Határozatlan idejű sztrájkot hirdetnek a közszolgálatban
Emlékeztetőül: a szakszervezetek és a kormány képviselői a legutóbb hétfőn ültek tárgyalóasztalhoz. Ez a megbeszélés nem hozott ugyan érdemi előrelépést, de a felek nyilatkoztak, hogy továbbra is bíznak a megállapodásban. Csizmár Gábor államtitkár akkor azt mondta: annyiban közeledtek az álláspontok, hogy már "jobban értik egymást". Az MTI-nek arra a kérdésére, volt-e újabb ajánlata a kormánynak a korábbihoz képest - amelyben a 13. havi fizetés ellentételezéseként 140 ezer forintban maximalizált juttatást helyeztek kilátásba -, azt válaszolta, hogy "precizírozott" ajánlatot tettek. Egy skálán bemutatták, hogy különböző illetményküszöbök esetén az emelés mennyibe kerülne.
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke pedig úgy fogalmazott, hogy véleménye szerint a megbeszélések "akár hosszú ideig is elhúzódhatnak".
Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke ugyanakkor azt közölte, hogy tudomásul véve a válsághelyzetet, annyi engedményre hajlandóak, hogy nem ragaszkodnak az eredeti megállapodásban szereplő jövő évi reálbér-növekedéshez. A reálbércsökkenést azonban semmiképpen nem tudják elfogadni. Éppen ezért a szakszervezetek a 13. havi juttatás mellett az inflációval megegyező mértékű bérfejlesztésre tartanak igényt jövőre.
Jövő hét csütörtökön tartanák félnapos munkabeszüntetésüket a BKV sztrájkot jelentő szakszervezetei, ha addig, pontosabban december 15-ig nem sikerül megegyezni a cég vezetőségével. Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője közölte: érkeztek ugyan biztató hírek arról, hogy a BKV vezetőségének sikerül forrásokat találnia a jelentős hiánnyal küzdő cég finanszírozására, de ha december 15-ig nem szolgálnak konkrétumokkal, akkor a sztrájkot megtartják.