalkozást" hozott létre, s ezek gazdálkodását a város nem ismerheti meg. A pécsi vezetők úgy vélik, hogy a franciák e cégeken keresztül szipkázzák ki a pénzt a vízműből.

Csorba Zoltán, a vízmű Suez által delegált igazgatósági tagja megalapozatlannak tartja a vádakat. Hangsúlyozza, hogy a vízmű leányvállalatainak mérlege nyilvános, s az adatokból kiderül, hogy a francia félnek nincs érdekeltsége azokban, és nem jut általuk bevételhez. Csorba Zoltán szerint a pécsi vízdíj nem a vízmű helytelen gazdálkodása miatt magas, hanem a pécsi vízellátó rendszer adottságai okán, valamint azért, mert a cég évente 1-1,2 milliárd forintot fordít felújításra.

A pécsi városvezetést ezek a válaszok nem elégítik ki, ezért egy privatizációs manőverbe fogott. Az önkormányzat tulajdonában lévő vízműrészvényeket a közgyűlés bevitte egy cégbe, a Pécsi Városi Vízművagyont Működtető Kft.-be (PVVM), majd ezt a kft.-t apportálták az önkormányzat 100 százalékos cégébe, a Pécsi Holding Zrt.-be. Ezután a holding meghirdette eladásra a PVVM 49 százalékos tulajdonrészét. A tenderre ketten jelentkeztek, a győztes, a Keleti Kft. lett 1,3 milliárd forintos ajánlattal. Versenybe szállt a Suez is, de ők 72 millióval kevesebbet ígértek. Ahhoz, hogy a Pécsi Holding eladhassa a PVVM kisebbségi részét a Keleti Kft.-nek, a városi közgyűlés beleegyezése szükséges. A kiszivárgott hírek szerint a testület csütörtöki ülésén napirendre tűzi az értékesítést.

A testület ellenzéki oldala szerint kockázatos döntésre szánta el magát az MSZP-frakció, mert ha a város eladja a vízművagyon-társaság 49 százalékát, akkor a jelenleg folyó, 6-7 milliárdos pécsi csatornaberuházás elveszítheti az uniós támogatást. Az unió ugyanis csak akkor ad pénzt közműfejlesztésre, ha a vízmű közvetlenül állami vagy önkormányzati tulajdonban van.

Papp Judit, Pécs jegyzője állásfoglalást kért az ügyben az illetékes minisztériumoktól, ám választ eddig nem kapott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.