Nagykoalíciós építőipar-mentés
Repedezik a jég a kormány és az ellenzék között - mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő, miután bejelentette: a kabinet rendelkezett az uniós támogatások nagyobb előlegének kifizetéséről. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerda délelőtt építőipari cégek vezetőivel találkozva azt mondta ugyanis: konkrét kérdésekben együttműködik pártja a kormánnyal azért, hogy egy-két hónapon belül megszülessen az a 25-30 intézkedés, amely alkalmas arra, hogy az építőipari munkahelyek a válság ellenére megmaradjanak. A miniszterelnök erre reagálva azt hangsúlyozta: maga is konstruktívabb magatartásra utaló jeleket észlelt
a legnagyobb ellenzéki párt részéről. - Ennek örülni kell - mondta.
A kabinet a bejelentés szerint leginkább az építőiparnak kíván lökést adni a gazdaságélénkítő lépésekkel. A most bejelentett intézkedés része a korábban már közölt terveknek. E szerint az elnyert uniós támogatásoknak már a 40 százalékát előre kifizeti a kormány (eddig 25 százalék volt az előleg, a támogatás nagyobb része a beruházások, fejlesztések megvalósulása után járt). Az előleget készpénzben utalják ki, a bankok közvetítése nélkül, így gyorsabb és olcsóbb - jelentette be Gyurcsány Ferenc. A kabinet számításai szerint 100-150 milliárd forint jut el így gyors ütemben a vállalkozásokhoz.
Az előlegfizetés visszamenőleges, vagyis azok is hamarabb juthatnak a pénzükhöz, akik már felvettek előleget, de annak mértéke nem éri el a 40 százalékot. Több ezer nyertes vállalkozásról van szó, velük a következő napokban-hetekben veszik föl a kapcsolatot, és tisztázzák a kifizetés részleteit.
Amint azt a gazdasági csúcson bejelentette a kormány, a következő három évben 2000 milliárd forint értékű építőipari feljesztést indít, gyakorlatilag erre az időre szinte teljesen lefedve a hazai kapacitásokat. A kormány 25-30 százalékkal pörgeti fel az építőipar teljesítményét a beruházási hullám elindításával és támogatásával. Gyurcsány kiemelte az iskolafelújítási, valamint az alsóbbrendű úthálózat felújítási programját. Ennek révén munkahelyek ezreit sikerül majd megőrizni.
A miniszterelnök elmondta: két kategóriát határoztak meg. Az elsőbe a gazdaságélénkítés szempontjából kiemelten fontos vállalkozások tartoznak, ezek számíthatnak a 40 százalékos gyorsfinanszírozásra, míg a második csoportba sorolták az önkormányzatokat, amelyek 25 százalék, de legfeljebb 300 millió forintot kaphatnak most. A kormányfő hozzátette: azért húzták meg itt a plafont, hogy szinte valamennyi önkormányzati beruházás megkaphassa a neki járó összeget.
A Fidesz az építőipari cégek vezetőivel tárgyalva épp azt szerette volna elérni, hogy az előleg emelkedjék 40 százalékra - bár ez az intézkedés szerintük még kevés. Matolcsy György volt gazdasági miniszter szerint 5-10 törvénymódosításra és mintegy 20 olyan változtatásra van szükség, amelyet a kormány saját hatáskörben is megtehet. Ezekhez ajánlotta fel a kormánynak pártja támogatását.
Rádörgött a kormányra az AmCham
Bajban van a magyar gazdaság, és az, hogy sikerült elkerülni a fizetésképtelenséget, csupán lélegzetvételnyi időt adott. Bele kell vágni a szerkezeti reformokba, nincs idő várni 2010 áprilisáig - mondta egy háttérbeszélgetésen Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) régi-új elnöke. Szerinte különösen az adózás és a korrupció visszaszorítása terén van szükség gyors, hatékony lépésekre. Egyre több cég központjában veszik le a befektetési célországok listájáról hazánkat. Ennek két legfőbb oka a bizalmi válság, a riasztó adóterhelés, és adókörnyezet - véli az elnök. Bizonyos ígéretek, meghirdetett programok nem teljesülnek - a társasági különadó bevezetése ennek tipikus esete -, és a vállalatok irritáló, felesleges pénz-, időpocsékolásra kényszerülnek. Az elnök szerint nem halogatható tovább az állami kiadások csökkentése, és hozzá kell nyúlni a többi között a 13. havi nyugdíjakhoz, a minimálbér összegéhez is. (W. T. K.)