Polgári körök és a lyukas '56-os zászló

A kiábrándult, kissé megfáradt polgári körök újjászervezése volt a cél a hét végén Tapolcán. Orbán Viktor nem volt ott, de levélben buzdított.

"Ébredj, bizonyságtévő lélek! A várfalakra őrök álljanak, kik bátran szólnak, s harcra készek..." - ez volt a mottó szombaton, a polgári körök országos találkozóján, amelyet Tapolcán rendeztek. Bíró Ildikó, a polgári körök felelőse (a Fidesz parlamenti képviselője) a csaknem ezer résztvevő előtt arról beszélt: "csak azért is együtt vagyunk", de most már nem az egymásra találás örömével, hanem "mint a kemoterápia után".

A konferencián nem volt jelen Orbán Viktor, aki londoni utazásával mentette ki magát. Felolvasták viszont a levelét, amely szerint "ma már nemcsak mi mondjuk, hanem az egész ország, sőt a világ is tudja: hazánk bajban van. És nem a nemzetközi válság ragálya terítette le a hazát, hanem éppen azok gyengítették le és betegítették meg, akiknek a meghirdetett programja és esküvel vállalt kötelessége lett volna vigyázni rá, hogy olyan erős, gyarapodó és jövőjében bízó ország legyen, mint amilyet közösen rájuk hagytunk".

A tapolcai találkozó célja nyilvánvalóan a polgári körök újraélesztése volt. Az aktivizálásuk, annak megakadályozása, hogy végképp elhagyják a közéletet. Sokan közülük hitehagyottak lettek ugyanis, és belefáradtak a tehetetlen várakozásba, már ami Gyurcsány Ferenc "hatalomból való kipenderítését" illeti. Tapolcán a polgári körös mozgalom ugyanakkor úgy tűnik, intézményesült. Bíró Ildikó kezdeményezésére megalakult egy erkölcsi testület, amelynek rajta kívül a radikális jobboldalon kedvelt közéleti személyiségek a tagjai, mint például Czakó Gábor író, Csókay András agysebész, Freund Tamás agykutató, Eperjes Károly színművész, Kondor Katalin újságíró, Papp Lajos szívsebész. Az erkölcsi testület öt önvédelmi, önsegélyző csoportot hozott létre.

Erről lapunk érdeklődésére Bíró Ildikó azt mondta: kifejezetten a polgári körösök védelméről van szó, ezért áll fel a jogi, az egzisztenciális, a gazdasági, a kulturális és az "anyagi önsegélyező" csoport. Az anyagi azt jelenti, hogy a krízishelyzetben lévőknek segélyt juttatnak, a kulturális pedig, hogy a nemzeti érzelmű művészek a közönségükkel egymásra találjanak, például a Polgárok Házában. Munkatársunknak polgári körösök mindezt úgy értelmezték: ezáltal erősödik a polgári körök szuverenitása és a Fidesztől való függetlensége is.

A konferencián bemutatták a polgári körök új zászlaját, amely lyukas, így tükrözve, hogy osztják '56 eszmeiségét.

Újpesten a polgári körök kísérletet tesznek spontán akció keretében Újpest két MSZP-s parlamenti képviselőjének, Csizmár Gábornak és Kiss Péternek a képviselői tisztségükből való visszahívására - ezt Fricz Tamás politológus tudatta szombaton Tapolcán. Tegnap lapunk kérdésére, hogy mégis, hogyan képzelik a képviselők viszahívását, hiszen Magyarországon nincs ilyen jogintézmény, Fricz úgy reagált, valóban nincs erre alkotmányos lehetőség. Fricz Tamás azt tudja elképzelni, hogy amikor Csizmár Gábor, illetve Kiss Péter képviselői fogadóórát tart, a polgári körösök "csendes demonstráció keretében számon kérik a nem teljesült ígéreteket, s nyilván felszólítják a szocialista politikusokat, hogy távozzanak a Parlamentből". (Cs. I.)

A Regélő Fehér Táltos Hagyományőrző Egyesület fellépése a találkozón
A Regélő Fehér Táltos Hagyományőrző Egyesület fellépése a találkozón
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.