Követik a diplomások pályáját
Több mint három évtizedes múltra tekint vissza Nyugat-Európában, Észak-Amerikában és a távol-keleti térség fejlett felsőoktatással rendelkező államaiban a frissen végzett diplomások pályakövetési vizsgálata. Magyarországon azonban csak az elmúlt években kezdték felismerni a felsőoktatási intézmények az ilyen kutatások jelentőségét. Vagyis azt, hogy diplomásaik életútjának nyomon követésével egyrészt pontos képet kaphatnak munkaerő-piaci érvényesülésükről - leegyszerűsítve: a diploma értékéről -, másrészről a jó eredmények az egyetem számára is igen fontosak, ugyanis komoly marketinghatásuk van a hallgatókért folytatott egyre élesebb versenyben.
A felsőoktatási törvény ugyan már 2005-ben kötelezővé tette az intézményeknek hallgatóik karrierjének követését, ennek azonban nem mindegyikük tesz eleget. Ráadásul a többség, az a 90 százalék, amely megteszi, nem egységes módszerrel követi diplomásai sorsát.
A kutatási eredmények így nem igazán összevethetők, ráadásul sokszor az asztalfiókban landolnak. Pedig a pályakövetési vizsgálatok eredményei a leendő hallgatók választását is segíthetnék. Az Educatio Kht. által megkérdezett intézmények közül ennek ellenére kilenc semmilyen formában nem hozza nyilvánosságra az eredményeket, 17 csak a saját oktatóival és hallgatóival osztja meg, és csupán 13 teszi mindenki számára elérhetővé azokat.
Ezen a helyzeten kíván változtatni az az Educatio Kht. által koordinált program, amely az anyagi támogatás mellett szakmai hátteret is nyújt.