Titkos felvétel nem való nyílt tárgyalásra

Nem szerencsés a titkos nyomozás során keletkezett információkat nyilvános tárgyaláson ismertetni - állítják bírósági források és más szakértők is arra reagálva, hogy a Zuschlag-per folyamán számos így rögzített hangfelvétel tartalma került napvilágra.

Akár súlyosan törvénysértő is lehet bírósági források szerint az, ha egy büntetőügy nyilvános tárgyalásán olyan, titkosszolgálati módszerekkel készített telefonbeszélgetések felvételét játsszák le, amelyek az eljárásban nem szereplő személyek vétkességére utalnak. A Zuschlag János ellen folytatott perben például a bizonyítékok közt több hangfelvétel is szerepelt, amelyen kívülállók - például Lusztig Péter egykori Baranya megyei főkapitány, belügyminiszteri tanácsadó - is szerepelnek. Ez az általunk megkérdezett büntetőbírák szerint aggályos, mert olyan személy kapcsán is felveti a bűncselekmény elkövetésének gyanúját, akit a konkrét ügyben nem vádolnak.

Az önmagában nem jogellenes, ha egy telefonlehallgatás során keletkezett információkat azok ellen is felhasználnak, akikkel szemben a nyomozó hatóság nem kért engedélyt titkosszolgálati eszközök, például telefonlehallgatás alkalmazására, ám akkor őket ugyancsak gyanúsítottként kellene az ügybe vonni. Ha viszont ezt nem teszik meg, a magnószalag tartalma nem lehet bizonyíték.

A szakemberek azonban nincsenek teljesen azonos véleményen, az előbbinél például megengedőbb álláspontot képvisel Bárándy Péter ügyvéd. Szerinte ugyanis előfordulhat olyan helyzet, amelyben a titkos adatgyűjtés egy harmadik személy bűnösségét valószínűsíti, és ezt az adatot a hatóságok az eljárásban anélkül használhatják terhelő bizonyítékként, hogy a hírbe hozott személyt ténylegesen megvádolnák. Ha azonban a vád ilyen bizonyítékokat is beterjeszt, Bárándy szerint zárt tárgyalást kell elrendelni. Ha ugyanis nem ezt teszik, olyan vétlen személyeket hozhatnak hírbe, akiknek az ügyhöz semmi közük. Tény, hogy ilyenkor a bíróság - a közérdekre hivatkozással - elrendelhetné a valóság bizonyítását, vagyis: igazolni kellene, hogy a "kabátlopási ügybe" keveredett ember valóban ártatlan.

Ugyanakkor szerinte arról sem szabad megfeledkezni, hogy a lehallgatások során keletkezett adatok felhasználásának törvényes korlátja van. Vagyis: ha a bűnüldöző hatóság az eredetileg engedélyezett körön kívül valakire terhelő bizonyítékokhoz jutott, feljelentést kell tennie.

- A titkos nyomozás során szerzett információkat a tárgyaláson teljes körűen ismertetni kell, mert ez az adott bűnügy feltárásának alapvető feltétele - szögezte le kérdésünkre Finszter Géza kriminológus. Ám maga is úgy véli, hogy a harmadik személyt érintő hangfelvételeket kizárólag zárt tárgyaláson lehet ismertetni, különben súlyosan sértik az emberi méltóságot. Szerinte érdemes lenne törvénybe foglalni, hogy az így feltárt adatokat nem lehet nyilvános tárgyaláson ismertetni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.