Egy ide, egy oda - hol az MDF?

Ellenzék az elmúlt 18 év során nem szavazott meg adótörvényt a parlamentben - állítja Csáky András MDF-es képviselő, aki nem szavazta meg az adótörvényeket. Ugyanebből a pártból az ellenkező állítás: "Nem célravezető a kőkemény ellenzékiség. A sikeres országok titka, hogy a politikai elit kompromisszumkész". Herényi Károly frakcióvezető meg is szavazta az adótörvényeket.

Egy héttel ezelőtt, hétfő délelőtt arról állapodtak meg az MDF képviselőcsoportjának ülésén, hogy a frakció egységesen megszavazza a Gyurcsány-kormány adótörvényeit. Azért, mert az adótörvények között szerepelt az MDF sikertörténete, a "haláladó" (öröklési illeték) részleges eltörlése. A frakció arra is áldását adta, hogy aki "annyira ellenzéki", hogy mégsem lenne képes igennel voksolni, az megteheti, hogy nem nyom gombot.

Ezzel a lehetőséggel csak Boross Péter élt - a volt miniszterelnök kisétált az ominózus voksolás előtt. A többiek végül is szembeszavaztak egymással: Herényi Károly, Csapody Miklós, Karsai Péter, Lengyel Zoltán és Pettkó András igennel voksolt, Csáky András, Hock Zoltán és Katona Kálmán nemmel. (Dávid Ibolya pártelnök aznap ezúttal is külföldön volt.)

Mi történt az MDF-frakcióban?

Noha valóban megvolt a megállapodás a hétfői frakcióülésen, információink szerint délután Csáky András (aki például egyetlenegyszer sem szavazta meg Almássy Kornél kizárását a frakcióból, mert soha nem volt ott) felvetette: nem akar igennel voksolni, de a távozás lehetőségével sem fog élni. Eután egy "nagy, koncepcionális vitákkal, vádaskodásokról is szóló" frakcióülés következett. Azon az adóvita ügye úgy egyszerűsödött le: ha az MDF ősszel az Országgyűlés feloszlatását követelte, most nem mondhat igent az adótörvényekre; különösen ha Gyurcsány Ferenc azok elutasításához kötötte a lemondását. Elhangzott Herényi Károlyékkal szemben, hogy a demokrata fórum elveszíti a jogalapját az SZDSZ álellenzékiségének bírálatára - eszerint a liberálisok tartják "lélegeztetőgépen" a Gyurcsány-kormányt -, ha megszavazza az adótörvényeket. Lapunkhoz eljutott hírek szerint végül Hock Zoltán azzal fordult a másik csoporthoz: "Fiúk, akkor talán koalícióra kellene lépni, nem?"

A három nemmel szavazó képviselő az onimózus frakcióülésen elhangzottakról nem nyilatkozott, álláspontjáról viszont Csáky András közölte: ellenzék az elmúlt 18 év során egyszer sem szavazott meg adótörvényt. Én politikailag így szocializálódtam - tette hozzá. Pimasz és arcpirító, hogy a kormány azzal a praktikával akarta megszerezni az MDF-voksokat, hogy az illetéktörvény módosítása helyett az adótörvényekhez sorolták az örökösödési illeték részbeni eltörlését is - fogalmazott Hock Zoltán lapunknak. Hozzá hasonlóan Katona Kálmán is "szedett-vedettnek" tartja az adótörvényeket, melyek ráadásul szervesen kapcsolódnak a költségvetéshez, arra pedig a demokrata fórum nemmel szavaz. Ráadásul "hol van az adótörvényekben a középosztály érdekeinek a képviselete, hol van az MDF-program megvalósulása?" - kérdezi.

"S hol az MDF identitása?" - kérdez vissza az egyik vezető MDF-es politikus, aki szerint "példátlan", hogy máig nincs elnökhelyettese az MDF-nek, mert Hock Zoltán nem vállalta. Alelnökök sincsenek. Egy MDF-es szavazó nehezen tud eligazodni, ha Dávid Ibolya a nemzeti csúcson a 13. havi nyugdíjak és a közszféra 13. havi juttatásának a felfüggesztéséről beszél, pár héttel később viszont minderre az MDF-frakció "nemmel" szavaz a parlamentben - Dávid Ibolya távollétében.

Az MDF elnöke ugyanis a fontos szavazásokról rendszeresen hiányzik. Ráadásul Dávid Ibolyának a "szuperkedden" még nem feltétlenül kellett volna elutaznia Rómába: kedden este volt egy mise, de az Antall József-emlékkonferencia hivatalos programja csak másnap, szerdán volt.

"Boross Péter sem lehetett iránytű az MDF-eseknek, hiszen a feszültség miatt kisietett az ülésteremből a szavazás előtt" - fogalmazott egyik forrásunk. A volt miniszterelnök úgy nyilatkozott: egy telefonhívás miatt távozott.

Herényi Károly szerint az egész politikai közélet nagy átalakuláson megy keresztül. A kérdés az, hogy a kihívásokra ki hogyan válaszol: hagyományos, "ellenzéki csak ellenzékit támogathat" típusú válaszokat adunk, ahogy Hock Zoltán, Csáky András és Katona Kálmán, vagy újszerűeket - véli a frakcióvezető, aki szerint a kisebbségi kormányzás azt is jelenti, hogy egy-egy ellenzéki javaslatot szükségképpen el kell fogadnia, "be kell vennie" a kormánynak a csomagjába. És az ellenzéknek ezt ki kell használnia a saját elképzelései érdekében és az ország javára. Kérdésünkre, hogy a vita nem arról szól-e a frakcióban: elég volt a se Orbán, se Gyurcsány-politikából, valahová oda kell állni az MDF-nek is, Herényi Károly úgy válaszolt: bebizonyosodott, hogy azok a sikeres országok, ahol
kompromisszumkész a politikai elit. "A kormányoldalt pedig négyévente a választásokon kell legyőzni" - állította a frakcióvezető.

December 15-én a költségvetésre egységesen nemmel szavaz az MDF, de ettől az egység még nem áll helyre.

Nyilvános voks az MDF szeptember 27-i elnökválasztásán
Nyilvános voks az MDF szeptember 27-i elnökválasztásán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.