Hálózatban gyarapodhat a vidék

Könnyebben megtalálhatják majd egymást a civil szervezetek, intézmények és vállalkozók egy újonnan alakult kezdeményezés, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) révén, s együttműködve gördülékenyebben pályázhatnak a következő öt évben vidékfejlesztésre szánt ezerháromszázmilliárd forintért.

Az ivádi polgármester szlovák partnereket keres azért, hogy a falu közmunkásai által faragott, szép kivitelezésű köztéri kukákhoz, eligazító táblákhoz olcsóbban találjon faanyagot. Ivády Gábor azt mondja: mivel az újonnan alakult vidékfejlesztő hálózat összekapcsolódik majd az uniós tagállamokkal, és egyfajta nemzetközi adatbázisként is szolgál, segítségével könnyebben találhat majd partnereket. De megkönnyíti a munkájukat az is, hogy itt a pályázatokról és a különféle fejlesztések, beruházások támogatási formáiról egyaránt szerezhetnek információt.

Az uniós elvárásoknak megfelelően Magyarországon ez év októberében kezdődött meg a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat kiépítése, a szervezet elnöksége és tanácsa pedig december 2-án alakult meg - mondta Pásztohy András, az MNVH főtitkára. A hálózat nyitott együttműködési fórumot kíván teremteni az agrárgazdaságban és a vidékfejlesztésben érintett összes szereplő számára. Mezőgazdasági és vidékfejlesztési szaktanácsadást nyújt, összehozza a település- és környezetfejlesztéssel, a kulturális és közösségi élettel, munkahelyteremtéssel foglalkozó civil szereplőket, szervezeteket. Kiemelt hangsúlyt kapnak benne az ország 3021 településén jelen lévő helyi vidékfejlesztési közösségek, az úgynevezett Leader-akciócsoportok, hiszen számukra már eddig is természetes volt, hogy együttműködnek, "hálózatot" alkotnak egy-egy ötlet sikeres megvalósításáért.

Pásztohy András szerint olykor az is segít egy civil szervezetnek vagy gazdálkodónak az előrelépésben, ha előtte áll egy sikeres példa, amelyet "lemásolhat", követhet. A hálózat tagjai ilyen - már jól bevált - kezdeményezéseket is megismerhetnek majd az adatbázisból, s akár lépésről lépésre gyakorlati segítséget kaphatnak ötleteik megvalósításához. Összetalálkozhatnak azok, akik közösen tudnak részt venni egy-egy feladatban, legyen az akár biotermelés elindítása egy kistelepülésen, falusi turizmust segítő nagyszabású marketingakció, vagy épp egy térségi gyógyfürdőfejlesztés. A hálózatban minden természetes személy, vállalkozás, helyi önkormányzat, egyház, köztestület és civil szervezet regisztrálhatja magát vagy szervezetét, ha aktívan részt kíván venni a vidékfejlesztésben. Ez kétféle módon történhet: interneten a www.mnvh.eu honlapon on-line jelentkezhetnek be az érdeklődők, de a kitöltött regisztrációs lapot is el lehet juttatni a területileg illetékes, minden kistérségben működő vidékfejlesztési irodába. A jelentkezők megnevezhetik azokat a szakterületeket, amelyek a leginkább érdeklik őket, így hírleveleken keresztül, gyorsan, mondhatni, automatikusan hozzájuthatnak a fontos információkhoz. A hálózat nem zárul be, a regisztrációkat folyamatosan fogadják, így a tagok száma egyre bővül majd.

Pásztohy András hangsúlyozta: mivel minden nemzeti vidéki hálózat kapcsolódik az Európai Vidékfejlesztési Hálózathoz is, az együttműködés akár nemzetközi is lehet, s több ország egy-egy települése, kistérsége is összekapcsolódhat vidékfejlesztési programokban. A bevált kezdeményezések így alkalmazhatók máshol is: például egy Loire-völgyben sikeres bormarketing elemei jók lehetnek hazai borvidékeken is, vagy éppen fordítva.

Új határidő: január 10.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium - eleget téve az érdeklődők és a Leader Helyi Akciócsoportok igényeinek - az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében a mikrovállalkozások fejlesztésére, a turisztikai tevékenység ösztönzésére, a falumegújítás és a vidéki örökség megőrzésére fordítható támogatások kérelmeinek benyújtási határidejét 2008. november 30-áról 2009. január 10-ére módosította. Forgács Barnabás szakállamtitkár a támogatási kérelmek benyújtási határidejének meghoszszabbítását azzal indokolta, hogy szinte valamennyi megyei fórumon felvetődött: a végrehajtási folyamat bonyolultsága és a támogatási jogcímekhez tartozó dokumentáció megjelenésének időbeli eltolódása miatt hosszabbítsák meg a határidőt, így szakszerűbben előkészített anyagokat kaphatnak kézhez a bírálók - a Leader Helyi Akciócsoportok -, és alaposabban felkészülhetnek a támogatási kérelmek befogadására, az érdeklődők tájékoztatására. Mindazok, akik a vidékfejlesztési támogatások részleteiről kívánnak tájékozódni, azt megtehetik a helyi vidékfejlesztési közösségeknél, illetve a www.umvp.eu honlapon.

Az ivádi focipálya padjai - szlovák partnerekkel olcsóbban lehetne elkészíteni
Az ivádi focipálya padjai - szlovák partnerekkel olcsóbban lehetne elkészíteni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.