Rotary: Natália, avagy tégy jót a világban
Tímár Natália - a Komárom- Esztergom megyei Keréktelekiről származó győri középiskolás - egy évet töltött az Egyesült Államokban, főképp Oneontában, ahol a magyar-amerikai Rotary-cserediákprogram keretében tanult. Az őt fogadó családot azonban elhagyta, négy hónapig nem lehetett róla tudni semmit. Egy magánnyomozó közbenjárásával sikerült hazajutnia.
- Annyira egyedi az ügy, és olyan sok fiatallal sikerült már megismertetni más kontinensek országait, hogy indokolatlan lenne Natália esete miatt alapjaiban felülvizsgálni a régóta működő, nagy sikerű programot. De a tanulságokat le kell vonni - mondta Lakatos Jenő, a Rotary magyarországi kormányzója. Hozzátette: a Rotary világszervezet évente 7000, a magyarországi körzet 50-55 diákot utaztat külföldre, és nagyjából ugyanennyit fogad. Majd úgy fogalmazott: Tímár Natália esete sajnos hátrányosan befolyásolta a Rotaryról kialakított képet, ezért érdemes a világszervezetről és hazai tevékenységéről szót ejteni.
A Rotary 1925-ben honosodott meg nálunk, 1939-ben, a nyilaskeresztesek előretörésekor megszűnt, s csak a rendszerváltástól, 1989-től kezdte újra tevékenységét. Tavaly a magyarországi filiálé a Rotary International 1911. districtjévé vált. A magyarországi klubok 2007-ig Ausztriához tartoztak, mert egy-egy területegység csak akkor válhat önállóvá, ha legalább 40 klub tevékenykedik ott, összesen legalább ezer emberrel. Magyarországon jelenleg 43 klub van. Az utóbbi idők legnagyobb hazai rotarys támogatása keretében a pécsi klinikák százmillió forint értékben kaptak orvosi műszereket a helyi és egy amerikai klub jóvoltából.
Szeged kétszeresen is érintett a magyarországi rotarys mozgalomban: szegedi a jelenlegi országos kormányzó, és a dél-alföldi városban működik a Szent-Györgyi Albert Rotary Klub.
Juhász Jánosnak, a szegedi klub elnökének szavai szerint egyik legfontosabb programjukat - az intézmények akadálymentesítését - az önkormányzattal együttműködve valósítják meg. Ezenkívül a szegedi belgyógyászati klinika haematológiai osztálya több mint kétmillió forint értékű speciális monitorhoz jutott a Rotary révén, és két másik beruházást is támogatott a szervezet - összesen négymillió forinttal - az egészségügy és a kémiai kutatás területén. - Nem véletlenül neveztük el klubunkat Szent-Györgyi Albertről, éppúgy, mint a rászoruló középiskolásoknak, egyetemistáknak segítséget nyújtó ösztöndíjunkat - mondta Juhász János. - Ő is rotarysta volt, s az itteni klub elnöke. A szegedi csoport egyébként más magyarországi klubokkal együttműködve határon átnyúló programokban is részt vesz. Támogatja a romániai csángó településeken - a nyelvoktatást elősegítő - magyar házak létrehozását, továbbá a Tisza-Maros-Bega program keretében határközeli szerbiai, romániai és magyarországi városok célkitűzéseit.
A Rotary nemzetközi jelentőségéről szólva Lakatos Jenő azt mondta: a járványos gyermekbénulás ellen rotarys segítséggel küzdöttek sikerrel a világ orvosai, jelenleg a Tiszta víz program a világszervezet fő törekvése. Lakatos Jenő megjegyezte: a célok megvalósításához persze pénzre van szükség, amely jótékonysági adományokból gyűlik össze. Az adományok az egyes klubok alapítványaihoz jutnak. A közvélekedés szerint a rotarysták általában jómódú emberek, ám ez nem feltétlenül van így. A tagok közt valóban sok a sikeres vállalkozásvezető, menedzser, de például tanárok, kutatók is kötődnek a szervezethez, akik nem pénzzel, hanem idejükkel és kapcsolataikkal segítik a Rotary ügyét, azt, amit a Rotary-alapítvány mottója így fogalmaz meg: "Tegyünk jót a világban".
Visszatérve Tímár Natália ügyére, az országos kormányzó leszögezte: a lány megfelelő előkészítés után utazott ki 2007 szeptemberében Oneontába, a fogadó családhoz. Az idén nyáron előfordult, hogy egyszer-egyszer nem ment haza, a környéken élők úgy érzékelték, rossz társaságba keveredett. A befogadó család figyelmeztette a magyar lányt, még az is fölmerült, hogy hazaküldik. Egyéb lehetőség a befolyásolására nem volt, hiszen Natália a 18. életévét áprilisban az Egyesült Államokban töltötte be, felnőttnek számított. Megjegyzendő, általában 15-17 éves fiatalokat utaztatnak e program keretében. Natália június 2-án hagyta el végképp a fogadó családot, felkutatásában segítettek amerikai rotarysták is, végül a New York-ban élő Augustine Papay magánnyomozó közbenjárásával szabadult meg drogkereskedők fogságából és október 6-án került haza.
- Natália története végül szerencsésen zárult - fogalmazott Lakatos Jenő. - Az eset egyedülálló, emiatt nem szüntetjük meg a diákcsereprogramot, és nem is szigorítjuk a feltételeket. De még alaposabb fölkészítés előzi majd meg a diákok kiutaztatását.
1905. februárjában jött létre a Rotary Club, a világ legelső, szolgáltató klubokat magában foglaló szervezete az Amerikai Egyesült Államok Illinois államában, a Rotary Club of Chicago megalakulásával. Az alapító Paul Percy Harris ügyvéd volt. A Rotary világszerte olyan üzletemberek és szakemberek szervezete, akik az emberbaráti segítség fontosságában hisznek, minden szakmában magas etikai normákat állítanak, a békére való törekvést és a nemzetek közötti jó viszonyt támogatják. 149 országban és 39 földrajzi körzetben 26500 Rotary Clubnak közel 1,2 millió tagja van.