Szentpéterúr: templomtető ajándékba
- Évek óta beázik a falu temploma, de az egyháznak egyszerűen nincs pénze a javításra, új tetőcserepekre. Persze, segítene szívesen az önkormányzat, hiszen nekünk is fontos, hogy rendben legyen a több mint kétszázötven éves, szép, barokk épület, ám erre a falunak sem telik - mondja Farkas Ágota, az alig ezerlakosú, Zala megyei Szentpéterúr polgármestere. - Évente 185 millió forintból gazdálkodhatunk, így az iskola, az óvoda, az orvosi rendelő meg a polgármesteri hivatal fenntartása mellett kevés pénz jut fejlesztésre.
Mindezek miatt sokáig reménytelennek tűnt Szentpéterúron az 1756-ban épült, legutóbb három évtizede felújított katolikus templom renoválása. A falu azonban eltökélte, hogy nem hagyja pusztulni az épületet - végül a közelmúltban a térségi Leader-csoport segítségével rá is lelt a megoldásra a polgármester. Az Új Magyarország vidékfejlesztési program (ÚMVP) keretében meghirdették, hogy támogatást igényelhetnek az ötezer lakosúnál kisebb települések a helyi vagy országos védettségű építményeik felújításának elősegítéséért. Erre a célra 2007 és 2013 között mintegy 11 milliárd forintot különítettek el. Ebből az összegből nyerheti el Szentpéterúr a templom tetejének megjavításához szükséges 5,5 millió forintot. Az önkormányzat partnerségi megállapodást kötött a helyi plébániával, így lényegében az egyház nevében adhatnak be támogatási kérelmet. Farkas Ágota úgy véli, hogy ha nyernek, mindenki jól jár.
- Az egyház elégedett lehet, hiszen nem terheli a templom felújításának költsége, a község is örülhet, hiszen csinosabbá válik a falu, és az ország is jól jár, mert mindenkinek fontos az épített örökségeink megőrzése - mondja a polgármester. - A beruházás egyáltalán nem terheli meg költségvetésünket, hiszen még önrészt sem kell fizetni, tulajdonképpen ajándékba kapjuk az új templomtetőt.
Noha Szentpéterúr esete igazolja, hogy az ÚMVP Vidéki örökség megőrzése elnevezésű támogatása kedvező lehetőségeket teremt az önkormányzatoknak, meglepő módon eddig kevesen láttak neki a kérelem megírásának. Lovász Anita, a közép-zalai - 31 települést öszszefogó Leader-csoport helyettes vezetője például azt mondja: területükön egyelőre csupán négy önkormányzat ír kérelmet a vidéki örökség megőrzése támogatásáért, a községek többsége csak ismerkedik ezzel a lehetőséggel.
Pedig sokakat érintene ez, hiszen majd minden faluban akad olyan értékes, védett épület, amit érdemes lenne felújítani. Figler András, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Nyugat-dunántúli irodájának vezetője szerint csak Zalában 370 helyi vagy országos védettségű építmény van, s ezek jó részére ráférne a felújítás. Hogy akkor miért nem pályáznak tömegesen a települések? Figler András szerint a legtöbben ezt azzal magyarázzák, hogy a lehetőségről későn kaptak hírt, így a 2009. január tizedikei beadási határidő nagyon szoros. Ez azonban - teszi hozzá a szakember - csak részben elfogadható magyarázat.
- Nagyobb gondot okoz az, hogy a védett épületek felújításához részletes műszaki tervet kell készíteni. Ez pedig költségekkel jár, de ami ennél is fontosabb, hogy ez időigényes feladat. Így az az önkormányzat, amely csak most, a lehetőség olvastán kap észbe, s lát neki a tervek elkészítésének, könynyen kifuthat az időből.
Figler András úgy véli, kevés az olyan gondos, előrelátó önkormányzat, amely már akkor elkészíti a terveket, amikor még nem is lát megfelelő kiírást. Ott viszont, ahol ezt megteszik, nagyobb eséllyel pályázhatnak, hiszen csak "elő kell venni a fiókból" a terveket, s nem kell kapkodni, határidők miatt aggódni. A szakember szerint a tervek hiányához hasonló gondokat okoz az építmények védetté nyilvánításának halogatása is. Mint mondja, tud olyan településről, ahol az ÚMVP-s lehetőség kiírásakor kaptak csak észbe, s kezdték el a védetté nyilvánítás procedúráját. Ez azonban - teszi hozzá - megint csak időigényes munka.
Noha a szükséges műszaki tervek és a védetté nyilvánítás hiánya miatt az idén több település kimaradhat a támogatásból - semmi sincs veszve. A Vidéki örökség megőrzése támogatásért ugyanis 2013-ig lehet pályázni.
Azok a települések, amelyek most kicsúsznának a határidőből, már jövő tavasszal - május 1. és május 31. között - beadhatják kérelmüket.
Az ÚMVP Vidéki örökség megőrzése elnevezésű támogatásért - a most futó program keretében - 2009. január 10-ig lehet jelentkezni. Támogatást nem csak a védelem alatt álló épületek felújításához lehet kérni. Forráshoz juthat például az a települési önkormányzat - vagy társulás, nonprofit szervezet, egyház - is, amely látogathatóvá tenné a védett épületet, parkosítaná környezetét, netán felújítaná az odavezető gyalogutat, sétányt. De a Vidéki örökség megőrzése címen támogatáshoz lehet jutni például a természeti, történelmi látnivalók mentén lévő utaknál új pihenőhelyek kialakításához vagy a már meglévők felújításához is. A támogatási lehetőségekről részleteket lehet megtudni egyebek mellett a www.umvp.eu címen elérhető internetes oldalon.