Esély a közigazgatási hivataloknak
A törvény elfogadása viszszatérést jelent a megyei szisztémához a kormány által korábban kedvezményezett regionális rendszertől. Ezt Gyenesei István önkormányzati miniszter is elismerte, hozzátéve, meg kívánják tartani ugyanakkor a korábbi, az Alkotmánybíróság által egészében jogszerűtlennek minősített átszervezés kínálta előnyöket. (Közigazgatási hivatali kirendeltség egyébként most is minden megyeszékhelyen van: a 2007-es átszervezéskor a törvényességi felügyelet és a hatósági ügyek intézése helyben maradt, míg a területi államigazgatási szervek törvényességi ellenőrzése és a koordináció a régió feladata lett, a kiszolgáló tevékenységekkel - ilyen a bérszámfejtés vagy a humánpolitika - együtt. A struktúra visszarendezése így elég egyszerű. A törvényességi felügyeletnek kell mindenképpen visszakerülnie a megyékhez.)
Az előterjesztés - melyet az önkormányzati bizottság tett le a Ház asztalára - felhatalmazást ad a kormánynak arra is, hogy rendeletben szabályozza a közigazgatási hivatalok működését. Mivel ezt az önkormányzati törvény módosításával, vagyis kétharmados döntéssel biztosítanák a kormánynak, a megoldás most alkotmányos.
- A megyei, fővárosi hivatalok a Fidesz által támogathatóak - nyilatkozta lapunknak tegnap, még a parlamenti szavazás előtt Répássy Róbert. A Fidesz frakcióvezető-helyettese ugyanakkor közölte: a mostani előterjesztés elvileg lehetőséget ad arra is, hogy egy-egy közigazgatási hivatal illetékességi területe több megyére is kiterjedjen. Ennek pedig "régiós színezete" lenne. Ezért két önkormányzati elnök, Ódor Ferenc (Fidesz) és Hargitai János (KDNP) módosító indítványt nyújtott be ennek az elhagyására. (A Fidesz azért is ragaszkodik ehhez, mert nincsenek "régiós önkormányzatok", márpedig a közigazgatási hivatalok egyik legfontosabb feladata az önkormányzatok törvényi ellenőrzése.) Az előzetes Fidesz-szocialista konszenzus lényege tehát az volt: ha az MSZP megszavazza az Ódor- Hargitai módosító indítványt, a Fidesz és a KDNP igennel voksol az önkormányzati törvény kétharmados módosítására.