Politikai hullámokat vet az erzsébetvárosi ingatlanügy
Kiengedték az előzetes letartóztatásból a gyanús erzsébetvárosi ingatlanügyek egyik főszereplő-jét, Nagy Györgyöt. A vállalkozó a budapesti VII. kerület lakásépítő cégének kisebbségi tulajdonosa és ügyvezetője volt, a gyanú szerint az ő élettársa és titkárnője strómanként működött közre a törvénysértőnek tartott házeladásokban.
A vállalkozó - a nyomozás eddigi adatai szerint - 195 millió forint kenőpénzt adott Gál Györgynek, a VII. kerületi szabad demokrata frakcióvezetőnek, az erzsébetvárosi önkormányzat gazdasági bizottsága elnökének, akit a múlt héten vettek őrizetbe, majd helyeztek előzetes letartóztatásba különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének és más bűncselekmények gyanúja miatt. A főügyészség Nagy szabadon engedését nem erősítette meg, tájékoztatást a mai napra ígértek.
Lapunkban a múlt héten számoltunk be arról, hogy információink szerint Nagy élettársa, Szijjártó Piroska - az említett önkormányzati lakásépítő cég titkárnője - részletes, feltáró vallomást tett (csakúgy, mint a házeladásokban felbukkant offshore cégek képviseletében részt vevő két ügyvéd), ennek következménye volt Gál őrizetbe vétele.
A gyanú szerint Gál 700 millió forint kárt okozott a kerületnek 2003-ban és 2004-ben, összesen nyolc önkormányzati tulajdonú ház eladása során. A házakat az előre megbeszéltek szerinti értéken becsültették fel, majd adták el strómancégeknek, azokat pedig busás haszonnal adták tovább offshore cégeknek. Egészen pontosan a valódi vevők az ingatlant az önkormányzattól megvásárló céget vásárolták meg, így az épület tulajdonosa papíron nem változott.
A VII. kerületi Fidesz vizsgálóbizottság megalakítását követeli a vitatott ingatlanügyek miatt - mondta vasárnapi sajtótájékoztatóján Vattamány Zsolt frakcióvezető. A helyi Fidesz szerint tisztázni kell az ügyben Hunvald György szocialista polgármester felelősségét, "nehezen képzelhető el ugyanis, hogy ne tudott volna a nyilvánosságra került ügyekről". Ugyancsak firtatta Hunvald, sőt még a döntéseket ellenjegyző kerületi jegyző felelősségét is Hoffmann László ügyvéd, aki a 2006-ban az ügyben civil szervezetek által tett feljelentést fogalmazta meg. Hunvaldot kerestük, de nem tudtuk elérni. A polgármester a Magyar Nemzetnek azt mondta: bizonyítani tudja, hogy a privatizált ingatlanok értékéhez képest két-háromszoros bevételhez jutottak.
A Fidesz erzsébetvárosi frakcióvezetője szerint pártja már két éve folyamatosan kifogásolja a kerület vagyonértékesítési gyakorlatát, átlátható és körültekintő vagyongazdálkodást szorgalmazva. Bár civil szervezetek már 2006-ban feljelentést tettek a szerintük törvénytelen házeladásokkal kapcsolatban, Vattamány nem tudott válaszolni arra az újságírói kérdésre, hogy az ellenzéki párt miért nem tett feljelentést. Hangsúlyozta ugyanakkor: a vitatott ingatlaneladásokról a Gál vezette gazdasági bizottság döntött, ezekben az esetekben a Fidesz rendre nemmel szavazott, az eladások ellen a párt ott és a képviselő-testület ülésein egyaránt felszólalt.
Az ellenzéki párt az előző ciklusban - amikor döntés született a gyanús házeladásokról - nem tiltakozott ennyire vehemensen; képviselőik többször is megszavazták az ingatlaneladásokat, amelyekről általában egyhangú döntést hozott a képviselő-testület. Nagy György ráadásul a Király utca 15. bérlőinek - akikre házuk eladása miatt ugyancsak a költözés várt - újdonsült üzlettársként mutatta be Garabits Károlyt, a Fidesz helyi alelnökét, aki a kerületi tévé adásában maga is elismerte - bár ezt később tagadta -, hogy közvetítőként működött közre az egyik ingatlanügyletben. Úgy tudjuk, helyi - azóta kegyvesztetté vált és a pártból kizárt - fideszesek a 2006-os önkormányzati kampányban is felvetették volna a gyanús házeladások ügyeit, az elnökség azonban leállította őket.