A buszok mennek, a vasút áll
A helyzet egyre reménytelenebb a vasúton: tegnap alig tízpercnyi tárgyalás után ismét úgy álltak fel a MÁV és a sztrájkot szervező Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének képviselői, hogy maradtak a bemerevedett álláspontok. A vasutasok továbbra is követelik a pluszpénzt, a vasúttársaság pedig nem mozdul el a nincs alku pozíciójából.
Mindazonáltal a sztrájk egyelőre folytatódik, a vonatok kiszámíthatatlanul közlekednek, menetrend mintha nem is lenne. A járatok kevesebb, mint fele indult el, illetve érkezett el a célállomásra. Bárány Balázs, a szakszervezet alelnöke rezignáltan csak annyit mondott lapunknak: semmi nem változott, egyezség nincs, a vasutasok kitartanak. Incidens tegnap nem történt. Ma reggel folytatják a tárgyalást, bár egyelőre nem látszik, hogy ennek lenne-e bármiféle értelme.
Jórészt okafogyottá vált a BKV autóbuszvezetőinek mára meghirdetett félnapos sztrájkja is, ezért a szakszervezetek egyelőre lefújták az akciót. Tegnap a késő délutáni órákban ugyanis kiderült, hogy a fővárosi tömegközlekedési cég megkapja az államtól a társaság anyagi gondjait enyhítő támogatást, a 40 milliárd forintos többletfinanszírozásból 10 milliárd forintot még az idén. A sztrájkbizottság szóvivője, Nemes Gábor a BKV vezetésével folytatott tárgyalás után lapunknak úgy nyilatkozott: fő követelésük teljesült a kormányhatározattal, amely lehetőséget ad a tömegközlekedési járművek műszaki állapotának rendbehozatalára. Az autóbusz- és a trolibuszágazatban szinte azonnal két és félmilliárd forintot használhatnak fel az utasbiztonság és a munkakörülmények javítására. Biztatónak találták a tegnapi egyeztetésen azt a bejelentést is, hogy a szakszervezeteket bevonják például az elővárosi közlekedési vállalattal kapcsolatos részletek kidolgozásába. Mindennek ellenére Nemes úgy véli: 2010-ig mindenképpen fenn kellene tartani a sztrájkhelyzetet, mert a kormányhatározat nem oldja meg a cég hoszszú távú működési problémáit.
A sztrájkok kapcsán megszólalt az államfő. Sólyom László a Heti Válaszban annak a véleményének adott hangot, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben is biztosítani kell a jogot a bérharc minden alkotmányos eszközéhez, mégsem bátorít senkit munkabeszüntetésre, mert a jövő érdekében súlyos megszorításokat kell elviselni.