Átcsoportosító maraton - bukfencekkel
- Nem a kormány győzelmeként fogjuk fel a hétfői, számunkra többnyire sikeres parlamenti szavazásokat. A felelősség győzött, mert így még biztosabb, hogy lesz az országnak költségvetése - fogalmazott a Népszabadságnak az MSZP frakcióvezetője. Lendvai Ildikó a hétfői, éjszakába nyúló szavazásokról beszélve elmondta: egy-két olyan módosító volt, amelyet a szocialista frakció nem az eredeti cél, hanem a forrás megjelölése miatt nem kívánt támogatni, mégis átment. Az egyik ilyen koherenciazavart idéz elő, amikor ötmilliárd forintot átirányít sportcélokra az önkormányzati normatívák terhére. A kormánypártiak ezt inkább az oktatásra fordították volna, az összes ellenzéki párt viszont inkább a sportnak adta az összeget. Ezzel a problémával a T. Háznak még foglalkoznia kell. A szocialisták abban bíznak, hogy a végszavazás előtt sikerül a képviselők egy részét meggyőzni arról: jelen időszakban a sport nagyon fontos, de nem szabad az oktatási normatívák terhére előnyben részesíteni.
A másik esetben csaknem egymilliárd forintot helyeztek át a parlamenti többség döntése értelmében a roma integráció feladataira. Ezt a szocialisták támogatnák is, de szerencsétlennek tartják, hogy ez esetben éppen a romák elhelyezkedését is segítő Foglalkoztatási és Szociális Hivatal teljes évi költségvetését sikerült elköltenie az ellenzéki módosítóknak. A hivatal ezzel együtt várhatóan nem szűnik meg, mert ebben az esetben a teljes munkaügyi hálózatot fel kellene számolni. Belső átcsoportosítással kell megoldani az ügyet. Lendvai Ildikó lapunknak hozzátette: utóbbi esetben nem kétlik az ellenzék jó szándékát, de a figyelmetlenség most két veszélyes területen okozott hiányt. Éppen ezért nemcsak technikai, de politikai felelősség is kiküszöbölni ezeket - mondta. A Népszabadság megbízható forrásokból úgy tudja, hogy a szocialisták nem kötöttek háttéralkukat bizonyos módosítók kérdésében sem a szabad demokratákkal, sem pedig az MDF frakciójával. Már csak azért sem, mert a költségvetési főszámok már megvannak, az SZDSZ-nél pedig még azt sem tudni, hogy kivel kell tárgyalni, mert még rendezetlenek az erőviszonyok.
Ezzel együtt a liberálisok - kis túlzással - több ügyet vittek sikerre, mint amikor koalícióban voltak.
- A plafontörvény után újabb liberális siker, hogy a parlament hétfőn elfogadott több, az SZDSZ által benyújtott módosító indítványt - mondta Kóka János tegnapi sajtótájékoztatóján. Kiemelte azt a szabad demokrata kezdeményezésű törvényt, amely biztosítja, hogy ha egy hivatal adott időn belül nem reagál egy beadványra, az elfogadottnak tekinthető. Liberális sikerként értékelhető, hogy - szocialista módosítókkal megtámogatva - átment az a törvényjavaslat, amelynek alapján az állami felsőoktatási intézmények a jövőben szabadabban gazdálkodhatnak a vagyonukkal. Nem válnak ugyan az állami vagyon tulajdonosaivá, de a vagyonkezelői jogaik olyannyira bővülnek, hogy bizonyos feltételekkel eladhatják az általuk használt épületeket, ha a pénzt másik ingatlan megvásárlására fordítják. Ugyancsak szabad demokrata eredmény a távoltartási törvény, amelyet ismét csak szocialista módosítókkal, de elfogadtak. Az új szabályozás értelmében 72 órára a rendőrség is eltilthatja az erőszakoskodó hozzátartozót a családdal való kapcsolattartástól. Ha valaki ezt a tilalmat megszegi (vagy épp alaptalanul vádol valakit erőszakoskodással), súlyos pénzbüntetést kap. A Fidesz és a KDNP előbb a "család" szó használatát kifogásolta, végül azonban a "hozzátartozók közti erőszak ellen" címűre változtatott javaslatot sem támogatták.
Az SZDSZ mellett az MDF-nek is sikerült újabb javaslatot keresztülvinnie a T. Házon: Pettkó András képviselő indítványára elfogadták, hogy jövő októbertől az állami hivataloknak telefonon vagy e-mailben kelljen kapcsolatot tartaniuk, ha a papíralapú iratokra nincs feltétlenül szükség. Pettkó András lapunknak azt mondta: amióta egypárti kormányzás van, az MDF-nek több módosító indítványa is elfogadásra került. Ilyen az ügyfélkapu-törvény módosítása, az egyszázalékos felajánlásokról kapható elektronikus visszajelzés, az APEH-ben felállított (és jövőre az önkormányzati ügyfélszolgálatoknál is felszerelt) bankkártyaterminálok vagy az örökösödési illeték húszmillió forint határig való eltörlése.
Az MDF bocsánatkérést vár a Fidesz elnökétől
Tizenegyszer szavazott saját frakciójával szemben hétfőn Orbán Viktor. Így a szocialistákkal (és négy további fideszes frakciótaggal: többek között Pokorni Zoltánnal és Braun Mártonnal) együtt megszavazta a szociális törvény módosítását. Egyetlen esetben sem ezen múlott, hogy a kormányzat többsége meglegyen. Az MDF hamar rá is ugrott az esetre: közleményben követelt bocsánatkérést a Fidesz elnökétől. Orbán ugyanis korábban azt állította, hogy a szocialisták megvettek liberális és MDF-es képviselőket, akik ezért velük szavaztak. Kérdés, miért tette ugyanezt hétfőn Orbán. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője reagálásában botránypártnak nevezte az MDF-et. Szerinte ezt azzal sem tudják elleplezni, hogy "butaságokat beszélnek nyilvánvalóan tévesen szavazó képviselők kapcsán". Cser-Palkovics válaszközleménye arra nem tér ki, hogy Orbán fizet-e büntetést a frakciófegyelem megsértéséért, és ha igen, mennyit.
Huszonötmilliárd jut segély helyett munkabérre
Módosították a szociális törvény bizonyos rendelkezéseit, legtöbb esetben szigorítva a peremfeltételeken. Akit például feketemunkán érnek, egy hónapra felfüggesztik a segélyét, majd a következő alkalommal végleg kikerül a rendszerből. Enyhítés ugyanakkor, hogy akinek 14 év alatti gyermeke van, és nem tudja hol elhelyezni napközben, nem kell közmunkát vállalnia. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap Bátonyterenyén, a téli közmunkaprogram Nógrád megyei elindítása alkalmából bejelentette, hogy a kormány számításai szerint jövőre az 50 milliárd forint, rendszeres szociális segélyre fordított összegnek csaknem a fele már munkabérként jut el az emberekhez. A kormányfő hozzátette: eredetileg decembertől két hónapra tervezték a téli közmunkaprogramot, de a szociális tárca és a Közmunka Tanács javaslatára négy hónapra meghosszabbították. A téli közmunka 1732 településen zajlik majd 9005 ember foglalkoztatásával, zömében a 89 leghátrányosabb helyzetű kistérségben.